12.odt

(173 KB) Pobierz

Gdańsk, 30.05.2011r.

 

 

 

 

 

 

 

Metody doświadczalne w analizie
konstrukcji



Temat: „Wyznaczanie reakcji podporowej belki ciągłej”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowali:           
Bartosz Grzebiński
Wojciech Klimas   

 

 

 

1. Opis doświadczenia pierwszego.


Założeniem ćwiczenia pierwszego było wyznaczenie reakcji podporowej belki statycznie niewyznaczalnej. Aby wyznaczyć poszukiwaną reakcję należało przyjąć schemat statyczny belki z podporą w punkcie C. Belkę obciążono w punkcie w punkcie F odległym o 20cm od podpory E siłą 9,8 N. Dla tak obciążonego układu odczytano wskazania licznika zegarowego umieszczonego przy podporze C (odczyt początkowy). Następnie belkę odciążono i przyjęto schemat statyczny pozbawiony podpory w punkcie C. Ponownie obciążono układ siłą 9,8 N w punkcie F i dokonano odczytu wskazań licznika w punkcie C (odczyt końcowy). Ostatnim etapem wykonania ćwiczenia było zawieszenie w punkcie C szalki oraz stopniowe wypełnianie jej śrutem do momentu gdy wskazania licznika pokryją się z odczytem początkowym. Ciężar szalki wraz z śrutem równy będzie reakcji wystepującej w tej podporze.

 

2. Wyniki doświadczenia pierwszego.

 

Pomiar

I

II

III

Odczyt początkowy

4,935

4,950

4,951

Odczyt końcowy

7,671

7,472

7,731

2,736

2,522

2,780

 

Dla odpowiednich pomiarów masy szalki wraz ze śrutem wynosiły odpowiednio:
                                       

 

Średnia  wartość wskazania licznika zegarowego:
Średnia wartość masy szalki wraz ze śrutem:

Wartość reakcji podporowej:

 

3. Schemat statyczny belki ciągłej wraz z podporą w punkcie C

 



 

3.1 Wyznaczenie reakcji podporowych

 



 

4. Opis doświadczenia drugiego

 

Założeniem ćwiczenia drugiego było wyznaczenie przemieszczeń belki ciągłej o schemacie statycznym jak w ćwiczeniu pierwszym (z podporą w punkcie C). Aby wyznaczyć przemieszczenia punktów charakterystycznych belkę obciążono w punkcie F oddalonym od podpory E o 20cm siłą 9,8 N (1kg). Po zadaniu obciążenia odczytano wskazania liczników umieszczonych w punktach Bi D.

 

5. Wyniki doświadczenia drugiego

 

 

Punkt

B

D

Odczyt początkowy

3,292

2,870

Odczyt końcowy

3,082

3,940

-0,210

1,070

 

6. Wyznaczenie wartości przemieszczeń

 



 

7. Wnioski

 

Zarówno wyniki ćwiczenia pierwszego jak i drugiego pokrywają się z teoretycznymi obliczeniami wykonanymi za pomocą programu RM-Win. Zastosowana metoda numeryczna pozwala na uzyskanie dokładności dochodzących w przypadku obliczania sił do trzeciego miejsca po przecinku wyrażone w kN, a w przypadku przemieszczeń do czwartego miejsca po przecinku wyrażone w metrach. Niewielkie rozbieżności, sięgające drugiego miejsca po przecinku są wynikiem niedokładności urządzeń pomiarowych, oraz reologicznych właściwości aluminium.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin