nasze.docx

(560 KB) Pobierz

EE-DI-3                                                                                                                        18-05-2015

 

LogoPRz

 

Ćwiczenie 1:

Oddziaływanie prostowników na sieć zasilającą 

 

Grupa L03

Zespół C:

Podskarbi Grzegorz

Pałys Michał

Penar Dawid

Piwowar Tomasz

Mrzygłód Piotr

Rachański Mateusz

 

1.      Warunki zasilania:

W poniższej tabeli przedstawiliśmy warunki zasilania prostownika 3T-3D zasilonego napięciem przemiennym z transformatora

U1

U2

U3

φ1

φ2

φ3

[V]

[V]

[V]

[⁰]

[⁰]

[⁰]

39,2

39,3

39,1

-112

7,8

128

 

 

 

 

 

 

U23

U1h

U5h

U7h

THDU

 

[V]

[V]

[%]

[%]

[%]

 

67,3

38,6

2,4

1

3

 

 

2.      Rzeczywisty układ połączeń z uwzględnieniem przyrządów pomiarowych:

Rys.1. Schemat układu do badania prostownika sterowanego 3T-3D

CH1 – ud(t) – przebieg napięcia na odbiorniku,

CH2 – i(t) – przebieg prądu zasilania.

Przyrządy pomiarowe:

A – amperomierz analogowy, ustrój magnetoelektryczny,

OSC – oscyloskop cyfrowy,

P&HA – cyfrowy analizator mocy i zawartości harmonicznych.

 

 

 

 

 

3.      Tabela zmierzonych wartości z obliczeniami:

4.      Przykładowe obliczenia:

Ud = 67,5V

Id = 1,8A

Ud0=6π23U23sinπ6=91V

Pd0=Ud0Id=91∙1,8=164W

QPd0=50164=0,305

PPd0=167164=1,02

γ=I1hI1=1,441,51=0,954

5.      Wykresy zależności:

 

 

Z powyższego wykresu kołowego wynika, mamy do czynienia z mostkiem półsterowanym ponieważ zakres zmian kąta wysterowania znajduje się w pierwszej ćwiartce ukladu współżędnych

 

 

 

Zawartość harmonicznych prądu rośnie wraz ze wzrostem kąta wysterowannnia tyrystorów. Może to być powiązane z praca przerywaną układu.

 

Wraz  ze wzrostem kąta wysterowania maleje współczynnik mocy. Związane to jest z tym że przebieg prądu jest odkształcony od przebiegu napięcia. Z powyższego wykresu możemy również wywnioskować że wraz ze wzrostem kąta wysterowania prostownik pobiera więcej mocy biernej.

 

 

 

 

 

 

 

Współczynnik odksztaucenia maleje wraz ze wzrostem kąta wysterowaniatyrystorów. Spowodowane jest to zmniejszeniem się 1 harmonicznej przebiegu prądu. Całkowity prąd zmienia się w niewielkim stopniu co świadczy o zwiękzeniu się zawartości wyższych harmonicznych w przebiegu prądu.

 

Wraz ze wzrostem kąta wysterowania wartość składowej podstawowej maleje co świadczy o wzroście wyższych harmonicznych wartości skutecznej prądu.

 

 

 

 

 

 

 

Zależnie od kąta wysterowania prostownik mostkowy 3T-3D może mieć różną liczbę pulsów. Dla kąta α = 0° posiada 6 pulsów (q=6) natomiast dla pozostałych ma 3 pulsy. Zgodnie z zależnością k = 1 ± qn dla kąta różnego od 0° nasz prostownik posiada 1,2,4,5,7,8,10,11,13… harmoniczną natomiast dla α = 0° posiada 1,5,7,11,13… harmoniczną co widać na powyższym wykresie. Wartość 2 harmonicznej narasta w sposób ciągły czego nie można powiedzieć o pozostałych wyższych harmonicznych, które zmieniają się w sposób oscylacyjny. Im większy kąt wysterowania tym tym jest większyudział harmonicznych.

6.      Przebiegi czasowe napięć i prądów:

Przebieg napięcia i prądu dla prostownika 3T-3D dla α = 30°

 

 

Przebieg napięcia i prądu dla prostownika 3T-3D dla α = 90°

 

 

7.      Wnioski i spostrzeżenia:

·         Z wykresu kołowego wynika, że mamy do czynienia z mostkiem półsterowanym ponieważ zakres zmian kąta wysterowania znajduje się w pierwszej ćwiartce ukladu współżędnych

·         Zawartość harmonicznych prądu rośnie wraz ze wzrostem kąta wysterowannnia tyrystorów. Może to być powiązane z praca przerywaną układu.

·         Wraz  ze wzrostem kąta wysterowania tyrystorów maleje współczynnik mocy. Związane to jest z tym że przebieg prądu jest odkształcony od przebiegu napięcia. Z wykresu kp=f(α) możemy również wywnioskować że wraz ze wzrostem kąta wysterowania prostownik pobiera więcej mocy biernej.

·         Współczynnik odkształcenia maleje wraz ze wzrostem kąta wysterowania tyrystorów. Spowodowane jest to zmniejszeniem się 1 harmonicznej przebiegu prądu. Całkowity prąd zmienia się w niewielkim stopniu co świadczy o zwiękzeniu się zawartości wyższych harmonicznych w przebiegu prądu.

·         Zależnie od kąta wysterowania prostownik mostkowy 3T-3D może mieć różną liczbę pulsów. Dla kąta α = 0° posiada 6 pulsów (q=6) natomiast dla pozostałych ma 3 pulsy. Zgodnie z zależnością k = 1 ± qn dla kąta różnego od 0° nasz prostownik posiada 1,2,4,5,7,8,10,11,13… harmoniczną natomiast dla α = 0° posiada 1,5,7,11,13… harmoniczną co widać na wykresie Ik=f(α). Wartość 2 harmonicznej narasta w sposób ciągły czego nie można powiedzieć o pozostałych wyższych harmonicznych, które zmieniają się w sposób oscylacyjny. Im większy kąt wysterowania tym większy udział harmonicznych.

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin