Pisarze romantyczni o sobie i o Polakach.doc

(15 KB) Pobierz

  Pisarze romantyczni o sobie i o Polakach

 

Romantyzm to nurt literacki, który ogarnął niemal wszystkie kraje Europejskie w XIX wieku. Dla Polski był to okres zaborów, dlatego też dominujące miejsce w ówczesnej świadomości narodu polskiego zajmowała problematyka niewoli i walki o niepodległość.

Polscy pisarze i poeci romantyczni obrali sobie więc za cel podtrzymywanie świadomości narodowej w Polakach oraz nawoływanie  do walki o wolność. Było to podyktowane tym że bardzo przeżywali ówczesną sytuację i sami bardzo pragnęli wolności.
   Do największych poetów polskiego romantyzmu zaliczamy Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego  Swoje dzieciństwo i młodość przeżyli pod zaborami, dlatego tak wiele miejsca poświęcają w swoich utworach zaborcy rosyjskiemu. Stworzyli oni w swoich utworach bohaterów narodowych- ludzi, którzy potrafili oddać życie za ojczyznę, poświęcając nawet najbliższe osoby.
    Postawy patriotyczne kreowane przez twórców romantycznych możemy podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich, to nawoływanie do walki wprost, organizacji powstań i bezpośrednich ataków na zaborcę.  Drugą grupę stanowi zachowywanie kultury i zwyczajów ojczystych. Stawiano przede wszystkim na naukę literatury i historii polskiej oraz narodowego języka. Przykładu popierania obu tych zachowań widzimy w wielu utworach literackich.
       Przykład patrioty walczącego z bronią w ręku opisuje Juliusz Słowacki w swoim utworze „Kordian”.
     Do podobnej, aczkolwiek nie do końca identycznej walki o niepodległość nawołuje Mickiewicz w „Konradzie Wallenrodzie”.
      Zupełnie inny sposób walki możemy dostrzec w III części „Dziadów”. Jest to działalność konspiracyjna młodzieży polegająca na prowadzeniu tajnego nauczania języka polskiego oraz propagowaniu zakazanej literatury.


    Wymienieni poeci: Mickiewicz, Słowacki żyli w czasach, w których uczucia patriotyczne były niezwykle silne, dlatego w ich twórczości tak często pojawia się ta tematyka. Chociaż każdy z nich podchodził do miłości do ojczyzny w inny sposób, łączyło ich jedno – wszyscy pragnęli jej wolności.


Dzieła poetów romantycznych nigdy nie przestają być aktualne, a zwłaszcza obecnie, w czasach, kiedy żyjemy w zagrożeniu wojną i terroryzmem nabierają dużej wartości. Możemy mieć tylko nadzieję, że nigdy nie przyjdzie nam się znaleźć sytuacji, która będzie wymagała od nas takiego poświęcenia, jakie opisywali Mickiewicz czy Słowacki. Należy jednak zawsze pamiętać o tych innych formach patriotyzmu, jakimi jest kultywowanie tradycji i sztuki narodowej.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin