KONSPEKT Z LEKCJI PŁYWANIA
PROWADZĄCY: Marta Szczepaniak gr. Iżmb rok II fizjoterapia
TEMAT: Adaptacja do środowiska wodnego. Nauczanie ruchów nóg na piersiach.
CELE Z ZAKRESU:
Motoryczności: nauka naprzemiennych ruchów nóg na piersiach, doskonalenie podstawowych czynności ruchowych w wodzie oraz oddychania, zanurzania głowy do wody, wzmacnianie gorsetu mięśniowego
Umiejętności: grupa niepływająca
Miejsce: woda płytka
Ilość osób: 2
Wiek: 23 i 35 lat
Czas trwania: 45min
Przybory dydaktyczne: makarony, piłeczki ping-pongowe, deski, maty
TOK LEKCYJNY
Rodzaj ćwiczeń i zadań
OPIS ZADAŃ I ĆWICZEŃ
DOZOWANIE- czas (ilość powtórzeń)
Formy organizacyjne ćwiczeń
Uwagi organizacyjno- metodyczne
Część wstępna
Ćwiczenia organizacyjno- porządkowe
Rozgrzewka
Ćwiczenia:
- RR
- T
- G
- NN
Podanie zadań lekcji, sprawdzenie gotowości do zajęć, umotywowanie.
Oddychanie pod prysznicem.
Pw: stanie w rozkroku, ramiona w bok.
Ruch: krążenie ramion w tył i przód
Pw: stanie w rozkroku, opad tułowia
Ruch: skrętoskłony tułowia w prawą i lewą stronę z równoczesnym skrętem głowy za ręką wiodącą
Pw: stanie w rozkroku, dłonie oparte na biodrach
Ruch: krążenia bioder w prawą i lewą stronę
Pw: siad podparty na brzegu basenu, nogi w wodzie
Ruch: wykonywanie nożyc pionowych;
Wejście do wody.
3’
x6
Uczniowie idą pod prysznic, gdzie zwracamy uwagę na ich zachowanie podczas kąpieli- czy wchodzą cali pod strumień czy tylko poszczególne części ciała moczą.
X X
P
Przy tych ćwiczeniach zwracamy uwagę, by każde dziecko miało odpowiednią ilość miejsca do ćwiczeń.
Zwracamy uwagę by ćwiczący weszli do wody a nie wskoczyli.
Część główna
Zabawa ożywiająca
„Baraszkujące niedźwiadki”
Zabawa
„Maszeruję jak…”
Dzieci uderzają rękami w wodę wzajemnie się ochlapują.
Ćwiczący maszerują w wodzie. Na hasło nauczyciela: Maszeruję jak… : słoń, bocian, żabka, królik- ćwiczący naśladują podane zwierzęta.
Ćwiczący kładą się na brzuchu, na brzegu basenu, na matach, tak by nogi swobodnie mogły wykonywać naprzemienne ruchy. Najpierw powoli wykonują naprzemienne ruchy nogami, a potem coraz szybciej.
Ćwiczący wykonują spokojnie wydechy do wody z zanurzeniem.
Ćwiczący stają przodem do brzegu basenu, łapią za krawędź i kładą się na brzuchu. Makaron podłożony na wysokości bioder. Ćwiczący wykonują naprzemianstronne ruchy nóg.
Ćwiczący między sobą dmuchają piłeczkę ping-pongową, tak by trafiła dokładnie do współćwiczącego.
Ćwiczący kładą się na wodzie, na matach, tak by miednica znajdowała się poza nią. Wykonują naprzemienne ruchy nóg.
Ćwiczący w marszu, co kilka kroków, wykonują głęboki wdech i długi wydech nosem do wody.
Ćwiczący łapią deskę oburącz, kładą się na wodzie, makaron na wysokości bioder. Wykonują naprzemienne ruchy nóg, co parę metrów wydech do wody.
5’
2’
Zwracamy uwagę na bezpieczeństwo.
Należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo oraz na dokładność wykonywania ruchów. Ruchy mają być wykonane dokładnie.
Instruktor demonstruje ruch, następnie kontroluje ruchy wykonywane przez ćwiczących. Zwracamy uwagę na obciągnięte palce i nogi proste w kolanach.
Zwracamy uwagę na poprawność wykonywanych ruchów.
Zwracamy uwagę na ułożenie ćwiczącego na macie oraz na poprawność wykonywanych ruchów nóg.
Zwracamy uwagę na poprawność wykonywanych ruchów i sposób wykonywania wydechów do wody.
Część końcowa
Swobodne podskoki w wodzie z nurkowaniem i prawidłowym oddychaniem.
Wyjście z wody.
Zbiórka, odliczenie, podsumowanie lekcji i pożegnanie.
Podziękowanie za zajęcia i pochwalenie za dobrze wykonane zadania i za zaangażowanie.
maarteczka15