Ściąga - chemia.odt

(28 KB) Pobierz

Roztwór właściwy (rzeczywisty) -  to układ, w którym cząstki substancji rozproszonej mają rozmiary mniejsze od 1 nm. Więcej rozpuszczalnika, mniej substancji rozpuszczalnej.                Odczyn mówi nam czy roztwór jest zasadowy, kwaśny czy obojętny. Oraz jakie jest stężenie wodoru.                                                                                                                                              Reakcja endotermiczna - H2O à H+  +   OH-                                                                             Stopień dysocjacji określa stosunek cząstek zdysocjowanych do całkowitej liczby cząstek.    

α =nz /no    nz – l moli zdysocjowanych, no- całkowita l moli.    αH20= 1,4*10 -                               Stała równowagi reakcji; dysocjacji jonowej –

KH2O= ([H+][OH-]) / [H2o]                             Prawo działania mas (PDM) – mówi o tym, że stosunek iloczynu stężeń molowych produktów reakcji do iloczynów stężeń molowych substratów. jest wielkością stałą w określonych warunkach ciśnienia i temp. 25stop. C.                                                               KH2O * [H2O] = [H+][OH-] = IjH2O Iloczyn jonowy wody  Cm- n/V stężenie molowe mol/dm3   

  Skala pH  ilościowa skala kwasowości i zasadowości roztworów wodnych związków chemicznych. Skala ta jest oparta na aktywności jonów hydroniowych [H3O+] w roztworach wodnych. pH = – log[H+].

Ze wzrostem temp pH wody maleje.                                                 -- W roztworach wodnych wartość iloczynu jonowego wody jest wartością stałą w danej temp. W związku z tym stężenie jonów wodorowych będzie odwrotnie proporcjonalne do stężenia jonów wodotlenowych. [H+][OH-]=const     [H+] ~ 1 / [OH-]                                                                 pH – wynika z obecności ditlenku węgla, soli które ulegają hydrolizie.                     Ditlenek węgla – związany (całkowicie lub pół związany) wolny (przynależny,  agresywny)                           Hydroliza – to reakcja wymiany podwójnej polegająca na rozpadzie soli pod wpływem wody z odtworzeniem kwasu i zasady z których ta sól powstała. Hydrolizie ulegają sole 1. Mocnego kwasu i słabej zasady 2. Słabego kwasu i mocnej zasady 3. Słabego kwasu i słabej zasady. Sole mocnego kwasu i mocnej zasady nie ulegają hydrolizie.

FeSO4 +2H2OFe(OH)2+ H2SO4

. Roztwór buforowy – to taki roztwór, który wykazuje stałość lub niewielką zmienność pH nawet po dodaniu do niego pewnych ilości mocnego kwasu lub mocnej zasady. Układ buforowy może stanowić;

1,słaby kwas i sprzężona z nim sól tego kwasu z mocną zasadą

2,Mocna zasada i sprzęż z nią sól tej zasady z mocnym kwasem.                                                   Zasadowość – jest to zdolność do zobojętniania mocnych kwasów mineralnych wobec umownych wskaźników. Właściwość tą nadaje wodzie przede wszystkim węglany i wodorowęglany, rzadziej wodorotlenki, krzemiany, borany, fosforany, zasadowe związki organiczne, amoniak, sole ulegające hydrolizie z odczynem zasadowym. W zależności od pH możemy wyróżnić dwa rodzaje zasadowości: ogólną (M) 4,6 à  i mineralną (F) 8,3       Zasadowość ogólna – określa sumę związków reagujących w sposób zasadowy z kwasem wobec oranżu metylowego.                                                                                                           Zasadowość mineralna określa sumę związków reagujących w sposób zasadowy z kwasem wobec fenoloftaleiny.                                                                                                                Kwasowość – jest to zdolność do zobojętniania mocnych zasad mineralnych wobec umownych wskaźników Właściwość tą nadaje wodzie takie związki jak: kwasy humusowe, ditlenek węgla, sole ulegające hydrolizie z odczynem kwasowym.                                                 Kwasowość mineralna - < 4,6 określa sumę związków reagujących w sposób kwasowy z zasadą wobec oranżu metylowego.                                                                                            Kwasowość ogólna - < 8,3 określa sumę związków reagujących w sposób kwasowy z zasadą wobec fenoloftaleiny.

 

 

Twardość wody  cecha wody, będąca funkcją stężenia kationów wapnia (Ca2+) i magnezu (Mg2+) oraz opcjonalnie żelaza(II) (Fe2+) i manganu(II) (Mn2+)[1].                                         Sumę stężeń jonów Ca2+, Mg2+, Fe2+ i Mn2+ określa się jako twardość całkowitą (TH, z ang. total hardness)[1] lub ogólną. Składają się na nią:

1.twardość węglanowa (przemijająca, nietrwała) - która jest generowana przez sole kwaśne kwasu węglowego - wodorowęglany 2. twardość niewęglanowa (trwała) – która jest generowana przez sole innych kwasów, głównie chlorki, ale też siarczany, azotany i inne.   - Nazwa "twardość nietrwała" wynika z faktu, że wodorowęglany są nietrwałe termicznie i podczas ogrzewania przekształcają się do nierozpuszczalnych w wodzie węglanów, które wytrącają się z roztworu (jest to proces odwrotny do rozpuszczania w wodzie skał węglanowych w obecności CO2)                                                                                    – twardość wapniową – wywołaną rozpuszczalnymi solami wapnia,
– twardość magnezową – wywołaną solami magnezu,
– twardość ogólną – stanowiącą sumę twardości węglanowej i niewęglanowej.                           Zmiękczanie wody twardej polega na usunięciu z niej jonów wapnia i magnezu w postaci nierozpuszczalnych osadów. Można wyróżnić następujące metody usuwania twardości wody:
– termiczna – polega na gotowaniu wody w rezultacie czego wytrąca się tzw. kamień kotłowy,
– sodowo-wapienna – do wody dodaje się dokładnie określoną ilość wodorotlenku wapnia i sody,
– fosforanowa – twardość usuwana jest przy pomocy ortofosforanu(V) sodu,
– jonitowa – polega na zastosowaniu jonitów (kationitów i anionitów)
– przy pomocy kalgonu.                                                                                                                Twardość wody wyrażana jest najczęściej w:
– milimolach jonów wapnia i magnezu (1 mmol=40,08 mg Ca2+ na dm3 wody),
– miligramorównoważnikach (mval) substancji wywołującej twardość wody na dm3 (1 mval=20,04 mg Ca2+ w 1 dm3 wody)
– stopniach niemieckich (1° niemiecki = 10 mg CaO na dm3 wody = 0,357 mval CaO na dm3wody),

 

                                                                          

Zgłoś jeśli naruszono regulamin