Dorota Biernacka
Przedszkole nr 248
Scenariusz zajęcia koleżeńskiego, przeprowadzonego w grupie dzieci 6- letnich „Delfinki”
Temat: Zdrowo się odżywiamy.
Cele:
-wzbogacenie wiadomości dzieci na temat zdrowego odżywiania się: wartości odżywczych spożywanych posiłków, źródeł witamin, niezbędnych do prawidłowego rozwoju i zdrowia
-wyrabianie w dzieciach nawyku zdrowego odżywiania się, sięgania po owoce i warzywa, a także unikania nadmiaru słodyczy
-aktywizowanie myślenia dzieci, rozwijanie umiejętności wnioskowania i porównywania
-kształcenie mowy dzieci, wzbogacenie słownika wychowanków, wyrabianie umiejętności poprawnego budowania zdańMetody:- słowna (wiersz, rozmowa, żywego słowa)-czynna (zadań stawianych dziecku)
-oglądowa (udostępnienie dzieciom sztuki plastycznej)-aktywizujące (burza mózgów, niedokończonych zdań)
Formy pracy: - praca zbiorowa - praca indywidualna
Środki dydaktyczne:-tekst wiersza S. Karaszewskiego „Dla każdego coś zdrowego”,
-tablice z napisami: wit. A, B, C, D.
-obrazki, przedstawiające produkty, które są źródłem wymienionych witamin
-koszyk, zawierający produkty zdrowe i zagrażające zdrowiu
-dla każdego dziecka lizaki: czerwony i zielony.
Przebieg zajęcia:1. Zabawa integracyjna „Powitanie".
Nauczycielka prosi, aby ręką pomachały jej dzieci, które uważają, że do nich się zwraca.Nauczycielka mówi: witam wszystkich tych, którzy:- zjedli dzisiaj smaczne śniadanko,- codziennie piją mleko,- lubią jeść owoce i warzywa,
- dbają o swoje zdrowie
- lubią jeść słodycze
2. „W jaki sposób możemy dbać o swoje zdrowie?"- burza mózgów.
3. Wysłuchanie wiersza S. Karaszewskiego pt. „ Dla każdego coś zdrowego” , ilustrowanego obrazkami.
Jeśli chcesz się żywić zdrowo,jadaj zawsze kolorowo!Jedz owoce i jarzyny,to najlepsze witaminy!Jedz razowce z grubym ziarnem,zdrowe jest pieczywo czarne!Na kanapkę, prócz wędliny,połóż listek zieleniny!I kapusta, i sałata,w witaminy jest bogata!Oprócz klusek i kotletaniech się z jarzyn składa dieta!Jedz surówki i sałatki,będziesz za to piękny, gładki!Gotowane lub duszonezawsze zdrowsze niż smażone!Mleko, jogurt, ser, maślanka – to jest twoja wyliczanka!Chude mięso, drób i ryba to najlepsze białko chyba!Sok warzywny, owocowy, kolorowy jest i zdrowy!Kto je tłusto i obficie, ten sam sobie skraca życie!Bób, fasola, groszek, soja – to trawa będzie twoja!Sosy lepsze są niż tłuszcze, niech się w tłuszczu nic nie pluszcze!Zostaw smalec, dolej olej ,niech na olej będzie kolej!Dobra także jest oliwa, bo dla zdrowia sprawiedliwa!
4.Rozmowa nauczycielki z dziećmi na temat poznanego wiersza.
Zachęcanie dzieci do swobodnych wypowiedzi i odpowiedzi na zadane przez nauczycielkę pytania.
-Co to znaczy „ zdrowe jedzenie”?
- Jakie produkty powinniśmy jeść, aby być zdrowi?- Dlaczego trzeba jeść dużo owoców i warzyw?
- Jakie jeszcze produkty wpływają korzystnie na nasze zdrowie?
-Dlaczego powinniśmy jeść produkty mleczne?
5. Witaminy
Co to są witaminy?
Witaminy - to substancje niezbędne dla zdrowia naszego organizmu. Wpływają one na nasz wzrost, budowę kości, odporność na choroby, a nawet na naszą pamięć.
Aby nasz organizm prawidłowo się rozwijał, potrzebujemy wielu witamin. Najważniejsze z nich to - witaminy A,B,C,D.
Witamina A - dzięki niej prawidłowo widzimy, rośniemy, mamy zdrową skórę;
dostarczana jest do organizmu poprzez spożywanie masła, jaj, mleka, wątroby, sera, tłustego mięsa, pomidorów, marchwi.Witaminę C - zapobiega przeziębianiu się. Powoduje, że mamy zdrowe zęby i dziąsła; występuje w ziemniakach, brokułach, jabłkach, pomidorach, cebuli, kalafiorze, malinach, jeżynach, ananasach, kiwi, cytrynach, pomarańczach, grejfrutach
Witamina B - wpływa na nasz apetyt, nasze samopoczucie, lepiej się uczymy i mamy lepszą pamięć; zawierają ją wędliny (szczególnie wieprzowina), rośliny strączkowe - groch, fasola, orzechy, słonecznik, ryby, owoce i warzywa
Witamina D - zawdzięczamy to, że mamy zdrowe zęby i kości oraz prawidłowo rośniemy; ryby, jaja, grzyby, wzbogacone w witaminę D są również margaryna i płatki śniadaniowe.
6. Wypowiedzi dzieci na temat szkodliwości spożywania nadmiernej ilości słodyczy.
7. Segregowanie żywności na zdrową i taką, która spożywana w nadmiarze jest szkodliwa dla zdrowia.(dzieci wyjmują z koszyka artykuły spożywcze i segregują na dwie grupy).
6. Nauczyciel, stosując metodę zdań niedokończonych zwraca się do dzieci:- najbardziej lubię jeść....................................- posiłki zdrowe dla dzieci to............................
7. Jak żyć zdrowo? Dzieci potwierdzają lub negują wypowiedź nauczyciela:
Jeżeli zdanie wypowiedziane przeze nauczycielkę jest fałszywe- dzieci podnoszą lizak czerwony . Jeśli prawdziwe – zielony.
-Należy jeść dużo warzyw i owoców.
-Zawsze przed jedzeniem należy myć owoce i warzywa.
-Przed snem najlepiej zjeść tłustego kurczaka z potrójną porcją frytek i ogromnym deserem czekoladowym
-Owoce i warzywa - to bogate źródło witamin.
- Posiłki należy jeść w wyznaczonych porach.
-Zawsze należy myć ręce przed jedzeniem.
-Każdą potrawę należy starannie i powoli pogryźć.
-Owoce i warzywa nie zawierają żadnych witamin.
-Wystarczy jeden posiłek dziennie, ale za to bardzo obfity.
- Słodycze należy jeść w odpowiednich ilościach.
-Pożywienie należy połykać w całości
- Warzywa i owoce oraz produkty mleczne niszczą nasze zdrowie
- Potrawy z warzyw i owoców zawierają dużo witamin.
Na koniec chętne dzieci formułuja własne wypowiedzi dla kolegów i koleżanek.
8.Zabawa ruchowa „Sałatka owocowa”.
gusko_i