najważniejsze układy.doc

(23 KB) Pobierz
Układ oddechowy

Układ oddechowy


Składa się z: jamy nosowej, zatok przynosowych, krtani, tchawicy, oskrzeli i płuc. Zadaniem układu oddechowego jest pobieranie tlenu z powietrza a wydalanie dwutlenku węgla.

Proces oddychania jest regulowany przez ośrodek oddechowy w mózgu. Dorosły człowiek oddycha około 12-16 razy na minutę, dziecko oddycha szybciej - 15-20 razy na minutę, niemowlęta 20-40 razy na minutę, noworodek 40 razy na minutę





Górne drogi oddechowe:
1-jama nosowa,
2-gardziel, 3-jama ustna,
4-krtań,
5-tchawica,
6-przełyk,
7-nagłośnia








 

Układ krążenia



Składa się z:


układu krwionośnego (naczynia krwionośne i krążąca w nich krew, serce),
układu limfatycznego (węzły i naczynia limfatyczne) oraz limfy (limfa to płyn ustrojowy o składzie zbliżonym do osocza krwi zawierającym limfocyty ).

Zadaniem układu jest rozprowadzanie w obrębie ustroju tlenu i składników odżywczych do tkanek, z których następnie odprowadzane są zbędne i szkodliwe produkty przemiany materii. Krew krąży w całym organizmie i jest pompowana rytmicznymi skurczami / rozkurczami mięśnia sercowego; czynność tą określamy mianem "bicia serca".
Siła z jaką serce pompuje krew przez naczynia krwionośne nazywana jest "ciśnieniem krwi".

 

układ krwionośny

 

 

 

Skład krwi



W organizmie człowieka znajduje się około 6 litrów krwi. Składa się ona z żółtego płynu - osocza, w którym znajdują się składniki morfotyczne czyli krwinki czerwone, krwinki białe i płytki krwi. Około 2/3 objętości krwi stanowi osocze, a 1/3 elementy morfotyczne. Krwinki czerwone zawierają hemoglobinę - czerwony barwnik. z którym wiąże się tlen. Krwinki białe zwalczają zakażenia w organizmie. Płytki uczestniczą w procesiekrzepnięcia krwi

 

Układ nerwowy




Składa się z mózgu i rdzenia kręgowego tworzących centralny układ nerwowy oraz nerwów tworzących ośrodkowy układ nerwowy.
Zadaniem układu jest odbieranie bodźców ze środowiska, przekształcanie ich w podniety nerwowe i przekazywanie do ośrodków nerwowych, gdzie zostają przetwarzane na właściwe odpowiedzi. Receptory rozmieszczone w całym organizmie służą do odbierania bodźców różnej natury (czuciowe, dotykowe, termiczne).


Współpraca tych układów jest ze sobą nierozerwalnie związana. Jeżeli któryś z układów zostanie uszkodzony - następuje nagły stan zagrożenia życia, wówczas mamy tylko 4 minuty na przywrócenie jego funkcji. Najwięcej tlenu z organizmu człowieka czerpie mózg. Jednocześnie komórki mózgowe są najmniej odporne.

 

 



wykres prezentuje szanse na skuteczną ( nie dochodzi do nieodwracalnych zmian w mózgu) reanimację w zależności od tego w jakim czasie po zatrzymaniu oddechu podjęta została akcja resuscytacyjna

Zgłoś jeśli naruszono regulamin