pasztecik.odt

(27 KB) Pobierz

PASZTET DROBIOWY Z WĄTRÓBKĄ

80 dag fileta lub gulaszu z indyka

30 dag wątróbki indyczej

4 jajka w rozmiarze M

3 średnie cebule

3 ząbki czosnku

ok. 3 łyżeczki suszonego lubczyku

ok. 1 łyżeczka papryki suszonej słodkiej

ok. 1 łyżeczka curry

ok. 1 łyżeczka przyprawy do kurczaka bez glutaminianu sodu

ziele angielskie x 4

liśc laurowy x 2

owoce jałowca x 3

5 łyżeczek masła klarowanego

2 łyżeczki musztardy miodowej

sól, pieprz

 

Mięso z indyka umyć i pokroić na mniejsze kawałki, takie, aby zmieściły się do otworu naszej maszynki do mielenia. Dodać do niego musztardę, 2 łyżeczki lubczyku, paprykę suszoną, curry, przyprawę do kurczaka, podsypać odrobiną soli i pieprzu. Wszystko wymieszać i odstawić na minimum pół godziny, a najlepiej na całą noc.

Wątróbkę umyć, pokroić na mniejsze porcje. Na patelni rozgrzać 2 łyżeczki masła klarowanego, wrzucić wątróbkę i podgrzewać na niewielkim ogniu z każdej strony przez kilka minut. W tym czasie zagotować ok. 2,5 litra wody, dodać ziele angielskie, liście laurowe oraz owoce jałowca. Gdy woda będzie wrzała zmniejszyć ogień na najmniejszy, a do wody dodać kawałki wcześniej zamarynowanego indyka. Pozostawić go tak pod przykryciem przez około 15 minut, pilnując, aby woda nie wrzała, tylko aby mięso leżało w gorącej wodzie, ciągle utrzymującej wysoką temperaturę. W czasie gotowanie można wyjąć któryś kawałek, przekroić i sprawdzić. Jeśli mięso jest już ugotowane od razu zdjąć naczynie z ognia i odcedzić; jeśli mięso w środku jest minimalnie różowe, można wyłączyć płomień i ewentualnie zostawić ok. 2 minut w wodzie, następnie odcedzić. Nie można doprowadzić do przegotowania mięsa, ani wrzenia przez dłuższy czas, bowiem indyk będzie wówczas zbyt suchy, co wpłynie też na konsystencję pasztetu. Gdy już odcedzimy mięso, zostawić je do ostygnięcia. To samo tyczy się wątróbki. Po usmażeniu, odstawić ją do ostygnięcia. W tym czasie można przygotować do pracy naszą maszynkę do mielenia. Następnie obrać cebule oraz czosnek. Cebule pokroić w małe kawałki. Gdy mięso już ostygnie wrzucać do maszynki indyka, wątróbkę, cebule i ząbki czosnku. Kiedy już wszystko będzie zmielone, do masy dodać jajka oraz 3 łyżeczki masła klarowanego (nieroztopionego). Całość dokładnie wymieszać. Ponownie podsypać szczyptami wcześniej już użytych przypraw, tj. lubczykiem, papryką, przyprawą do kurczaka lubczykiem oraz solą i pieprzem. Masa pasztetowa powinna być wyrazista w smaku.

Podłużną blaszkę do pieczenia o długości 26 cm wyłożyć na dnie papierem do pieczenia. Do środka włożyć masę pasztetową, równo uklepać wierzch i piec w piekarniku nagrzanym do 175 stopni Celsjusza przez 45 minut.

Smacznego!

 

 

maślana zupa pieczarkowo-kurkowa z makaronem

25 dag mrożonych kurek (wedle możliwości świeże)

25 dag pieczarek brązowych

25 dag pieczarek (klasycznych, białych)

3 łyżeczki serka śmietankowego z czosnkiem (np. z Piątnicy)

2 duże cebule

75 dag włoszczyzny (ok.3 marchewki, 1 pietruszka, 1 cebula, kawałek selera, kapusty i pora)

2 łyżeczki nieroztopionego masła klarowanego

1 płaska łyżeczka papryki suszonej słodkiej

2 łyżeczki suszonego lubczyku

szczypta curry

garść natki pietruszki (świeżej/suszonej)

ziele angielskie x 5

liśc laurowy x 2

2 duże ząbki czosnku

sól, pieprz

30 dag makaronu nitki

 

Wszystkie warzywa umyć. Marchewkę i pietruszkę z włoszczyzny obrać i pokroić w plasterki bądź półksiężyce. Cebule obrać i poszatkować. Seler pokroić drobno. Kapustę i por posiekać i sparzyć we wrzącej wodzie na durszlaku, płucząc dokładnie z drobinek piasku. Zagotować ok. 2,5 litra wody, dodać ziele angielskie i liście laurowe. Wrzucić do niej przygotowane warzywa. W tym czasie oczyścić pieczarki brązowe i białe. Gdy woda z warzywami zacznie wrzeć, zmniejszyć ogień i dodać serek śmietankowy z czosnkiem. Wsypać też lubczyk oraz paprykę suszoną i curry. Pogotować na małym ogniu przez ok. 5-10 minut, a w międzyczasie pokroić oczyszczone pieczarki w ćwiartki. Dodać do zupy. Podgrzewać nadal na małym ogniu. Gdy pieczarki się już lekko podgotują, wrzucić mrożone kurki i dodać odrobinę (ok. 2 łyżeczek) masła klarowanego. Gotować jeszcze chwilę na małym ogniu. Doprawić sol i pieprzem, w razie potrzeby też innymi przyprawami. Ząbki czosnku obrać, przecisnąć przez praskę lub drobno posiekać i dodać do zupy. Wymieszać. Zdjąć zupę z ognia, przykryć na ok. 5 minut - czosnek odda swój smak i zapach. Wymieszać. W tym czasie zagotować wodę na makaron nitki, ugotować go według przepisu w wodzie z odrobiną soli, zazwyczaj gotować przez ok. 3 minuty na al dente. Zupę pieczarkowo-kurkową z makaronem można podawać od razu po przyrządzeniu, choć najlepiej smakuje na drugi dzień.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin