Program Terapeutyczny.pdf

(205 KB) Pobierz
Przygotowanie programu terapeutycznego dla ucznia
gimnazjum z zastosowaniem programów komputerowych.
1.Diagnoza pedagogiczna ucznia.
Stwierdzenie zaburzeń u dzieci klas młodszych nie jest wielkim problemem. Rozpoznanie
ich w starszym wieku napotyka na szereg trudności. Wynika to z faktu, że badający nie ma
już możliwości bezpośredniego obserwowania czynności pisania i czytania ucznia w wieku
optymalnym dla kształtowania tych umiejętności, tj. w okresie nauczania początkowego.
Kłopoty w poprawnym pisaniu mogą być bowiem skutkiem różnego rodzaju niedomagań
procesu dydaktycznego na etapie klas młodszych, zbyt małej ilości ćwiczeń utrwalających
poprawne wzorce pisowni, mogą też wynikać z nieznajomości zasad ortograficznych.
Dlatego postępowanie diagnostyczne w stosunku do starszych uczniów musi być bardziej
rozważne, wnikliwe i poparte odpowiednimi materiałami dowodowymi.
W polskiej literaturze fachowej różnie ujmowany jest aspekt
diagnostyki pedagogicznej.
Wszyscy jednak są zgodni, że w modelu diagnozy pedagogicznej należy bezwzględnie ująć
1
1. Wywiad z rodzicami ucznia.
2. Wywiad z uczniem.
3. Sprawdzenie znajomości zasad ortograficznych.
4. Analizę wytworów szkolnych ucznia ( zeszyty szkolne, dyktanda, samodzielne prace
pisemne ucznia).
5.
Ocena poziomu graficznego pisma.
6. Pomiar szybkości czytania.
7. Opinia nauczyciela języka polskiego.
Proponowane konspekty zajęć.
Konspekt zajęć nr 1
Cele psychologiczne:
-
Rozwijanie funkcji wzrokowo słuchowych
-
Rozwijanie analizy i syntezy wzrokowo – słuchowej
-
Wzmacnianie koncentracji uwagi dowolnej
1
Mickiewicz J.
Jedynka z ortografii?
Toruń 1996
-
Trening pamięci krótkotrwałej.
Cele dydaktyczno – lingwistyczne:
-
-
-
-
-
-
Treningowe rozwijanie tempa czytania.
Rozwijanie funkcji wzrokowo – słuchowych i słuchowo – wzrokowych.
Kształcenie rozumienia treści cichego czytania.
Usprawnianie pisowni ortograficznej.
Usprawnianie koordynacji wzrokowo – ruchowej
Środki
Czynności nauczyciela
Czas
Czynności ucznia -
cele
Nauczyciel uruchamia program
„Dyslektyk”, wybiera „lekcję”
objaśnia sposób wykonania
ćwiczenia
10
minut
-
Ucz. Wykonuje
narzucone przez
komputer ćwiczenia ,
dobieranie
identycznych par z
figurami i napisami.
ćwiczenia analizy słu
chowej i wzrokowej
Ucz. układa kolorowy
kwadrat.
Ćwiczenie
syntezy wzrokowej i
koncentracji uwagi
(komputer mierzy czas)
Program
„Dyslektyk”
dydaktyczne Uwagi
Wybranie ćw. z układaniem
kolorowego kwadratu z
kawałków „bicie rekordu”
( ilość elementów 16).
-
5 minut
Program
„Dyslektyk”
N-l prosi ucznia o szybkie
przeczytanie wyrazów, pomiar
czasu- odliczanie błędów .
1
minuta
-
Ucz. czyta, wpisuje
wynik na karcie pracy.
Trening czytania.
zał.1 zestaw
wyrazów.
Zał. karta pracy.
Stoper.
N-l przedstawia następny zestaw 1
wyrazów z inwersjami al., la .
minuta
Przedstawienie wyrazów
napisanych różną wielkością
czcionki i różnymi kolorami.
-
Ucz. czyta, wpisuje
wynik na karcie pracy.
Trening czytania.
Zał.. 2··Zał. 3
Karta pracy.
2
minuty
-
Ucz. czyta, wpisuje
wynik na karcie pracy.
Trening czytania.
N-l wymawia wyraz makulatura, 1
prosi o słuchowe wyróżnienie
minuta
mini – wyrazów ( 6)
-
Ucz. wykonuje
polecenie, w razie
problemów zapisuje
wyraz na kartce.
Ćw. analizy słuchowej.
N-l prosi ucznia o uważne
przeczytanie (ciche ) tekstu.
Prosi o zapamiętanie
szczegółów, zadaje pytania do
tekstu. Pomiar czasu
czytania.
5 minut
-
Ucz. czyta i
odpowiada na
zadawane pytania.
Trening cichego
czytania ze
zrozumieniem,
ćwiczenie pamięci i
koncentracji uwagi.
Tekst z
czasopisma
„ Młody technik”
o określonej
liczbie wyrazów,
karta pracy,
stoper.
Gra „Ortomania”
„Joga dla
każdego” książka
K. Zebroff
N-l uruchamia program
„Ortomania”, wybiera ćwiczenia
rz i ż i zakończenia ą om .
Przypomnienie zasad pisowni.
N-l proponuje uczniowi
wykonanie ćwiczeń
odprężających . Ćw.
oddechowe, napinanie i
rozluźnianie poszczególnych
grupy mięśni
15
minut
-
Ucz. przypomina
zasady pisowni, ćwiczy
zgodnie z zasadami gry
„Ortotris II”
Ćw.
poprawnej pisowni.
Ucz. wykonuje
ćwiczenia.
Redukowanie napięcia
i stresu.
5 minut
-
Cele w konspekcie zaznaczony są kolorem niebieskim.
Konspekt zajęć nr 2
Cele psychologiczne:
-
Rozwijanie analizy i syntezy – słuchowej.
-
Kształtowanie pamięci wzrokowej i percepcji słuchowej.
-
Wzmacnianie koncentracji uwagi dowolnej.
-
Trening pamięci krótkotrwałej
Cele dydaktyczno – lingwistyczne:
-
-
-
-
-
Treningowe rozwijanie tempa czytania.
Rozwijanie funkcji wzrokowych.
Usprawnienie pisowni ortograficznej
Kształcenie rozumienia treści cichego czytania.
Usprawnianie koordynacji wzrokowo – ruchowej.
Środki
Czynności nauczyciela
Czas
Czynności ucznia -
cele
1.
N-l uruchamia program
„Ortomania”, pyta o zasady
pisowni wyrazów ch i h
powtórzenie wyrazów w których
uczeń popełnił błąd na poprzedniej
lekcji, ćw. wyrazy z ch i h.
N-l uruchamia program
„Dysleksja”, wybór opcji „lekcja”.
15
minut
-
Ucz. powtarza wyrazy ze
swojego dzienniczka.
Gra „Astro”.
Usprawnianie pisowni
ortograficznej.
dydakty Uw
czne
Gra
„Ortomania
agi
2.
10
minut
-
3.
N-l przedstawia uczniowi trzy
zestawy wyrazów do szybkiego
czytania (te same co na
poprzedniej lekcji ) , pomiar czasu
przy drugim czytaniu.
5 minut
-
Program
„Dyslektyk
Ucz. wykonuje ćwiczenia
narzucone przez
komputer (słuchowe,
wzrokowe).
Ćw. analizy
słuchowej i wzrokowej.
Ucz. czyta, wpisuje
wyniki na karcie pracy.
Trening czytania
-
Zał. 1,2,3
stoper, karta
pracy.
5 minut
4.
N-l pokazuje dziecku tekst z
lukami, zadaniem ucznia będzie
szybkie uzupełnienie tekstu
7 minut
5.
N-l uruchamia program „Paint”,
poleca rysowanie na temat „Droga
w perspektywie”.
-
Ucz czyta tekst i
uzupełnia luki
Tekst z
wyrazami
lukami, zał.
wymyślonymi przez
3.
siebie, tak by tekst miał
sens.
Trening cichego
czytania.
Uczeń zna program,
rysuje na zadany temat.
Ćw. koordynacji
wzrokowo – ruchowej.
Program
„ Paint”
6.
N-l objaśnia dziecku znaczenie
ćwiczeń odprężająco -
rozluźniających oraz koordynacji
półkul mózgowych, poleca
wykonanie ćwiczeń
3
minuty
Uczeń wykonuje ćwiczenia,
rysowanie ósemek lewą i
prawą ręką jednocześnie,
napinanie i rozluźnianie
poszczególnych partii mięśni.
Redukowanie napięcia i stresu.
„Joga dla
każdego”
książka
K. Zebroff
Konspekt zajęć nr 3
Cele psychologiczne:
-
Kształcenie pamięci i percepcji słuchowej i wzrokowej.
-
Rozwijanie analizy i syntezy wzrokowo – słuchowej
-
Wzmacnianie koncentracji uwagi dowolnej
-
Trening pamięci krótkotrwałej.
Cele dydaktyczno – lingwistyczne:
-
-
-
-
-
Treningowe rozwijanie tempa czytania.
Rozwijanie funkcji wzrokowo – słuchowych i słuchowo – wzrokowych.
Kształcenie rozumienia treści cichego czytania.
Usprawnianie pisowni ortograficznej.
Usprawnianie koordynacji wzrokowo – ruchowej
Środki
Czynności nauczyciela
N-l uruchamia program „Dyslektyk”,
opcję „lekcja”.
Czas
Czynności ucznia -
cele
Ucz. wykonuje ćwiczenia
analizy słuchowej i
wzrokowej.
Ucz. wykonuje ćwiczenie.
Ćw. koncentracji, analizy
wzrokowej i pamięci.
dydakty Uw
czne
Program
„Dyslektyk
agi
10
minut
-
N-l uruchamia grę „Memo” – 16 kart 3
z twarzami, uczeń dobiera identyczne minuty
pary – bicie rekordu
N-l przedstawia dziecku nowe
5 minut
zestawy wyrazów do czytania, (
wyrazy sensowne i bezsensowne), n-l
mierzy czas.
-
-
Program
„Dyslektyk
Zestawy
Ucz. czyta kolejno od
wyrazów
lewej do prawej,
czyta wyrazy od prawej do zał. 5
lewej, wypisuje z pamięci stoper, karta
wyrazy sensowne, zapisuje pracy
wynik
Ćw. pamięci krótkotrwałej,
trening czytania.
Uczeń układa wyrazy z
sylab, wpisuje wynik do
karty pracy.
Ćw. syntezy wzrokowej.
Uczeń pisze to co słyszy, ą
lub om (nie pisze całego
wyrazu),.
Ćw. Słuchowo
ortograficzne.
Program
„Zabawa z
ortografią”.
N-l uruchamia program „Zabawa z
ortografią”, wybiera ćw. układanie
wyrazów z sylab, mierzy ile sylab
ułoży uczeń w ciągu 3 minut.
N-l czyta głośno wyrazy zawierające
ę, ą, em, om.
3
minuty
-
5 minut
-
Karta pracy,
stoper.
Zestaw
wyrazów,
zał. 5
Zgłoś jeśli naruszono regulamin