-27-POSTIMPRESJONIZM.docx

(11779 KB) Pobierz

...................POSTIMPRESJONIZM, ..................

CHRONOLOGIA

1886 - 1905

 

 

POSTIMPRESJONIZM

Termin post-impresjonizm stworzył angielski krytyk Roger Fry nadając tytuł wystawie zorganizowanej w londyńskiej Grafton Gallery w 1910 r. i przedstawiającej rozwój francuskiego malarstwa od czasów Maneta: "Manet and the Port-Imppressionists".
Termin ten jest mylący, ponieważ sugeruje, że dotyczy zjawiska następującego PO impresjonizmie i PO impresjonistach (przez kontynuację lub negację). Tymczasem termin ten oznacza nurty, które rozwijały się równolegle z impresjonizmem, miały z nim pewne elementy wspólne (chociaż pokrewieństwo jest bardzo powierzchowne), ale od samego początku były zjawiskami samodzielnymi i zmierzającymi do zupełnie innych celów.
To co łączy postimpresjonizm z impresjonizmem, to zewnętrzne cechy warsztatowe: paleta nasyconych kolorów, gruba faktura, wyraźne pociągnięcia pędzla i realistyczna tematyka. Pokrewieństwo to wynika z faktu, że tzw. postimpresjoniści byli niewiele młodsi od klasyków impresjonizmu (ok 10 lat), należeli do tych samych środowisk malarskich i rozpoczynając swoją twórczość przejmowali doświadczenia starszych kolegów, ale jednocześnie formowali własny styl w opozycji do samej istoty impresjonizmu.

Impresjonizm i jego kontynuacja - neoimpresjonizm, były próbą obiektywnego zapisu procesu percepcji analizowanego na poziomie fizjologicznym (tworzenie dowolnych kolorów ze zmieszania kolorów prymarnych). Przedstawiana na obrazach rzeczywistość materialna nie miała żadnego znaczenia (stąd rzucająca się w oczy banalność tematyki impresjonistycznej). Ważny był jej nieustannie zmieniający się obraz powstający w ludzkim oku i mózgu. Jeśli w obrazach impresjonistów pojawiały się "znaczenia", to było to jego zaprzeczeniem.

Tak rozumiany styl miał swoje oczywiste ograniczenia, ale stały się one wyraźne dopiero wtedy, gdy impresjonizm osiągnął postać dojrzałą. Tą dojrzałą, "naukową" postacią był neoimpresjonistyczny pointylizm-dywizjonizm, stworzony przez Seurata i Signaca ok. 1886-1887 r., a więc tuż po ostatniej wspólnej wystawie impresjonistów. W rezultacie w ramach impresjonizmu uformowały się dwie grupy: jedna (np. Monet) pozostała wierna swobodnemu stylowi impresjonizmu "intuicyjnego", druga (Signac) rozwijała technikę pointylistyczną. Dopiero wtedy wyraźnie zarysowały się zasadnicze różnice ideowe między impresjonistami, a malarzami, których dotychczas z impresjonizmem łączyło podobieństwo techniki malarskiej. Okazało się, że malarze ci MALUJĄ TAK SAMO, ALE NIE TO SAMO.
Przełomowe znaczenie tzw. postimpresjonizmu polega na tym, że w twórczości trzech jego głównych postaci sformułowane zostały trzy twórcze postawy, do których sprowadzić można niemal całą sztukę współczesną.

Paul Cezanne stworzył podstawy nowoczesnego realizmu, poszukując w przedstawianej rzeczywistości materialnej jakiejś nadrzędnej zasady porządkującej i znajdując ją w geometryzacji - odnajdywaniu platońskich "obiektów idealnych".
Paul Gauguin dał początek nowoczesnemu symbolizmowi, poszukując malarskiej metody przedstawienia rzeczywistości metafizycznej i odwołując się do tradycji średniowiecznego witrażu, magicznych nastrojów sztuki prymitywnej i nadając kolorowi symboliczne znaczenie.
Vincent van Gogh rozpoczął historię nowoczesnego ekspresjonizmu, którego celem jest wyrażanie stanów emocjonalnych, jednak nie przez obrazowanie mimetyczne (jak to zrobił Munch w "Krzyku"), ale środkami czysto malarskimi.

Bezpośrednią kontynuacją poszukiwań Cezanne'a był kubizm. Malarstwo van Gogha znalazło kontynuację w późniejszym nurcie ekspresjonizmu figuratywnego. Sztuka Gauguina wpłynęła najpierw na powstanie syntetyzmu i cloisonizmu, a za ich pośrednictwem na styl fowistów.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden element. Impresjonizm, koncentrując się na fizjologicznym procesie percepcji, bardzo szybko został "oswojony" przez mieszczańską publiczność, która po pierwszych oporach, jakie zawsze wzbudza łamanie obowiązującej konwencji (a tą konwencją była prestiżowa sztuka akademicka) uznała go za symbol malarstwa "ładnego". Rozbiegane plamy słoneczne Moneta, puszyste akty Renoira, a nawet pointylistyczne "koronkarstwo" neoimpresjonizmu szybko weszło do mieszczańskiego kanonu bezkonfliktowego piękna. Jednak postawa twórcza ograniczająca cel sztuki wyłącznie do produkowania dzieł przyjemnych w odbiorze, nie mogła satysfakcjonować artystów końca XIX wieku. Postimpresjonizm był różnie wyrażanym protestem przeciwko sprowadzaniu rzeczywistości do materii i fizjologii. Był poszukiwaniem wyższego sensu.

W znaczeniu chronologicznym - ale tylko w takim - do postimpresjonizmu zalicza się również takie autonomiczne zjawiska, jak twórczość Henriego de Toulouse-Lautrec, czy Henri'ego Rousseau zwanego Celnikiem.

Zupełnie wyjątkowe dzieło stworzył lekceważony przez większość artystów i publiczności Henri Rousseau. Infantylny świat jaki kreował Celnik był tak odmienny od wszystkiego, do czego przyzwyczaiło publiczność i malarstwo akademickie i impresjonizm , a jednocześnie tak dosłowny i tak rzetelnie przedstawiany, że nawet zawodowa krytyka okazała się wobec niego bezradna. Wśród malarzy sztuka Rousseau zachwyciła jedynie Kandinskyego, który radykalne odejście od tradycyjnie rozumianego realizmu traktował jako drugi biegun własnych poszukiwań prowadzących do abstrakcjonizmu.

Paul Cézanne (1839–1906)
Vincent van Gogh (1853–1890)
Paul Gauguin (1848–1903)

Szkoła z Pont Aven (1850-1886-1890)
Les Nabis (1888-1890)

Henri de Toulouse-Lautrec (1864–1901)

Henri Rousseau (1844–1910)

 

PAUL CÉZANNE 1839-1906

Urodzony w 1939 r. Paul Cezanne należy do pokolenia impresjonistów, ale, pozostając w ich kręgu i wspólnie z nimi wystawiając, impresjonistą nigdy nie był. Zmieniał zresztą wielokrotnie styl dokonując radykalnych wolt, czego przykładem są dwa pierwsze z poniżej pokazanych obrazów. Od zupełnie banalnych prób akademickich przez tematykę symbolistyczno-realistyczną z początku lat 60-tych, przez rozjaśnienie palety i uproszczenie form okresu prowansalskiego (1883-1895) artysta doszedł w ostatnich dwóch latach życia do syntezy wieloletnich doświadczeń w obrazach kończących długie serie przedstawień góry Sainte-Victoire i kompozycji Kąpiących się.
Cezanne'a słusznie uważa się za prekursora kubizmu, ale stał się nim dopiero w ostatniej fazie twórczości, w której geometryzowane formy pojawiające się w jego obrazach już znacznie wcześniej ujęte zostały w niemal klasyczne, porządkujące przestrzeń kompozycje.

(Ciekawą analizę przestrzeni Cezanne'a przeprowadził Władysław Strzemiński w swojej pracy Teoria Widzenia)

http://www.historiasztuki.com.pl/ilustracje/KANON/KANON-IMPRESJONIZM/Cezanne-DomWisielca.jpg

Dom wisielca, 1873, olej na płótnie, 46 x 36 cm

 

http://www.historiasztuki.com.pl/ilustracje/KANON/KANON-IMPRESJONIZM/Cezanne-Modern-Olympia.jpg

Nowoczesna Olimpia, 1874, olej na płótnie, 46 c 55.5 cm, Musee d'Orsay

 

http://www.historiasztuki.com.pl/ilustracje/KANON/KANON-IMPRESJONIZM/Cezanne-Zatoka-lEstaque.jpg

Zatoka l'Estaque, 1886, olej na płótnie, 31.5 x 38.5", Art Institute of Chicago

 

http://www.historiasztuki.com.pl/ilustracje/KANON/KANON-IMPRESJONIZM/Cezanne-BlekitnyWazon-1885-87.jpg

Martwa natura z błękitnym wazonem, 1885-87, olej na płótnie, 61 x 51 cm, Musee d'Orsay

 

http://www.historiasztuki.com.pl/ilustracje/KANON/KANON-IMPRESJONIZM/Cezanne-MardiGras-1888.jpg

Mardi gras, 1888, olej na płótnie, 123 x 81 cm, Muzeum Puszkina Moskwa

 Paul Cézanne 070.jpg

Harlequin 1888-1890 91 x 65 cm Private collection

http://www.historiasztuki.com.pl/ilustracje/KANON/KANON-IMPRESJONIZM/Cezanne-Kuechentisch.jpg

Martwa natura z kuchennym stołem, 1888-90, olej na płótnie, 65 x 81 cm, Luwr

 

http://www.historiasztuki.com.pl/ilustracje/artist-cezanne/CEZANNE%20Garcon.jpg

Chłopiec w czerwonej kamicelce, 1888-1890, olej na płótnie, 92 × 73 cm, National Gallery of Art Washington

http://www.zsplast.gdynia.pl/historia_sztuki/kanon_dziel_obrazy/postimpresjonizm/cezanne_chlopiecwczerwonejkamizelce.JPG

 Cézanne - Boy in Red Waistcoat Barnes 1888-1890 65,7 x 54,7 cm Barnes Foundation, Marion, Pennsylvania United States

http://www.historiasztuki.com.pl/ilustracje/artist-cezanne/CEZANNE%20Junger%20Mann%20mit.jpg

Chłopiec w czerwonej kamicelce, 1888-89, olej na płótnie, 80 × 64.5 cm, skradziony z Foundation E.G. Bührle

 Paul Cézanne 085.jpg

Boy in a Red Vest 1888-1890 81 x 85 cm Museum of Modern Art, New York United States

Paul Cézanne 086.jpg

Boy in a Red Vest (watercolour) 1890 46 x 30 cm Private collection

http://www.historiasztuki.com.pl/ilustracje/KANON/KANON-IMPRESJONIZM/Cezanne-Card-players-1892.jpg

Karciarze, 1892 (Grający w karty)

 

http://www.historiasztuki.com.pl/ilustracje/artist-cezanne/CEZANNE%20Zwei%20Kartenspieler.jpg

Karciarze, 1892-1893, olej na płótnie, 97 × 130 cm

Paul Cézanne 082.jpg

The Card Players 1892–1893 65 × 81 cm Metropolitan Museum of Art, New York City United States

Paul Cezanne Les joueurs de cartes.jpg

 Paul Cezanne Les joueurs de cartes 1890–1892 134 x 181,5 cm Barnes Foundation, Merion, Pennsylvania United States

http://www.historiasztuki.com.pl/ilustracje/KANON/KANON-IMPRESJONIZM/Cezanne-Auto-1.jpg

Autoportret, 1895, akwarela, 26 x 22 cm, Sammlung Feilchenfeldt, Zurych

Cezanne - Ebene mit dem Mont Sainte Victoire.jpg

The Plain with Mont Sainte Victoire, 1885 58 x 72 cm View from Valcros, oil on canvas, Pushkin Museum

Road near Mont Sainte-Victoire - Paul Cezanne

https://www.ibiblio.org/wm/paint/auth/cezanne/st-victoire/1900.jpg Mont Sainte-Victoire
1900 (160 Kb); Oil on canvas, 78 x 99 cm (31 x 39 in); Hermitage, St. Petersburg

 

http://www.historiasztuki.com.pl/ilustracje/artist-cezanne/CEZANNE%20Mont%20Sainte-Victoire.jpg

Góra Sainte-Victoire, 1885-1887, olej na płótnie, 67 × 92 cm, Courtauld Institute Galleries London

 

Paul Cézanne's <em>Mont Sainte-Victoire Seen from the Bibémus Quarry</em>. c. 1897. 

Uliczka pod górą Sainte-Victoire, 1898-1902, olej na płótnie, 78 × 99 cm, Eremitage St. Petersburg

 

http://www.zsplast.gdynia.pl/historia_sztuki/kanon_dziel_obrazy/postimpresjonizm/cezanne_goraswwiktorii.JPG 

Le Mont Sainte-Victoire
ok. 1897-98 (110 Kb); Oil on canvas, 81 x 100.5 cm (31 7/8 x 39 1/2 in); The Hermitage, St. Petersburg

http://www.historiasztuki.com.pl/ilustracje/KANON/Cezanne-Victoire-1904-06-KHZurich.jpg

Mont Sainte-Victoire, 1904-06, 63 x 83 cm, Kunsthaus Zurych

Mont Sainte Victoire (Metropolitan) - Paul Cezanne - www.paul-cezanne.org

Mont Sainte-Victoire 1885-87 (140 Kb); Oil on canvas, 25 3/4 x 32 1/8 in; The Metropolitan Museum of Art, New York

Paul Cézanne 106.jpg

Mont Sainte-Victoire 1885-1887 55 × 65 cm National Gallery of Scotland, Edinburgh Scotland

Mont Sainte-Victoire with Large Pine 1886-1887 Paul Cezzane.jpg

Mont Sainte-Victoire with Large Pine (1886-1887) by Paul Cezanne The Phillips Collection Washington, D.C

 http://www.zsplast.gdynia.pl/historia_sztuki/kanon_dziel_obrazy/postimpresjonizm/cezanne_autoportret.JPG

autoportret  1878-1880  61 × 47 cm Phillips Memorial Gallery, Washington D.C. United States

 

 

 

http://www.historiasztuki.com.pl/ilustracje/KANON/KANON-IMPRESJONIZM/Cezanne-Amor.jpg

Martwa natura z amorem, 1894-95, olej na płótnie, 63 x 81 cm, Muzeum Narodowe Sztokholm

http://www.zsplast.gdynia.pl/historia_sztuki/kanon_dziel_obrazy/postimpresjonizm/cezanne_martwanatura_zkupidynem.JPG

 Paul Cézanne, Martwa natura z Amorem , ok. 1895

http://www.historiasztuki.com.pl/ilustracje/KANON/Cezanne-Kapiace-sie1900-05-AIC.jpg

Kąpiące się, 1900-1905, 59 x 80 cm. Art Institute of Chicago

 http://www.zsplast.gdynia.pl/historia_sztuki/kanon_dziel_obrazy/postimpresjonizm/cezanne_wielkiekapiacesie.JPG

Wielkie kąpiące, 1906, olej na płótnie, 208 ×249 cm, Museum of Art Philadelphi

 

http://www.historiasztuki.com.pl/ilustracje/artist-cezanne/CEZANNE%20wielkie%20kap.jpg

Wielkie kąpiące, 1906, olej na płótnie, 208 × 249 cm, Museum of Art Philadelphia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VINCENT VAN GOGH 1853-1890

Vincent van Gogh, wielki malarz holenderski, samodzielną naukę malarstwa rozpoczął dopiero w wieku 27 lat (1880) i przez pierwszych kilka lat malował sceny z życia holenderskich górników - środowiska, w którym wcześniej działał jako kaznodzieja. Późny wybór sztuki jako drogi życiowej w znacznej mierze był wynikiem psychicznego nieprzystosowania do świata mieszczańskich konwencji i konfliktowego charakteru, a jednocześnie poszukiwania środków wyrazu dla gnębiących przyszłego malarza sprzeczności. Mroczne wnętrza, przytłaczająca bieda, zmęczone twarze, zgarbione postaci, to tematy socjalkrytycznego realizmu, nie mającego związku z nieznanym artyście impresjonizmem.
W 1885 r. po krótkim pobycie w Antwerpii van Gogh przeniósł się do Paryża, gdzie zetknął się po raz pierwszy z francuskim malarstwem i popularnym wówczas we Francji japońskim drzeworytem. Upodobanie do japońskiej grafiki wynikało prawdopodobnie z drażniącego wpływu, jaki na europejską wrażliwość wywierały asymetryczne kompozycje i skontrastowane plamy płaskiego koloru, jednak decydujący wpływ na przyszły styl van Gogha wywarła swobodna technika impresjonistyczna. Technikę tę jednak wykorzystał artysta nie tyle i nie tylko do rozbicia kolorów na kolory składowe, ale do fizycznego formowania niemal konwulsyjnej faktury obrazów. Nie wiadomo, na ile zgłębiał van Gogh teoretyczne podstawy koloru, chociaż na pewno przez pewien czas pozostawał w bliskim kontakcie z współtwórcą pointylizmu Paulem Signac'iem. Pewne jest to, że dopiero w Paryżu, około 1887 r. w obrazach artysty pojawiła się charakterystyczna, "ukierunkowana", vangoghowska kreska. Zmianę techniki malarskiej najlepiej widać na dwóch przedstawionych poniżej obrazach butów, namalowanych w odstępie trzech lat. Buty z 1885 r. to "zachodzone na śmierć", nieruchome obiekty. Obraz jest przygnębiający. Buty z 1888 r. to obraz histeryczny - nie ma w nim ani jednego punktu, na którym wzrok mógłby się zatrzymać. Mimo wyraźnego konturu te buty drżą.
W 1888 r. van Gogh wyjechał na południe Francji do Arles. W ciągu dwóch najpłodniejszych lat w zbliżającym się do końca życiu artysty powstały najsłynniejsze obrazy - serie słoneczników, pejzaże z cyprysami, wnętrza kawiarni, portrety i autoportrety. Wpływ południowego klimatu rozjaśnił paletę, ale kolor pozostał dla artysty wartością samą w sobie - był nośnikiem emocji, a w zestawieniach kolorów uzupełniających, symbolem konfliktu. Natura była jedynie wzorcem harmonii, ale kolory przedstawiały stan ducha. Jeśli więc było to konieczne dla siły wyrazu, malowane z natury niebo mogło być czerwone, a droga fioletowa.
Nad wszystkim dominował jednak malarski gest - tysiące krótkich kolorowych kresek tworzących wirujące mgławice światłai, powietrza i materii. Ekspresjonistyczny gest van Gogha jest jednak czymś zupełnie wyjątkowym. Trzeba porównać go z późniejszym o kilkadziesiąt lat, wyzwolonym z wszelkich ograniczeń gestem action paiting - kreska van Gogha to gest ekspresjonisty, który cierpi, zaciskając zęby.
Ekspresjonizm van Gogha jest dlatego tak przejmujący, że jest dziełem szaleńca próbującego nad swym szaleństwem zapanować.

http://www.historiasztuki.com.pl/ilustracje/artist-vangogh/VAN-GOGH-jedzacy-kartofle.jpg

Jedzący kartofle, 1885, olej na płótnie, 82 x 114 cm, Muzeum van Gogha, Amsterdam

 

http://www.historiasztuki.com.pl/ilustracje/artist-vangogh/vangogh12.jpg

Buty, 1885, olej na płótnie, 37,5 x 45 cm, Muzeum van Gogha, Amsterdam

 

http://www.historiasztuki.com.pl/ilustracje/artist-vangogh/VAN-GOGH-Shoes-1888.jpg

Buty, 1888, olej na płótnie, 46 x 55 cm, Metropolitan Museum of Art, New York City

 

http://www.historiasztuki.com.pl/ilustracje/KANON/KANON-IMPRESJONIZM/VanGogh-PereTanguy-1887-8.jpg

Portret „Ojca” Tanquy, 1887-88

 

http://www.historiasztuki.com.pl/ilustracje/KANON/KANON-IMPRESJONIZM/VanGogh-Sloneczniki-1887.jpg

Słoneczniki, 1887, olej na płótnie, 60 × 100 cm, Kröller-Müller Museum Otterlo

 

http://www.historiasztuki.com.pl/ilustracje/KANON/KANON-IMPRESJONIZM/VanGogh-Hiroshige.jpg

Most w deszczu za Hiroshige, 1887, olej na płótnie, 73 x 53 cm, Muzeum Van Gogha, Amsterdam

 

http://www.historiasztuki.com.pl/ilustracje/artist-vangogh/vangogh11.jpg

Żółty dom, 1888, olej na płótnie, 72 x 91,5 cm, Muzeum van Gogha, Amsterdam

 

http://www.historiasztuki.com.pl/ilustracje/artist-vangogh/VAN-GOGH-sloneczniki2.jpg

Słoneczniki, 1888, olej na płótnie, 92 x 73 cm, Nowa Pinakoteka, Monachium

 

http://www.historiasztuki.com.pl/ilustracje/KANON/KANON-IMPRESJONIZM/VanGogh-Sloneczniki-1888.jpg

Słoneczniki, 1888, olej na płótnie, 92.5 x 73 cm, Muzeum Van Gogha, Amsterdam

http://www.zsplast.gdynia.pl/historia_sztuki/kanon_dziel_obrazy/postimpresjonizm/gogh_sloneczniki3.JPG

Vincent van Gogh, Słoneczniki

Sunflowers, 1887. Vincent Willem van Gogh, Oil on canvas, 17 x 24 inches (43.2 x 61 cm), Framed:
 26 1/4 x 33 1/2 x 2 1/2 inches (66.7 x 85.1 x 6.4 cm).
The Metropolitan Museum of Art, Rogers Fund

http://www.zsplast.gdynia.pl/historia_sztuki/kanon_dziel_obrazy/postimpresjonizm/gogh_sloneczniki1.JPG

 „Słoneczniki” (1889)

http://www.historiasztuki.com.pl/ilustracje/artist-vangogh/VAN-GOGH-sypialnia-w-arles2.jpg

Sypialnia, 1888, olej na płótnie, 72 x 90 cm, Muzeum van Gogha, Amsterdam

 

http://www.historiasztuki.com.pl/ilustracje/artist-vangogh/VAN-GOGH-taras-kawiarni2.jpg

Nocna kawiarnia, 1888, Olej na płótnie, 81 × 65,5 cm, Kröller-Müller Museum Otterlo, Niederlande

 

http://www.historiasztuki.com.pl/ilustracje/KANON/KANON-IMPRESJONIZM/VanGogh-NocnaKawiarniazBilardem.jpg

Wnętrze kawiarni, 1888, olej na płótnie, 28.5 x 36", Yale Art Gallery

 

http://www.historiasztuki.com.pl/ilustracje/artist-vangogh/VAN-GOGH-Dedykowany-Gaugino.jpg

Dedykowane Gauginowi, 1888, olej na płótnie, 62 × 52 cm, Fogg Art Museum Cambridge MA, USA

 

http://www.historiasztuki.com.pl/ilustracje/artist-vangogh/VAN-GOGH-ucho2.jpg

Selbstporträt, 1889, olej na płótnie, 65 × 54 cm, Musée d'Orsay Paris

(Autoportret z zabandażowanym uchem i fajką)

http://www.zsplast.gdynia.pl/historia_sztuki/kanon_dziel_obrazy/postimpresjonizm/gogh_autoportrezuchem.JPG

 Autoportret z zabandażowanym uchem styczeń 1889 olej na płótnie 60,0 × 49,0 cm Courtauld Gallery

http://www.historiasztuki.com.pl/ilustracje/artist-vangogh/VAN-GOGH-star-night3.jpg

Gwiaździsta noc 1889, olej na płótnie, 73,7 x 92,1 cm, Museum of Modern Art, Nowy Jork, USA)

 

http://www.historiasztuki.com.pl/ilustracje/KANON/KANON-IMPRESJONIZM/VanGogh-DrogazCyprysami.jpg...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin