sprawozdanie10-11.doc

(31 KB) Pobierz

prawozdanie z opieki logopedycznej

w Przedszkolu………………………,

w roku szkolnym 2010/11

 

W roku szkolnym 2010/11 opieką logopedyczną zostały objęte wszystkie dzieci pięcioletnie i sześcioletnie uczęszczające do przedszkola. 

We wrześniu przeprowadzono badanie wstępne dzieci i na zajęcia logopedyczne zakwalifikowano 43 przedszkolaków. Najczęściej występujące wśród dzieci wady wymowy to: sygmatyzm, reranie, kapacyzm, mowa bezdźwięczna. Dwoje dzieci charakteryzuje opóźniony rozwój mowy i jedno dziecko jąkanie. Terapia logopedyczna miała na celu: usprawnianie narządów artykulacyjnych, usuwanie zaburzeń mowy, wyrównywanie opóźnień rozwoju mowy, wypracowanie sprawności językowej. Zajęcia prowadzone były indywidualnie, w formie zabawy. Terapię logopedyczną dostosowano do indywidualnych potrzeb
i możliwości każdego dziecka.

W czasie zajęć szczególną uwagę zwrócono na ćwiczenia usprawniające język, wargi i ćwiczenia oddechowe. Wyrabiano wrażliwość słuchową poprzez różnorodne ćwiczenia i zabawy. Prowadzono ćwiczenia zmierzające do wywołania i utrwalania prawidłowej artykulacji głosek. Wzbogacanie zasobu słownictwa biernego i czynnego dziecka integrowano z aktualnie realizowaną
w grupach przedszkolnych tematyką tygodniową.

Dbano o atrakcyjność zajęć stosując różnorodne formy i metody pracy. Wykorzystywano do zabaw i ćwiczeń pomoce, środki dydaktyczne, korzystano z kart pracy. Zarówno metody, formy pracy, czas jak
i pomoce logopedyczne dostosowano do indywidualnych możliwości psychofizycznych dzieci.

Zachęcano rodziców do aktywnego udziału w terapii. W tym celu każde
z dzieci prowadziło zeszyt, w którym na bieżąco opisywano ćwiczenia
i zapisywano materiał słownikowy do utrwalania w domu. 

Często chwalono dzieci za ich postępy i nagradzano za ich trud. Przedszkolaki miały poczucie odniesionego sukcesu i chętnie uczestniczyły w zajęciach logopedycznych. 

Pracy z dziećmi sprzyjały przyjazna atmosfera w placówce oraz bardzo dobra współpraca z panią Dyrektor i nauczycielkami przedszkola.

 

 

 

 

 

 

 

Sprawozdanie z działalności logopedy
za rok szkolny 2008/2009

             W roku szkolnym 2008/2009 na zajęcia logopedyczne uczęszczało ogółem 105 dzieci w wieku 4-6 lat. W  tym: 29 dzieci w wieku 4 lat, 35 dzieci w wieku 5 lat , 41 sześciolatków. Stanowi to 60% ogółu dzieci zapisanych w powyższym wieku.  Na przełomie  września i października  przeprowadziłam diagnostyczne badania   mowy  w grupach wiekowych 4 –latków, 5-latków i 6 – latków  na podstawie, którego dzieci zostały zakwalifikowane na terapię.
Z moich badań wynika , że do wad wymowy najczęściej występujących wśród dzieci należą: parasygmatyzm, rotacyzm, seplenienie międzyzębowe, mowa bezdźwięczna.  Wady wymowy częściej dotykają chłopców niż dziewczęta ( 58 chłopców, 47 dziewczynek), co potwierdza typową prawidłowość podkreślana w wielu publikacjach logopedycznych. 
Zajęcia w  bieżącym roku szkolnym  odbywały się w małych zespołach 3-4 osobowych . W pracy stosowałam metodę doboru dzieci wg tej samej wady wymowy, co pozwoliło mi na organizację zajęć w grupach. Zajęcia z danym zespołem  odbywały się 2 razy  w miesiącu. Dzieci prowadziły dzienniczki ćwiczeń logopedycznych, zawierające ćwiczenia i wskazówki  do pracy w warunkach domowych. Z uwagi na nieprawidłowy zgryz i uzębienie 3 dzieci otrzymało skierowanie do ortodonty w celu kontroli.
W pierwszym półroczu bieżącego roku  szczególną uwagę zwróciłam na
Ćwiczenia słuchowe:
- ćwiczenia słuchu fonematycznego,
- ćwiczenia słuchu fonetycznego i melodii,
- ćwiczenia tempa wypowiedzi,
- ćwiczenia akcentu wypowiedzi,
Ćwiczenia oddechowe
Ćwiczenia głosowe
Ćwiczenia aparatu artykulacyjnego:
- ćwiczenia  usprawniające język,
- ćwiczenia warg,
- ćwiczenia policzków,
- ćwiczenia żuchwy,
- ćwiczenia podniebienia miękkiego.
Ćwiczenia umiejętności świadomego kierowania ruchami narządów artykulacyjnych.
Uwrażliwianie miejsc artykulacji.
W drugim półroczu  szczególną uwagę zwróciłam na stan mowy dzieci , uczulałam wychowawców i rodziców  na kontrolę mowy dzieci ,dzieci  zaś na  samokontrolę i dbałość wymowy.
Prowadziłam zajęcia z komputerem w oparciu o logopedyczny program pt.  „Zabawy logopedyczne” oraz „Klik uczy czytać” – jako  utrwalanie głosek .
W miesiącu marcu przygotowałam „Kącik logopedyczny dla rodziców” zawierający informacje na temat wad wymowy, rodzajów, przyczyn, profilaktyki logopedycznej , współpracy z logopedą. W miesiącu maju w ramach „ Kącika dla rodziców” przygotowałam  gazetkę „Utrwalamy głoski”: sz,ż,cz,dż-s,z,c,dz zawierającą prace dzieci.
W ramach współpracy z rodzicami  od miesiąca marca systematycznie co miesiąc   umieszczałam  na Stronie Internetowej Przedszkola  „Informacje logopedyczne dla rodziców ”, mające na celu rozbudzenie świadomości logopedycznej oraz zmotywowanie rodziców do współpracy z logopedą, jak i pracy z dzieckiem w domu, co niewątpliwie ma wpływ  na szybsze efekty terapii.
              Ponadto:
- prowadziłam  współpracę z wychowawcami, rodzicami, pedagogiem ( wspólnie z pedagogiem zorganizowałyśmy akcję „I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem” w wyniku której, pozyskałyśmy sponsorów i  wspomogłyśmy 5 dzieci znajdujące się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej i finansowej. Przygotowałyśmy paczki zawierające: słodycze, owoce, zabawki ,przybory szkolne, odzież , obuwie. W wyniku powyższej akcji grupa VI została zaopatrzona w czapki , rękawice i szaliki),
-  współpracowałam z logopedami z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Kętrzynie,
- z  ortodontą , lekarzem pediatrą.

W bieżącym roku szkolnym terapię logopedyczną zakończyło 5 osób, co stanowi 5% ogółu uczniów zapisanych na

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin