Net - immuny - 6III.docx

(19 KB) Pobierz

IMMUNOLOGIA – 6III2014

Net – netoza – nowe zjawisko w immunologii, Neutrophil Extacelular Trap – zew-nątrzkomórkowa sieć neutrophilów

W stanie zagrożenia życia org – u 10-15% niesamowita mobilizacja organizmu w cią-gu kilku godzin umożliwiała wyjście ze stanu kryzysowego. Pojawia się nowe zja-wisko – bezwzględna walka o utrzymanie życia – NET.

Apoptoza – zaplanowana śmierć komórki, determinowana wieloma czynnikami.

Fagocytoza – niszczenie patogennych drobnoustrojów i własnych komórek z mutacją.

Po co NET? Dotyczyła granulocytów obojętnochłonnych – neutrofile, komórki PMN, bo są pierwsze w ognisku zapalenia, niszczą i likwidują przez fagocytozę.

NET – sieć powstająca przez uwalnianie z neutrofilów do przestrzeni poza-komórkowej zawartości jądra komórkowego wraz ze składnikami ich ziarnistości, oznacza to śmierć komórki, sieć wyłapuje i otacza bakterie.

W aktywowanych neutrofilach przez LPS, PMA czy IL-8 dochodzi do rozpuszczenia błony jądrowej oraz dekondensacji chromatyny wraz z histonami i połączenia ich gwałtownie ze wszystkimi białkami ziarnistości komórkowych, co przerywa ciągłość błony komórkowej i uwolnienia powstałej struktury do przestrzeni pozako-mórkowej. Zachodzi to przy sepsie, bakteriemii, przy całkowitym wyniszcz orga-nizmu.

Uwięzione patogeny są wystawione na działanie wysokich stęż czynników bójczych:

·         Mieloperoksydaza

·         Proteazy serynowe

·         Białko BPI

·         Laktoferryna

·         Żelatynaza B

·         Katelicydyna

·         Tryptoza

·         Białka histonowe

Super-zewnętrzna-fagocytoza.

To bardzo silna bariera fizyczna:

·         Zapobiega rozprzestrzenieniu się patogenu

·         Umożliwia złapanie, unieszkodliwienie i zniszczenie dużej liczby pato-genów

Ale doprowadza do śmierci neutrofili, zwłaszcza w stanie agonalnym (obserwowane u zwierz laboratoryjnych).

Skuteczna wobec:

·         Bakterii G+ i G-

·         Bakterii kwasoopornych

·         Grzybów

·         Pierwotniaków

·         Wirusa grypy i innych, np. zapal opon mózgowych,

MCET – występuje na kom tucznych mastiocytach, w aktywowanych mastiocytach dochodzi do rozpuszczenia błony jądrowej i dekondensacji chromatyny wraz z his-tonami i połączenia z białkami ziarnistości i uwolnienia zawartości do przestrzeni międzykomórkowej – tak samo jak NET. Udowodniono, że stymulują to St. aureus i st. pyogenes – zostają w niej uwiezione i zniszczone.

EET – sieć granulocytów kwasochłonnych – eozynofilów, stymulowane przez LPS, INF-gamma, IL-5, powoduje wyrzucenie do przestrzeni międzykomórkowej DNA mitochondriów wymieszanych z białkami kationowymi i białkiem eozynofilii, nie za-wiera histonów, a nie naruszona otoczka jądrowa powoduje że EET nie prowadzi do śmierci komórki jak NET czy MET.

MET – sieć makrofagów, tak samo jak NET, zachodzi w makrofagach pęcherzyków płucnych i jest ściśle skorelowana z liczbą komórek bakteryjnych we krwi. Gdy we krwi jest ich dużo – układ oddechowy mobilizuje makrofagi do METozy, aby nie do-puść do rozwoju bakterii w płucach, aby nie dopuść do zatrzymania oddychania.

Mech obrony patogenów przed NETozą:

1.        Zmniejszenie powinowactwa NET do powierzchni komórki, przez zmianę ekspresji genów warunkujących określone struktury otoczki polisa-charydowej bakterii, np. Steptococcus pneumoniae.

2.       Zmianę ładunku ściany komórkowej przez aktywację operonów z ujemnych na dodatnie, co zmniejsza powinowactwo kationowych bakteriobójczych substancji wchodzących w skład NET do tych kom bakteryjnych.

NET uwalniane  w stanach patologicznych, które nie mogą być usuwane przez DNazy oraz ich kumulacja w narządach i naczyniach może doprowadzać do stanów zapalnych i go nasilać – szczególnie w naczyniach krwionośnych.

Może się przyczynić do chorób z autoargesją!

NET to nowy sposób programowanej śmierci komórki. Różni się od apoptozy tym, że:

·         Brak jest zmian morfologicznych, typowych dla apoptozy

·         Dodanie nekrostatyny charakterystycznej dla nekrozy nie wpływa na NET

·         Zmienia się w neutrofilach struktura cytoplazmy, dochodzi do wymieszania się chromatyny jądra i uwalniania z ziarnistości substancji bójczych

Pobudzana przez patogeny oraz przeciwciała przeciwneutrofilowych np. malaria, toczeń rumieniowaty.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin