LAS_III.pdf

(14097 KB) Pobierz
Program edukacji leśnej „Las zrównoważony”:
scenariusze zajęć dla szkół podstawowych – klasy I-III
ROZDZIAŁ III
Scenariusze zajęć dla szkół podstawowych – klasy I-III:
1. Poznajmy las, który otacza nas. Zajęcia w terenie.
2. Poznajemy gatunki drzew.
3. Gdzie są piętra w lesie? Budowa warstwowa lasu. Zajęcia w terenie.
4. Skarby w lesie ukryte. Zajęcia w terenie.
5. Mieszkańcy lasu.
6. Czy wypada zjadać sąsiada? Łańcuch pokarmowy w środowisku leśnym.
7. Zagrożenia dla lasu.
8. Duszki leśne na szlaku. Przyroda w otoczeniu dziecka.
9. Leśnik gospodarzem lasu. Zajęcia w terenie.
10. Czego zwierzęta szukają w zimie?
11. Myśliwy przyjacielem zwierząt. Zajęcia w terenie.
Program edukacji leśnej „Las zrównoważony” został opracowany w ramach projektu „Las zrównoważony – edukacja leśna społeczeństwa na rzecz zrównoważonego
rozwoju”. Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru
Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.
III.1
Program edukacji leśnej „Las zrównoważony”:
scenariusze zajęć dla szkół podstawowych – klasy I-III
Scenariusz nr 1:
Poznajmy las, który otacza nas. Zajęcia w terenie.
Autor:
Tomasz Pacia
Scenariusz 1.
POZNAJMY LAS, KTÓRY OTACZA NAS.
Zajęcia w terenie.
Cele główne:
poznanie, że las to nie tylko drzewa, ale obszar, na którym występują określone rośliny, zwierzęta i grzyby,
rozpoznawanie podstawowych gatunków roślin i zwierząt, czyli „z czego składa się las?”,
poznanie rodzajów lasów (iglasty, liściasty, mieszany),
zrozumienie znaczenia lasu dla człowieka, czyli poznanie funkcji lasu,
rozbudzenie u dzieci potrzeby obcowania z przyrodą.
Cele operacyjne:
Przewidywane osiągnięcia ucznia - uczeń wie, potrafi, prezentuje postawę:
• wie „co to jest las?”,
• rozpoznaje składniki lasu (drzewa i zwierzęta leśne),
• zna funkcje lasu,
• rozumie znaczenie lasu dla człowieka,
• umie właściwie zachować się w lesie,
• docenia rolę zmysłów w poznawaniu środowiska naturalnego.
Metody pracy:
• obserwacja i badania w terenie,
• rozmowa,
• gra dydaktyczna.
Formy pracy:
• z całą grupą,
• indywidualna.
Środki dydaktyczne:
• lornetki,
• materiał przyrodniczy,
• karty pracy nr 1 i 2,
• załączniki nr 1 i 2 - Rozwiązania kart pracy.
Miejsce:
las w najbliższej okolicy.
Czas:
2 godziny lekcyjne.
Literatura:
• „Poznajemy las”, H. Będkowska, zeszyt edukacyjny dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej, Oficyna
Wydawnicza FOREST;
• „Las”, D. Zawadzka, M. Sławski, MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2007;
• http://dzieci.erys.pl.
III.2
Program edukacji leśnej „Las zrównoważony”:
scenariusze zajęć dla szkół podstawowych – klasy I-III
Scenariusz nr 1:
Poznajmy las, który otacza nas. Zajęcia w terenie.
Autor:
Tomasz Pacia
Przebieg zajęć:
Etap wprowadzający:
Wyjazd/wyjście do lasu, najlepiej w towarzystwie leśnika.
Zapoznanie dzieci z zasadami właściwego zachowania się w lesie.
Zachęcenie do poznawania lasu za pomocą wszystkich zmysłów.
Etap realizacji:
Spacer po lesie – relaks na świeżym powietrzu.
Obserwowanie lasu (zwrócenie uwagi na drzewa grube, cienkie, niskie, wysokie, zdrowe, chore, spróchniałe, stojące,
leżące, złamane).
Próba odpowiedzi na pytanie: Co to jest las?
Wskazanie głównych gatunków drzew: sosna, modrzew, jodła, dąb, buk, brzoza.
Omówienie gatunków zwierząt żyjących w lesie: łoś, jeleń, sarna, dzik.
Rozdanie kart pracy – praca indywidualna przez 15 minut.
Etap podsumowujący:
Ocena wyników - karty pracy.
Podsumowanie zajęć – wrażenia z pobytu w lesie.
Powrót do szkoły.
Zajęcia edukacyjne w Szkole Podstawowej nr 4 w Lubaniu (fot. szkoła)
III.3
Program edukacji leśnej „Las zrównoważony”:
scenariusze zajęć dla szkół podstawowych – klasy I-III
Karta Pracy nr 1 do scenariusza nr 1:
Poznajmy las, który otacza nas. Zajęcia w terenie.
Autor:
Tomasz Pacia
KARTA PRACY NR 1.
Imię i nazwisko:
….…………………………………………….………………………………………….……………
Odszukaj nazwy gatunków drzew (SOSNA, MODRZEW, DĄB, BUK, BRZOZA, JODŁA) i zwierząt zamieszkujących
lasy (JELEŃ, SARNA, DZIK).
M
O
S
A
T
A
S
Y
A
S
D
Q
O
R
T
E
R
F
O
G
H
J
K
W
D
W
G
S
A
J
S
A
R
N
A
E
R
T
Y
O
H
A
N
Y
L
M
Y
B
Z
R
J
O
D
Ł
A
Z
X
C
V
U
E
E
A
A
Ś
V
H
J
D
Z
I
K
W
R
F
J
S
T
S
K
Ą
W
S
X
K
S
J
E
L
E
Ń
L
B
F
D
A
A
T
J
D
H
Y
H
C
V
A
Y
Q
L
Y
A
B
R
Z
O
Z
A
B
C
D
III.4
Program edukacji leśnej „Las zrównoważony”:
scenariusze zajęć dla szkół podstawowych – klasy I-III
Karta Pracy nr 2 do scenariusza nr 1:
Poznajmy las, który otacza nas. Zajęcia w terenie.
Autor:
Agnieszka Wierzbicka
KARTA PRACY NR 2.
Imię i nazwisko:
……………........................................…………………………………………………………..……
Odszukaj wyrazy, które utworzą hasła:
„POZNAJMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW”;
„LAS JEST OSTOJĄ DZIKIEJ ZWIERZYNY” .
Litery do każdego hasła zaznacz innym kolorem, żeby się nie myliły.
P
O
S
A
M
I
E
S
Z
K
A
Ń
O
R
T
E
R
F
O
G
H
J
K
C
Z
K
L
S
O
S
T
O
J
Ą
W
Ó
N
J
A
D
A
A
N
Y
L
M
Y
W
A
R
S
J
K
D
G
Z
W
I
F
N
J
E
A
E
Ś
Z
I
R
P
E
R
Z
M
R
I
S
J
T
K
K
Ą
W
S
Y
Y
S
J
T
M
E
I
L
B
L
D
N
A
T
B
W
S
Y
E
C
V
A
Y
Y
J
E
G
O
P
Z
J
Z
A
S
C
D
III.5
Zgłoś jeśli naruszono regulamin