cechy dobrego lidera.doc

(168 KB) Pobierz

cechy dobrego lidera

 

Charakter
Siła charakteru jest to podstawowa cecha jakiej należy szukać u jakiegokolwiek przywódcy lub potencjalnego przywódcy. Cechy składające się na właściwy charakter to m.in.: uczciwość, integralność, samodyscyplina, chęć do uczenia się, niezawodność, wytrwałość, sumienność i hołdowanie etyce pracy. Słowa człowieka o właściwym charakterze zgadzają się z jego czynami. Cieszy się on opinią osoby solidnej. Jego zachowanie jest prostolinijne i otwarte. O tym czy ktoś potrafi przewodzić innym, można w dużej mierze wywnioskować z tego jak kieruje on własnym życiem. Dodatkowe informacje można czerpać z obserwacji jego stosunków z innymi ludźmi.


Wpływ
Przywództwo to wpływ. Każdy lider odznacza się dwiema następującymi cechami: zmierza w jakimś kierunku i potrafi skłonić innych, by szli razem z nim. Ważna jest także jakość wpływu, czyli jego poziom, grupa na którą lider wywiera wpływ a także to kto na danego lidera wpływ wywiera. 


Pozytywna postawa
Człowiek o pozytywnej postawie, pozytywnym nastawieniu wykorzystuje możliwości, potrafi dojść tam gdzie nikt inny nie dociera, dokonuje rzeczy, których inni nie potrafią dokonać. Kiedy mamy właściwą postawę nie tylko przyszłość wygląda jasno, ale i teraźniejszość wydaje się przyjemniejsza. 


Umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi
Umiejętność ta polega między innymi na szczerej trosce o innych, zdolności rozumienia ludzi oraz przywiązywaniu największej wagi do dobrych kontaktów międzyludzkich. Nasze zachowanie wobec innych warunkuje zachowanie innych wobec nas.


Pewność siebie

Ludzie nie pójdą za przywódcą, który nie jest pewien siebie. Ludzi w naturalny sposób przyciągają ludzie pewni siebie. Pewność siebie jest charakterystyczna dla ludzi z pozytywnym nastawieniem. Pewność siebie dodaje sił. Dobry przywódca potrafi sprawić, by jego ludzie byli go pewni. Wielki przywódca potrafi sprawić, by jego ludzie byli pewni siebie. 

 

Samodyscyplina
Wybitnych liderów zawsze cechuje samodyscyplina. Zarówno emocjonalna jak i ta związana z czasem. Osoby zdyscyplinowane mają świadomość, że ponoszą odpowiedzialność za swoje reakcje emocjonalne. Nieustannie się rozwijają, ciągle dążą do doskonałości i intensywnie wykorzystują własny czas. Liderzy posiadający samodyscyplinę charakteryzują się głównie trzema cechami: wyznaczają sobie konkretne , krótko- i długoterminowe cele; mają plan osiągania tych celów; mają wolę, która dopinguje ich do kontynuowania wysiłków aby te cele osiągnąć. 

Umiejętność skutecznego porozumiewania się
Lubienie ludzi to początek umiejętności skutecznego porozumiewania się. Dobra komunikacja to wzajemne pozytywne oddziaływanie na siebie. Szczere zainteresowanie rozmówcą. Umiejętność koncentrowania się na rozmówcy. Umiejętność porozumiewania się z każdym człowiekiem. Kontakt wzrokowy z rozmówcą. Serdeczny uśmiech. 

Niezadowolenie ze status quo
Przywódcy widzą to, co jest, ale, co ważniejsze, mają wizję tego, co mogłoby być. Nigdy nie są zadowoleni z rzeczy takich, jakimi one są. Niezadowolenie ze status quo nie oznacza negacji albo narzekania, łączy się bardziej z pragnieniem odmiany i podejmowaniem ryzyka. Osoba, która broni się przed zaryzykowaniem zmiany, nie rozwija się. 
Jeśli sprawujesz pieczę nad ludźmi i pragniesz kształtować przyszłych liderów, masz obowiązek: cenić ich, za to kim są; wierzyć, że chcą dać z siebie wszystko; chwalić ich osiągnięcia i jako ich przywódca zgadzać się ponosić za nich odpowiedzialność. Najważniejszym twoim zadaniem jest pozyskiwanie i utrzymywanie przy sobie wartościowych ludzi. Ludzie, jeśli mają przywódcę, który dostrzega ich wartości, mogą się rozwijać, doskonalić i zwiększać swą efektywność. Jeśli chcesz odnosić sukcesy jako lider, musisz wychować innych liderów. Stworzyć zespół. Skala sukcesu lidera zależy od ludzi z jego najbliższego otoczenia, dlatego powinieneś znaleźć najlepszych ludzi, jakich zdołasz, a następnie uczynić z nich najlepszych przywódców, jakimi potrafią być. Bez sukcesorów nie ma sukcesu. 

A i jeszcze jedno na koniec. Rozglądając się za potencjalnymi liderami szukaj ludzi, którzy szukają rozwiązań...

Empatia.

Lider musi umieć się wczuć w rolę każdego ze swoich przedstawicieli handlowych. Tylko wtedy będzie dla nich efektywnym i lubianym coachem. A dbałość o rozwój osobisty podwładnych jest jego obowiązkiem. By nie zapomniał o nim w ferworze walki o wielkość sprzedaż, można go zmotywować marchewką: będziesz mógł awansować dopiero wtedy, gdy co najmniej połowa twoich handlowców będzie tak dobra, by zająć twoje miejsce.

Autorytet przywódcy.

Trudno jest go osiągnąć młodym zwykle menedżerom sprzedaży. Ale specjaliści z CBS sugerują, że sposobem nawet dla dwudziestokilkulatka może być integralność i dawanie przykładu. Jeśli lider chce kogoś przekonać do wykonywania określonych zadań, musi pokazać, że umie to robić. Sam byłem kiedyś pod wrażeniem przedstawiciela handlowego, który mówił: „Mój szef wymaga ode mnie rzeczy niemożliwych, a sam ma tyle lat co ja i nie zjadł na tym biznesie zębów. Ale, choć jego wymagania są teoretycznie nierealne, zanim postawi je innym, sam je wykonuje, żeby pokazać, że się da.”

Otwartość komunikacyjna.

Szef powinien być osobą, która wspiera wymianę informacji pomiędzy pracownikami. Jest to szczególnie ważne, jeśli nie widują się oni na co dzień – a tak często bywa z przedstawicielami handlowymi pracującymi w terenie. Spotkania, na których można wymienić się doświadczeniami, ale i poplotkować, wzmacniają wtedy zespół. Na takich spotkaniach powinny mieć miejsce burze mózgu, podczas których pracownicy będą się zastanawiać, jak usprawnić własną pracę. Rzecz jasna burza mózgów nie powinna być organizowana sobie a muzom. Jeśli nie zrealizuje się choć części wygenerowanych podczas niej pomysłów, pracownicy stracą wiarę w jej celowość.

Promowanie wysiłków zespołowych.

Jeśli przedstawiciele handlowi są motywowani finansowo poprzez prowizje od sprzedaży, często porównują swoje premie, co skłania ich do rywalizacji. Dlatego szef powinien równoważyć te zjawiska, przyznając także nagrody za współpracę i namawiając do niej.

Jasne tłumaczenie kierunku, do którego firma zmierza.

Miałem okazję prowadzić niedawno szkolenie, podczas którego przedstawiciele handlowi narzekali, że nie lubią swojej pracy, bo nie wiedzą, czemu w końcowym efekcie ona służy. Postawiono bowiem przed nimi zupełnie nowe zadanie, które zajmowało im sporo czasu, a większe pieniądze miało zacząć przynosić dopiero w przyszłości. Żyjący głównie z prowizji od sprzedaży handlowcy skarżyli się, że tracą czas. Błąd polegał na tym, że firma wykorzystała swoich przedstawicieli do przeprowadzenia wśród potencjalnych klientów badań (pomysł sam w sobie pozytywny), nie tłumacząc im jednak, do czego te badania służą i jak przełożą się na przyszłą sprzedaż. W efekcie handlowcy poczuli się wykorzystani, co zdemotywowało ich do pracy. By uniknąć takich sytuacji, lider zespołu musi tłumaczyć swoim podwładnym, dokąd zmierza firma, jaka jest jej strategia, co dzieje się w innych działach. Może w ten sposób znacznie wzmocnić poczucie przynależności handlowców do przedsiębiorstwa.

Myślenie strategiczne

Lider musi umieć zdefiniować cel swojego działania (np. końcowy rezultat projektu, którym kieruje), określić kroki, które prowadzą do celu, przewidzieć wszystkie okoliczności (otoczenie), które mogą wpłynąć na realizację celu, po czym stworzyć plan pracy (podział zadań w zespole, określenie planu czasowego, kosztów, możliwych odchyleń itp.)

10 rzeczy, które dla prawdziwych liderów stanowią przyczynę, a nie efekt ich pozycji, to:

1. Mówią prawdę i nic ponadto.
Dzisiaj w biznesie większość z nas mówi rzeczy dobre i miłe dla innych. Autentyczni liderzy są inni. Oni zawsze mówią prawdę. Oni nigdy nie zdradzą siebie, swoich przekonań, używając słów, opisujących nie to, co jest rzeczywistością dla nich i kogoś innego. Taki pogląd nie daje jednak nikomu prawa, czy obowiązku do mówienia czegoś, co rani innych ludzi. Mówienie prawdy, to po prostu bycie uczciwym, prawdziwym i czystym w słowach i czynach.

2.Ich postawa pochodzi prosto z serca.
W jakimkolwiek biznesie, czynnik ludzki jest decydujący. Każdy biznes robiony, jest przez i dla ludzi. Najlepsi liderzy dbają i interesują się innymi ludźmi. Najlepsi liderzy spędzając swój czas odkrywając ludzi wokół siebie. Najlepsi liderzy są jak słońce: słońce daje wszystko, co ma roślinom i drzewom i w zamian za to, rośliny i drzewa zawsze rosną w kierunku słońca.

3.Posiadają silne poczucie moralności, a co za tym idzie silny charakter.
Silny charakter to prawdziwa moc, którą ludzie wyczuwają na odległość. Prawdziwi liderzy bardzo mocno pracują nad swoim charakterem. Prowadzą odbywane przez siebie rozmowy drogą ściśle powiązaną z ich etyką i moralnością. Oni są słowni i dobrzy. I to, co robią, jest słowne i dobre, więc ludzi ufają im, szanują ich i słuchają ich.

4.Są odważni.
Robienie czegoś wbrew tłumowi, wbrew innym, wymaga dużo odwagi. Bycie marzycielem i wizjonerem, wymaga dużo odwagi. Robienie tego, co uważasz za prawidłowe i dobre, nawet, jeśli nie jest to w danej chwili ani przyjemne, ani łatwe, wymaga dużo odwagi. Żyjemy na świecie, w którym tak wielu ludzi kroczy po linii najmniejszego oporu. Autentyczne przywództwo to droga mało uczęszczana, trudna, ale właściwa.

5.Budują drużyny.
Jedną z najważniejszy potrzeb, której zaspokojenia ludzie poszukują w swojej pracy, jest chęć stania się członkiem drużyny, jednym ze swoich.

6.Pogłębiają sami siebie.
Zadaniem lidera jest schodzenie głębiej i dalej, niż pozostali. Autentyczni liderzy znają siebie bardzo gruntownie i dokładnie. Znają swoje słabości i podchodzą do nich świadomie. Koncentrują się na tym, w czym są dobrzy i spędzają mnóstwo czasu na ulepszaniu swych zalet i zwalczaniu strachu.

7.Marzą.
Einstein powiedział, że wyobraźnia, jest ważniejsza od wiedzy. Wyobraźnia jest źródłem, w którym rodzą się wielki i wspaniałe rzeczy. Autentyczni liderzy marzą o niemożliwym. Oni widzą to, co wszyscy inni uważają za ułudę. Spędzają wiele czasu, skoncentrowani na wyimaginowanych projektach, prowadzących do lepszych produktów i lepszych usług.
Jak często TY zamykasz oczy i marzysz?

8.Dbają o siebie.
Dbanie o swoją fizyczną formę, jest oznaką respektowania samego siebie. Nie możesz dokonywać wielkich rzeczy, nie czując się dobrze. Autentyczni liderzy odżywiają się w prawidłowy sposób, dużo ćwiczą i dbają o wszystkie „świątynie” swojego ciała. Spędzają dużo czasu na łonie natury, piją dużo czystej wody i robią wszystko to, co jest konieczne do utrzymania się w najwyższej z dostępnych form.

9.Przekładają perfekcję na rzecz doskonałości.
Żadne ludzkie istnienie nie było, nie jest i nie będzie doskonałe. Autentyczni liderzy sprowadzają wszystko, co robią, do poziomu perfekcji. Stale podnoszą standardy własnych możliwości. Nie szukają doskonałości i są na tyle mądrzy, żeby dostrzec różnicę.
Jakie byłoby twoje życie, gdybyś zawsze i wszędzie robił wszystko na medal, starając się za każdym razem zrobić coś lepiej, niż zrobiłeś to wcześniej?

10.Dziedziczą.
Żyć w sercach i pamięci ludzi, to żyć wiecznie. Sukces jest czymś wspaniałym, ale szacunek jest lepszy.
Zostałeś stworzony po to, żeby zostawić swój własny znak w otaczającym Cię świecie i ludziach. Ponosząc w tym porażkę, nie zgadzając się z tym, lub nie chcąc tego robić, zdradzasz samego siebie. Autentyczni liderzy robią wszystko, żeby świat po nich był lepszym miejscem do życia.

 

RADY W PIGUŁCE

Kierowanie ludźmi często wymaga od prrzywódcy aby wpływał na zmianę ich postaw i zachowania. Oto jak można tego dokonać:

ZASADĄ PIERWSZĄ – Zacznij od szczerej pochwały i uznania.

ZASADĄ DRUGĄ – Zwracaj uwagę na błędy innych pośrednio.

ZASADĄ TRZECIĄ – Zanim skrytykujesz innych, przyznaj się do własnych błędów.

ZASADĄ CZWARTĄ – Zadawaj pytania zamiast wydawać rozkazy.

ZASADĄ PIĄTĄ – Pozwól ludziom zachować twarz.

ZASADĄ SZÓSTĄ – Pochwal najmniejsze nawet osiągnięcia. Pochwal każdy postęp. Bądź „serdeczny w aprobacie i nie skąp pochwał”

ZASADĄ SIÓDMĄ – Wystaw ludziom dobrą opinię, której będą musieli sprostać.

ZASADĄ ÓSMĄ – Zachęcaj innych do poprawy. Spraw, aby uwierzyli, że mogą się zmienić.

ZASADĄ DZIEWIĄTĄ – Spraw, aby rozmówca z przyjemnością zrobił to, czego od niego oczekujesz.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin