Gasnąca świeczka i w wodzie ale sucho.doc

(31 KB) Pobierz

1.     Gasnąca świeczka

Potrzebne będą:

§        świeczka, zapałki, talerzyk, woda, słoik.

Przygotowanie: Na talerzyk nalej wodę, zapal świeczkę i połóż ją na talerzyku. Następnie nałóż na świeczkę słoik. Obserwuj co się stanie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Co się stało? Po chwili płomień gaśnie, a woda wchodzi do środka słoika i podnosi się do góry. Spalająca się świeca zużywa znajdujący się w powietrzu tlen. Ciśnienie zewnętrzne wpycha do słoika wodę, która zajmuje przestrzeń po tlenie. Nie zajmuje całego słoika, bo pozostała w nim część powietrza, składająca się głównie z azotu.

2.     W wodzie, ale sucho

Potrzebne będą:

§        Słoik, piłeczka pingpongowa, kawałek papieru, miska z wodą

Przygotowanie: Umieść papier na dnie słoika i przyklej go taśmą klejącą. Połóż piłeczkę pingpongową na wodzie. Odwróć słoik do góry dnem i zanurz go w wodzie tak , aż dotknie dna. I obserwuj co się stanie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co się stało: Woda nie wchodzi do słoika i piłeczka leży na dnie naczynia pokryta cienką warstwą wody. Słoik wydaje się pusty, ale jest pełny powietrza.

A co się stanie jeśli pochylimy troszkę słoik? Woda wejdzie do słoika, unosząc piłeczkę coraz wyżej i zwilżając papier. Dzieje się tak dlatego, że powietrze znajduje drogę ucieczki, a jego miejsce zajmuje woda.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin