% klasa 6.pdf

(29 KB) Pobierz
Scenariusz
lekcji matematyki w klasie VI
Opracowała:
Sabina Panasiewicz
Dział:
Procenty
Program nauczania:
„Matematyka z plusem”
Temat:
Obliczanie procentu danej liczby.
Cel ogólny:
Opanowanie wiadomości i doskonalenie umiejętności obliczania procentu danej liczby.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
Zamienić procent na ułamek zwykły, dziesiętny i odwrotnie,
Narysować diagram procentowy,
Podać wzór na obliczanie procentu danej liczby.
Uczeń rozumie:
Pojęcie ułamka zwykłego, dziesiętnego,
Pojęcie procentu jako ułamka o mianowniku 100,
Treść zadania z zastosowaniem procentu,
Sposób obliczania procentu danej liczby.
Uczeń umie:
Obliczać ułamek danej liczby,
Obliczać procent danej liczby,
Stosować obliczenia procentu danej liczby, w
życiu
codziennym (podwyżki, obniżki),
Rozwiązywać zadania z zastosowaniem procentu,
Analizować diagramy procentowe, wyciągać wnioski.
Cel wychowawczy:
Kształtowanie umiejętności stosowania wiedzy w
życiu
codziennym
Formy pracy:
zbiorowa, indywidualna, w grupach.
Środki
dydaktyczne:
plansze z diagramami, kartki z zadaniami, kartki z cenami różnych
artykułów, podręcznik,
ćwiczenia.
METODY
Problemowa, naprowadzająca,
ćwiczeniowa
:
.
Tok lekcji
I.
II.
III.
1.
2.
Sprawy porządkowe.
Sprawdzenie pracy domowej.
Wprowadzenie do lekcji.
Co to jest procent: wyjaśnij jak to rozumiesz?
Podaj regułę zamiany procentu na ułamek i ułamka na procent.
Tabela Nr 1
Uzupełnij (praca indywidualna):
3
4
Ułamek zwykły
Ułamek dziesiętny
Procent
1
0,2
35%
1,13
2
5
125%
(Omówienie wyników tabeli wspólnie z klasą.)
IV. Podanie i realizacja tematu.
Temat: Obliczanie procentu danej liczby.
Zadanie 1.
W pudełku mamy 40 piłeczek. Sprzedano 15% piłeczek z tego pudełka.
Ile piłeczek sprzedano?
Analiza
1.
Mamy obliczyć 15% z liczby 40.
Procent jest ułamkiem o mianowniku 100.
Zamień procent na ułamek:
15 3
15%=
=
100 20
3.
Oblicz
3
z liczby 40
20
2.
Aby obliczyć ułamek z danej liczby należy pomnożyć ułamek przez liczbę:
3
* 40 =
20
3 * 40
6
= =6
20
1
1
2
Odp.: Sprzedano 6 piłeczek.
Wniosek:
Aby obliczy
ć
procent z danej liczby nale
ż
y:
a) Zamieni
ć
procent na ułamek,
b) Pomno
ż
y
ć
ułamek przez dan
ą
liczb
ę
.
Zadanie 2.
Oblicz (praca w grupach):
35% z liczby 60
54% z liczby 90
115% z liczby 80
(Analizowanie rozwi
ą
zania zada
ń
na tablicy.)
Praca indywidualna: zad.2,3, str. 51 (zeszyt
ć
wicze
ń
).
Wzajemne sprawdzanie (kolega-koledze).
Praca w grupach (4 osobowych). Uczniowie otrzymuj
ą
zad. 3,4 na kartkach.
Zadanie 3.
Około 18% masy ciała człowieka stanowi w
ę
giel.
Ile kg w
ę
gla nosi w sobie sze
ś
cioklasista wa
żą
cy 40 kg?
Zadanie 4.
Diagram przedstawia skład procentowy czekolady.
Ile cukru i ile wody zawiera czekolada, która wa
ż
y 20 dag?
2%
pozostałe
składniki
15%
WODA
51%
CUKIER
32%
TŁUSZCZ
(Wybrany ucze
ń
z grupy przedstawia rozwi
ą
zanie zadania na tablicy.)
Zadanie 5
.
Oblicz cen
ę
na metkach (ka
ż
dy ucze
ń
otrzymuje metk
ę
i oblicza now
ą
cen
ę
):
OBNI
Ż
KA O 25%
240 zł
OBNI
Ż
KA O 30%
1200 zł
OBNI
Ż
KA O 20%
690 zł
OBNI
Ż
KA O 15%
80 zł
OBNI
Ż
KA O 20%
700 zł
OBNI
Ż
KA O 50%
150 zł
V. Podsumowanie lekcji. Ocena aktywnych uczniów.
VI. Podanie i omówienie pracy domowej:
Zad. 3, str. 138
Zad. 7,8, str. 139
dla ch
ę
tnych zad. 10, str. 139.
Zgłoś jeśli naruszono regulamin