gotowosc2.doc

(48 KB) Pobierz
Nr 70

2

 

Nr 70             

(pieczęć przedszkola / szkoły)

INFORMACJA O GOTOWOŚCI DZIECKA DO PODJĘCIA NAUKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ

Imię i nazwisko dziecka ……………………

Rok szkolny ………………..

Forma wychowania przedszkolnego Oddział przedszkolny w Szkole Podstawowej w Dobrczu

 

I.    Opanowanie wymagań określonych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego w obszarze:

1.   Umiejętności społecznych i odporności emocjonalnej:

1) mocne strony dziecka

Stosuje się do norm społecznych, współpracuje chętnie i raczej bez konfliktów z rówieśnikami. Chętnie bierze udział w grupowych zajęciach i zabawach, jest lubiane przez inne dzieci.  Szybko odnajduje się w nowej sytuacji, jest otwarte  w stosunku do innych.

2) zauważone trudności

Zdarza się jej dominować  w kontaktach z dziećmi.

3) podjęte lub potrzebne działania wspierające potrzeby dziecka

Prowadzono zabawy z dzieckiem w małych 3-5 osobowych grupkach, prowadzono zajęcia o różnym stopniu trudności dobierane do możliwości dziecka, stosowano często pochwały i zachęty.

4) wskazówki dla rodziców

Stwarzać okazję do jak najczęstszych kontaktów z rówieśnikami. Często chwalić nawet za drobne osiągnięcia.

 

  2.   Umiejętności matematycznych i gotowości do nauki czytania i pisania:

1) mocne strony dziecka

       Przelicza  liczmany do (10, 15, 20 i więcej), podaje prawidłową liczbę przeliczonych elementów,    dodaje i odejmuje w granicach 10 (15; 20 i więcej) . Zna figury geometryczne, potrafi dokonywać prostej klasyfikacji elementów. Zna liczebniki porządkowe (pierwszy, drugi, trzeci itp.). Potrafi zdanie podzielić na kilka wyrazów, dzieli słowa na sylaby, potrafi z podanych sylab złożyć wyraz. Rozpoznaje litery drukowane, potrafi je odwzorować, potrafi wskazać w tekście określone litery. . Lubi słuchać opowiadań, czytania książek, rozumie treść i potrafi ją opowiedzieć . Prawidłowo ujmuje stosunki przestrzenne (prawo-lewo, nad, pod, obok, za, w górze, w dole itd.).

2) zauważone trudności

Zdarza się, że litery pisze w odbiciu lustrzanym.

3) podjęte lub potrzebne działania wspierające potrzeby dziecka

Prowadzono dodatkowo ćwiczenia spostrzegania wzrokowego (puzzle, dobieranki, rysowanie wg wzoru),  zabawy z określeniem stosunków przestrzennych.

4) wskazówki dla rodziców

Kontynuowanie w domu ćwiczeń i zabaw  prowadzonych w przedszkolu w zakresie rozróżniania i rozpoznawania liter. Granie w gry planszowe, domino sylabowe.

 

3.   Sprawności motorycznej i koordynacji wzrokowo-ruchowej:

1) mocne strony dziecka

Porusza się zwinnie, ruchy płynne, skoordynowane. Lubi zabawy ruchowe, prawidłowo posługuje się ołówkiem, przyjmuje prawidłową postawę przy rysowaniu, lubi rysować i kolorować. Dobrze wycina nożyczkami, lubi zabawy z plasteliną, chętnie  lepi figurki.

 

 

MEN-I/54/2

 

2) zauważone trudności

Czasami ma trudności w mieszczeniu się w liniaturze.

          3) podjęte lub potrzebne działania wspierające potrzeby dziecka                                                 Zachęcano dziecko do kolorowania małych powierzchni i malowania pędzlem większych, dziecko rysowało po śladzie linie faliste, poziome  i pionowe, rysowało drogi w labiryntach itp. Ćwiczenia rąk i rysowanie odbywały się codziennie, dziecko uczyniło zauważalne  postępy w tym kierunku.

            4) wskazówki dla rodziców

Dziecko codziennie powinno ćwiczyć rączki, powinno jednak pracować krótko, tak, by ręce nie zmęczyły się zbytnio.                                                                                                                                             

 

4.   Samodzielności, w tym umiejętności wykonywania czynności samoobsługowych:

1) mocne strony dziecka

Dziecko samodzielne przy czynnościach higienicznych, samo je, rozbiera się i ubiera również w odzież wierzchnią, samodzielnie zakłada różne typy obuwia.  Utrzymuje porządek wokół siebie, sprząta kredki, zabawki. Pamięta i nie trzeba mu przypominać o zasadach zachowania się.

2) zauważone trudności

Czasami zapomina o  myciu rąk  po posiłku.

3) podjęte lub potrzebne działania wspierające potrzeby dziecka

Dawano dziecku więcej czasu na wykonanie różnych czynności  (rysowania, lepienia, zabaw klockami i innymi zabawkami).

4) wskazówki dla rodziców                                                                                                              

Należy dawać dziecku  więcej swobody w wyborze zabaw, zajęć itp.

 

II. Potrzeby rozwojowe dziecka, w tym zauważone predyspozycje, uzdolnienia i zainteresowania:

1)      opis                                                                                                                                                              Dziecko ma uzdolnienia matematyczne – dobrze liczy, inicjuje zabawy, które wymagają przeliczania  przedmiotów, wiedzą matematyczną  przekracza wymagania programowe.  Ma dużą wyobraźnię przestrzenną – konstruuje ciekawe budowle z klocków I innych materiałów. Ma dużą wyobraźnię i fantazję –  dobrze opowiada, ma duży zasób słów.  Lubi zagadki i rebusy, lubi czytanie książek.

2) podjęte lub potrzebne działania służące ich rozwijaniu                                                               Tworzono sytuacje wychowawcze celem zaspokojenia potrzeb. Zachęcano dzieci do rozwijania zainteresowań w czasie dowolnych zajęć i zabaw.  

3) wskazówki dla rodziców

Przekazywano informacje o potrzebach dzieci, omawiano tworzenie w domu sytuacji wychowawczych sprzyjających zaspokojeniu potrzeb dziecka.

III. Dodatkowe spostrzeżenia o dziecku                                                                                                Dobrze skupia uwagę,  jest spokojne na zajęciach i zainteresowane nimi,  jest aktywne na zajęciach – często zgłasza się do odpowiedzi, wypowiada się zdaniami poprawną polszczyzną. Ma duży zasób słów,  bardzo chętnie pomaga w różnych czynnościach w przedszkolu. Ma szeroką wiedzę na temat otaczającego świata.

 

 

 

(data i podpis nauczyciela)              (pieczęć i podpis dyrektora)

MEN-I/54/2

      

Zgłoś jeśli naruszono regulamin