Puc Bursztyn i goście - konspekt.doc

(62 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ TERAPEUTYCZNYCH

Temat: Poznajemy losy bohaterów książki „Puc, Bursztyn i goście”

Cel ogólny:

1.      Zapoznanie z lekturą J. Grabowski „Puc, Bursztyn i goście”

 

Cele operacyjne:

Uczeń potrafi:

1.      Przybliżyć treść lektury.

2.      Wymienić bohaterów lektury: pierwszo i drugoplanowych.

3.      Rozpoznać bohaterów książki na ilustracji.

4.      Przeczytać fragmenty lektury pod kierunkiem nauczyciela.

5.      Ustalić przebieg akcji, czas i miejsce akcji.

6.      Ustalić kolejność zdarzeń przy pomocy tekstu i ilustracji.

7.      Samodzielnie wypowiedzieć się na temat ilustracji.

8.      Napisać opis psa na podstawie podanych informacji.

 

Formy zajęć: indywidualna, zbiorowa, grupowa

Miejsce zajęć: sala lekcyjna, Organizacja czasowa: 2 x 45 minut

 

 

 

 

 

Ogniwo lekcji

Treści lekcji

Metody kształcenia

Media dydaktyczne

Część wstępna

 

1.      Czynności organizacyjne

 

§         Powitanie uczniów - (Osoby, które czują się powitane machają ręką)

ü      Witam wszystkich, którzy dzisiaj przyszli do szkoły

ü      Witam wszystkich, którzy czytali książkę "Puc, Bursztyn i goście".

ü      Witam wszystkich, którzy potrafią wymienić bohaterów tej książki.

ü      Witam wszystkich, którzy będą dzisiaj zgodnie pracować w grupie.

§         Poinformowanie uczniów o celach zaplanowanych na te zajęcia

 

 

 

 

Część właściwa

 

2.      Wprowadzenie do zajęć i wstępna rozmowa na temat książki

 

 

§          

§         Swobodna rozmowa z dziećmi na temat refleksji po przeczytaniu książki

§         Sprawdzenie co się uczniom podobało, co by zmienili

Swobodna rozmowa

 

3.      A to kto?

 

§         Nauczyciel wiesza na tablicy obrazki postaci z książki. Pyta uczniów kim one są.

- Z jakiej książki przybyły do nas te postacie?
- Kogo one przedstawiają?

- Połączenie bohaterów z ich imionami.
- Kto jest autorem książki "Puc, Bursztyn i goście”?

§         Wspólne zapisanie tytuł i autora książki na tablicy
Przypomnienie jaki jest czas i miejsce akcji?

czas - miesiące letnie
miejsce - wioska

 

Rozmowa swobodna, rozmowa kierowana, metoda praktyczna

 

 

Ilustracje bohaterów, zeszyty do j. polskiego.

4.      Wyodrębnienie postaci tytułowej i drugoplanowych

§         Rozmowa z uczniami:

Dlaczego Puca i Bursztyna  nazwiemy bohaterem tytułowym?
- Jak nazwiemy pozostałe postacie w baśni? (drugoplanowe)

§         Krótki opis bohaterów, ustalenie jaka to rasa psa

§         Ustalenie czy uczniowie znają inne rasy psów – próba ustalenie 10 ras

 

Rozmowa kierowana

 

5.      Wypowiedzi uczniów na temat ilustracji

§         Nauczyciel wiesza na tablicy ilustracje z książi

§         Uczniowie podchodzą do tablicy, wybierają - losowo - jedną ilustrację i wypowiadają się na jej temat
- Co przedstawia ta ilustracja?
- Jakie zdarzenie zostało tu przedstawione? (w ten sposób odkrywamy wszystkie ilustracje)
- Ułóżcie tak ilustracje, żeby były zgodne z kolejnością zdarzeń w książce
- Uczniowie układają zdania do kolejnych obrazków

 

Metoda praktyczna, metoda ćwiczeniowa, rozmowa kierowana

 

Ilustracje z książki

6.      Nadanie tytułów obrazkom

§         - Które zdanie  pasuje do tego obrazka?

 

Metoda ćwiczeniowa

 

Kartoniki ze zdaniami

7.      Zapisanie kolejności wydarzeń

§         Zapisanie kolejności wydarzeń w zeszycie:

1.Codzienne życie Puca i Bursztyna.
2.Przyjazd gości z Warszawy - panna Agata z Tiuzdejem i Mikado.
3. Wproszenie się Puca na poduszkę Tiuzdejka i awantura z panną Agatą.
4.Spotkanie podczas spaceru buldoga Lorda z Tiuzdejem i Mikadem.
5.Zaproszenie przez Puca i Bursztyna Mikado do wspólnej zabawy.
6. Psia awantura na rynku, uratowanie Mikada przez Krysię i przywiązanie się do niej pieska.
7.Ucieczka Mikada z ruszającego pociągu i początek życia na wsi.

 

Metoda ćwiczeniowa

 

Kartoniki ze zdaniami, zeszyty ćwiczeń

8.      Utrwalenie pisowni imion wielką literą

§         Przypomnienie o zapisaniu imion z wielkiej litery.

Rozmowa kierowana

 

 

9.      Opis psa na podstawie bohaterów

§         Uczniowie opisują sylwetki psów – bohaterów na podstawie podanych przez nauczyciela wytycznych.

Rozmowa kierowana, metoda ćwiczeniowa

Karton z wytycznymi

 

Część końcowa

 

10.  Podsumowanie zajęć

§         Podsumowanie omawianej lektury.

§         Próba oceny zachowań bohaterów

§         Zadanie pracy domowej: Opisz jedną z przygód jakie mógł mieć nowy mieszkaniec wioski po wyjeździe panny Agaty.

 

Swobodna rozmowa

 

Zeszyty do j. polskiego

 

WYTYCZNE DO WSTĘPNEGO OPISU PSA:

1.      Przedmiot opisu: Puc, Bursztyn, Tiuzdej, Mikado

2.      Rasa: kundel, chart angielski, pekińczyk

3.      ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin