Pasternak.txt

(2 KB) Pobierz

Pokarm lekarski

W starożytnoci pasternak spożywano przed posiłkiem w celu zaostrzenia apetytu  a to dlatego, że pobudza trawienie. Podgrzewano go również w winie, co miało być remedium na przeziębienie. Polewki z wykorzystaniem pasternaku nazywano pokarmem lekarskim. Korzeń podawano też w przypadku chorób kobiecych. Jedzšc go, chronimy organizm przed kamieniami nerkowymi i żółciowymi. Pasternak obniża wysokie cinienie, działa przeciwbólowo, antyreumatyczne, moczopędnie i uspokajajšco, pobudza kršżenie, odtruwa organizm. Dobrze oddziałuje na nerki i pęcherz.

Warzywo ma działanie zasadotwórcze, pomoże więc przywrócić w organizmie równowagę kwasowo-zasadowš. Nadmiar kwasów może prowadzić do nadcinienia, bolesnoci stawów, powstawania kamieni nerkowych, gorszego widzenia, wypadania włosów, ogólnego osłabienia, gorszej kondycji skóry czy słabszej odpornoci.

Z korzenia wytwarza się olejek pasternakowy  oleum pastinacae, który znany jest z właciwoci obniżajšcych wysokie cinienie. Działa także przeciwbólowo i pomaga się wyciszyć.

Jak go przetwarzać?

Korzeń pasternaku jest słodszy od pietruszki. Pasuje przede wszystkim do zup. Można go zetrzeć i podać jako surówkę. W kuchni anglosaskiej zastępuje pietruszkę. Może być składnikiem warzywnego pasztetu. Robi się też z niego przystawki albo smaczne purée. Gotowany nadaje się do gulaszu i potrawek. Bardzo smaczny jest pasternak usmażony i ugotowany na parze, np. polany masłem, posypany parmezanem i gałkš muszkatołowš. Ze startego warzywa z dodatkiem cebulki, jajka i przypraw powstanš placki. Do pasternaku wietnie pasuje wieży imbir.

Kupujšc pasternak, unikajmy dużych, starych korzeni (mogš być zdrewniałe). Warto też wiedzieć, jak odróżnić pasternak od pietruszki  oba warzywa majš długi, spiczasty korzeń w białym kolorze. Różni się jednak ich nać. Licie pietruszki sš nam dobrze znane, natomiast listki pasternaku majš janiejszy kolor, a od spodu sš pokryte włoskami. Pasternak można poznać po zapachu  bardziej pachnie marchewkš niż pietruszkš. Ta ostatnia ma zdecydowanie mocniejszy aromat. W miejscu wyrastania naci pasternak ma nieduże wgłębienie z ciemnš otoczkš, czego nie znajdziemy u pietruszki.
Zgłoś jeśli naruszono regulamin