Kasza jaglana-przepisy.doc

(58 KB) Pobierz
Kasza jaglana – królowa wszystkich kasz

Kasza jaglana – królowa wszystkich kasz

 

Przepisy kulinarne

Kaszę jaglaną należy wypłukać w zimnej wodzie, a następnie przelać ją gorącą wodą (dzięki temu pozbywamy się gorzkiego posmaku kaszy).
Gotowanie kaszy jaglanej zacznij od umycia ziaren. Możesz to zrobić pod bieżącą wodą na drobnym sicie, albo płukać parę razy w naczyniu, a następnie odsączyć wodę.                                    Tak przygotowaną kaszę wrzuć na wrzątek, którego powinno być ponad dwa razy więcej niż kaszy (można też zmieszać pół na pół z mlekiem i wodę),  dodaj trochę soli i tłuszczu. Gotuj na malutkim ogniu pod przykryciem 20 minut. Po tym czasie sprawdź co się dzieje - normalnie kasza powinna wchłonąć cały płyn i będzie już  gotowa. Jeśli jeszcze jest twardawa, to możesz ją wstawić do piekarnika (może być w tym samym garnku i dobrze przykryta) na następne 20 minut, żeby doszła, albo, co jest dość ciekawe i ekwilibrystyczne, gotować ją na parze w większym przykrytym garnku z wrzątkiem (około 30 minut). Można także taki garnek z gorącą kaszą owinąć dobrze w koc i odstawić na godzinę w ciepłym miejscu, powinna dojść do siebie. Jeśli mam ochotę dodać do kaszy gotowane warzywa w zwykłym sitku umieszczam na tym samym garnku np. brokuła i gotuję razem z kaszą. Zabiera to trochę więcej czasu, ale polecam.  W trakcie lub po ugotowaniu dodaję różne przyprawy np. kardamon , cynamon, imbir w przypadku kaszy na słodko lub pieprz, kolendrę i curry w przypadku kaszy na „ostro”.
Można dodać jakiekolwiek warzywo.  Można również kaszę uprażyć  na suchej patelni przed gotowaniem – zyskuje wtedy orzechowego aromatu.

Ten rodzaj kulinarnego dodatku powinien królować w przygotowywanych posiłkach jak najczęściej.
Dlaczego? Odpowiedź jest prosta!
Kasza to niezastąpiony składnik diety odchudzającej, jest bowiem niskokaloryczna,
a dostarcza organizmowi niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego błonnika,
który zapewnia uczucie sytości, a do tego nie powoduje wzrostu masy ciała i znacznie ułatwia trawienie.

Ta kasza jest bardzo lekkostrawna, więc nie powoduje wzdęć ani nieżytów żołądka.
Działa bowiem na jelita jak miotełka, usuwając z niego zalegające w nim złogi pokarmowe
i poprawiając przemianę materii.

Zapiekanka jaglana z jagodami.
Kto nie lubi leśnych jagód? A o nich mowa. Jakby je tak przełożyć kaszą jaglaną i zapiec posypując po wierzchu płatkami migdałów?
Tradycyjnie zapieka się ryż z jabłkami, zachęcam jednak do eksperymentów z kaszą jaglaną. Jaglaną zapiekankę można przełożyć jagodami, ale również gruszkami i doprawić imbirem. Prawdziwa pycha.
Pamiętajcie, by przed ugotowaniem przelać kaszę jaglaną wrzątkiem, dzięki czemu traci goryczkę. Gotujemy ją na wolnym ogniu w wodzie lub na mleku (w proporcji 1 do 2, czyli szklanka kaszy i dwie szklanki wody/mleka), aż do wchłonięcia płynu. Kaszę można lekko osłodzić lub osolić albo dodać podczas gotowania korzennych przypraw. Naprawdę, trudno jej nie polubić.


Legumina z kaszy jaglanej
Składniki na 6 porcji:
    szklanka kaszy jaglanej
    20 dag suszonych owoców (rodzynek, moreli, śliwek)
    łyżka masła
    po 5 dag łuskanych orzechów włoskich i migdałów
    1/2 l mleka
    4 jajka
    5 dag cukru
    torebka cukru wanilinowego
    łyżeczka skórki otartej z cytryny
    owoce do dekoracji
    masło i tarta bułka do foremek

Kaszę opłukać, zalać mlekiem, dodać łyżkę masła i gotować 15 min, aż wchłonie cały płyn. Odstawić na 15 min pod przykryciem do napęcznienia. Suszone owoce opłukać, większe pokroić, zalać ciepłą wodą, odstawić na 10 min, by napęczniały, osączyć. Żółtka utrzeć z cukrem oraz cukrem wanilinowym, wymieszać z ostudzoną kaszą. Dodać suszone owoce, posiekane orzechy i migdały oraz skórkę z cytryny. Białka ubić na sztywną pianę, połączyć z masą. Foremki (6 mniejszych lub jedną większą) wysmarować masłem i posypać tartą bułką. Napełnić masą i piec około 15 min (w dużej formie 30 min) w temperaturze 180°C. Leguminę wyłożyć na talerze, udekorować świeżymi owocami. Podawać na gorąco.

Kasza jaglana z jabłkami, gruszkami i imbirem
Składniki:
3 szklanki wody
3/4 szklanki wypłukanej kaszy jaglanej
1 słodkie jabłko i 1 gruszka
2 łyżki wypłukanych rodzynek
1 łyżeczka zmielonego siemienia lnianego
cienki plasterek korzenia imbiru
cynamon

W misce lub drugim garnku wypłukać kaszę. Zagotować wodę, wsypać kaszę jaglaną, pokrojone w kostkę owoce i rodzynki i siemię lniane. Następnie dodać imbir.
Gdy woda się wchłonie, odstawić z ognia i zostawić pod przykryciem jeszcze przez 10-15 min. Gotowe danie posypać szczyptą cynamonu.

Przepis na kaszę jaglaną z warzywami:
Składniki: 1 szklanka kaszy jaglanej, 2 papryki, mała cukinia, duża cebula, puszka kukurydzy, 3 łyżki oleju, 3 ząbki czosnku, sos sojowy, rozmaryn, sól, pieprz.
Kaszę jaglaną wypłukać w zimnej wodzie, a następnie przelać ją gorącą wodą(dzięki temu pozbywamy się gorzkiego posmaku kaszy).
Kaszę sparz i odsącz. Paprykę umyj, usuń gniazda nasienne, a miąższ pokrój w paski. Umytą cukinię (jeśli młoda - ze skórką) pokrój w ćwierć plasterki, natomiast cebulę obierz i posiekaj. Otwórz puszkę i odsącz ziarna kukurydzy. Rozgrzej na patelni część oleju i najpierw podsmaż samą cebulę, a gdy będzie złota, wsyp kaszę i jeszcze chwilę smaż razem. Kaszę z cebulą przełóż do rondla, zalej 2 szklankami wody, osól i upiecz ją w piekarniku (około 25 minut). Na reszcie oleju podsmaż posiekany czosnek, po czym dołóż cukinię i paprykę. Duś, nie podlewając wodą, aż warzywa staną się przezroczyste i miękkie, ale zachowają jędrność. Wówczas wymieszaj je z kukurydzą i kaszą, dopraw pieprzem, rozmarynem i sosem sojowym. Następnie przykryj i trzymaj na płytce około 8 minut. Podawaj na ciepło.

Paprykarz z kaszą jaglaną
Składniki:
3 łyżki ugotowanej kaszy jaglanej
1/3 szklanki granulatu sojowego (opcjonalnie)
1 seler
1 pietruszka (korzeń)
2 marchewki
2 papryki czerwone
1 cebula
Łyżeczka koncentratu pomidorowego
½ łyżeczki kurkumy
½ łyżeczki mieszanki mielonego kuminu i kolendry (opcjonalnie)
Sól, pieprz, papryka słodka lub ostra (jak kto woli)

Pół szklanki kaszy jaglanej prażymy przez chwilę na rozgrzanym, suchym dnie garnka, po czym zalewamy szklanką wody. Gotujemy do miękkości aż kasza wchłonie całą wodę. Do paprykarzu dodaje tylko 3 czubate łyżki ugotowanej kaszy, / można dodać więcej )  :).

Marchewki, pietruszkę i seler gotujemy aż będą miękkie. Wywarem po gotowanych warzywach zalewamy granulat sojowy i gotujemy ok. 3 min, po czym odsączamy. Na patelni, na łyżce oleju podsmażamy pokrojoną w kostkę cebulkę i  paprykę. Dodajemy przyprawy i koncentrat pomidorowy. Wszystkie składniki (oprócz kaszy) miksujemy w malakserze lub blenderze. Dodajemy kaszę i  wszystko mieszamy łyżką. Jeśli to konieczne – doprawiamy.

Kotleciki z kaszki jaglanej.
Możemy podawać z różnymi sosami, np. grzybowym, pomidorowym czy chrzanowym.
Wszystko zależy od naszych upodobań. Już same są pyszne.

Medaliony z kaszy jaglanej - wersja I

 / ilość produktów, możemy zmniejszyć w zależności od potrzeby /

    500g kaszy jaglanej,
    150g kaszki kuskus,
    485g wrzącego bulionu, x)
    60g bułki tartej do środka  + dodatkowo do obtaczania kotletów,
    1 łyżka masła
    1 cebula zeszklona na oleju,
    1 ząbek czosnku zeszklony razem z cebulką,
    3 całe jajka,
    1/2 płaskiej łyżeczki papryki ostrej,
    1 łyżeczka pieprzu,
    sól.

Wybieramy dobry gatunek kaszy jaglanej. Mielimy ją w blenderze na mąkę. Wsypujemy do miski, dodajemy kaszkę kuskus. Zalewamy wrzącym bulionem i mieszamy do powstania papki.
Dodajemy masło surowe, cebulę i czosnek zeszklone na patelni z odrobiną oleju, sól, pieprz i paprykę. Wszystko mieszamy. Na koniec jak już papka przestygnie dodajemy jajka, bułkę tartą. Ponownie mieszamy, możemy włożyć do lodówki, smażymy na drugi dzień lub czekamy jakiś czas aż wszystkie smaki się „przegryzą” a mąka z kaszy i kaszka kuskus nabiorą odpowiedniej konsystencji.
Smażymy obtaczając kotleciki w bułce tartej na oleju.
Użyłam bulionu domowej roboty, którego nie soliłam.
Możemy użyć gotowych kostek rosołowych, ale wtedy uważajmy z solą. 
Te kotleciki, są bardziej chrupiące od tych z przepisu z ziemniakami.
Gdybym miała wybierać między wersją  I a II… sama nie wiem :), spróbujcie i oceńcie sami.

Medaliony z kaszy jaglanej wersja II
Składniki
    2 szklanki kaszy jaglanej,
    5 szklanek wody,
    300g ziemniaków,
    2 jajka,
    czosnek niedźwiedzi,
    sól,
    pieprz,
    papryka ostra.
    cebula pokrojona w kostkę i zeszklona z odrobiną oleju.
    1 łyżka masła.
Do obtaczania:
    bułka tarta,
    ziarno sezamu.
Ziemniaki i kaszę najlepiej ugotować dzień wcześniej. Najlepsze ziemniaki to takie, które są puszyste i mączne. Ja użyłam ziemniaków żółtych.
Gotujemy ziemniaki i ubijamy na gładką masę.
Kaszę wsypujemy na gęste sito i przelewamy wrzątkiem. Wsypujemy do garnka, dodajemy wodę i gotujemy około 15-20 minut aż kasza całkowicie ją wchłonie. Dodajemy masło, mieszamy.
Ziemniaki i kaszę pozostawiamy, aby całkowicie wystygły.
Po czym, wszystkie składniki mieszamy. Na koniec dodajemy przyprawy, ich ilość zależy od indywidualnych upodobań.
Formujemy kotleciki, obtaczamy w mieszance bułki tartej i ziaren sezamu. Kotlety formuje się idealnie, „ciasto” jest zwarte i formowanie jest przyjemnością. W trakcie smażenia, / na gorącym oleju /, rozluźniają się i końcowy efekt, to pulchne, mięciutkie i pyszne kotlecik
Są znakomite na gorąco i na zimno.


Gołąbki z kaszą jaglaną i szpinakiem
Składniki
główka kapusty (najlepiej włoskiej)
1,5 szkl. kaszy jaglanej
paczka mrożonego szpinaku
cebula jajko
W wersji nie wegetariańskiej:
mięso mielone lub pierś z kurczaka
Sposób przyrządzenia:
Kaszę ugotować, kapustę sparzyć. Zeszklić cebulkę, podsmażyć mięso (lub ugotować i rozdrobnić pierś z kurczaka).
Szpinak odparować na patelni. Do kaszy dodać mięso, cebulę, szpinak i jajko.
Wymieszać, doprawić do smaku (polecam ciutkę czosnku). Masę nakładać na liście i zawijać. Piec w piekarniku.
Czyli wszystko podobnie jak w tradycyjnych gołąbkach.
   
Kasza jaglana z marchewką
Składniki:
• 1 ¾ szkl. kaszy jaglanej
• 4 szkl. wody
• 2 marchewki
• 1 cebula
• 5 łyżek masła
• sól
• łyżka posiekanej natki pietruszki

Kaszę zalać osolonym wrzątkiem i gotować do zgęstnienia.
W między czasie posiekać cebulę a marchewkę drobno pokroić po czym przesmażyć
całość na rozgrzanym maśle, wówczas przełożyć do kaszy.
Całość wymieszać i wstawić do rozgrzanego piekarnika na około 50 minut.
Na sam koniec polać roztopionym masłem i posypać posiekaną natką pietruszki.


Przepis pochodzi z książki Anny Ciesielskiej “Filozofia zdrowia”
Energetyzująca zupa śniadaniowa
Jest to potrawa łatwa w przygotowaniu, a niezbędna w codziennym żywieniu, bez niej nie wypuszczam dzieci z domu.
Przygotowuję ją szybko wieczorem, do rana pięknie dochodzi na ciepłej płycie kuchni.
Na ok. 1,5 l wrzącej wody, wrzuć po kolei: szczyptę kurkumy, 3 łyżki kaszy jaglanej i 3 łyżki płatków owsianych, szczyptę imbiru, sól do smaku. Gotuj około 30 minut, a potem dodaj: łyżeczkę soku z cytryny lub utarte jabłko, wrzącą wodę (jeżeli trzeba), 5 orzechów włoskich pokrojonych, łyżeczkę rodzynek lub kilka daktyli czy fig. Gotuj 10 minut, potem dodaj: masło i miód do smaku. Jeśli gotujesz wieczorem – masło i miód dodaj rano po podgrzaniu zupy.

Kasza jaglana z jabłkami
Składniki: kasza jaglana, kilka jabłek, rodzynki, orzechy, miód, trochę soku z cytryny, ew. jogurt naturalny, cynamon, ew. kardamon.
Jabłka obierz, pokrój w plasterki i duś w rondlu z dodatkiem odrobiny wody i masła przez 10 minut, następnie możesz dodać umyte i namoczone rodzynki i trochę kropli soku z cytryny, orzechy (np. włoskie, albo migdały). Posyp cynamonem, ewentualnie kardamonem i dodaj ugotowaną wcześniej kaszę. Zamieszaj i podawaj polane miodem, ew. posypane cukrem. Bardzo dobre też z jogurtem.
W wersji trochę wolniejszej można to danie przygotować w piekarniku – ułożyć warstwami w naczyniu żaroodpornym kaszę i podduszone jabłka z dodatkami, górna warstwa powinna być z kaszy, można ją polać śmietaną, zapiekać około 30 minut na małym ogniu. W tym wypadku używamy kaszy jeszcze nie w pełni ugotowanej, tylko po wstępnym, 20-minutowym gotowaniu.

Kasza jaglana z warzywami
Składniki: szklanka kaszy jaglanej, 2 papryki, mała cukinia, duża cebula, puszka kukurydzy, 3 łyżki oleju, 3 ząbki czosnku, sos sojowy, rozmaryn, sól, pieprz.
Kaszę sparz i odsącz. Paprykę umyj, usuń gniazda nasienne, a miąższ pokrój w paski. Umytą cukinię (jeśli młoda – ze skórką) pokrój w ćwierć plasterki, natomiast cebulę obierz i posiekaj. Otwórz puszkę i odsącz ziarna kukurydzy. Rozgrzej na patelni część oleju i najpierw podsmaż samą cebulę, a gdy będzie złota, wsyp kaszę i jeszcze chwilę smaż razem. Kaszę z cebulą przełóż do rondla, zalej 2 szklankami wody, osól i upiecz ją w piekarniku (około 25 minut). Na reszcie oleju podsmaż posiekany czosnek, po czym dołóż cukinię i paprykę. Duś, nie podlewając wodą, aż warzywa staną się przezroczyste i miękkie, ale zachowają jędrność. Wówczas wymieszaj je z kukurydzą i kaszą, dopraw pieprzem, rozmarynem i sosem sojowym. Następnie przykryj i trzymaj na płytce około 8 minut. Podawaj na ciepło. To danie doskonale nadaje się do odgrzewania!

Pomidorowa z kaszą jaglaną
Składniki: 3/4 szklanki kaszy jaglanej, 2 kostki rosołowe, łyżka masła, cebula, łyżka koncentratu pomidorowego, pół szklanki śmietany 12-proc., 3 łyżki posiekanego koperku lub natki pietruszki, sól.
Zacznij od wypłukania i odcedzenia kaszy, po czym zalej ją 3-4 szklankami wody, dodaj połowę masła. Wszystko osól i gotuj około 35 minut. Resztę masła stop w rondelku, zeszklij na nim posiekaną cebulę i wymieszaj ją z koncentratem. Teraz przez chwilę duś pod przykryciem, a następnie przełóż do garnka z zupą. Zupę dopraw kostkami rosołowymi i zagotuj. Na koniec dodaj śmietanę i posyp koperkiem. Zupa ta jest jeszcze smaczniejsza, gdy zamiast koncentratu użyjemy świeżych pomidorów (obranych ze skórki i pozbawionych nasion).

Krupnik z kaszy jaglanej
Składniki: 2/3 szklanki kaszy jaglanej, 6 szklanek rosołu drobiowego, 20 dag pieczarek, łyżka masła lub margaryny, upieczone udko kurczaka, 1-2 żółtka, 2 łyżki posiekanej zieleniny, pieprz, sól.
Opłukaną kaszę zalej zimnym rosołem i gotuj około 50 minut na małym ogniu. Pieczarki umyj, osącz, pokrój na plasterki, po czym usmaż na maśle lub margarynie. Mięso z udka pokrój w kostkę i pod koniec gotowania wrzuć do zupy, dodaj pieczarki. Krupnik zagotuj i zdejmij z ognia. Zapraw go teraz rozmąconymi żółtkami, rozprowadzonymi przestudzoną zupą. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Krupnik – już na talerzu – posyp przed podaniem zieleniną.

Kasza jaglana z suszonymi śliwkami
Składniki: szklanka kaszy jaglanej, 2 szklanki mleka, łyżeczka masła, 10 dag suszonych śliwek, kawałek suszonej skórki pomarańczowej, kieliszek białego wina, garść rodzynek, 2 łyżki cukru, cukier wanilinowy , sól.
Sparzoną i odcedzoną kaszę wsyp na gotujące się z masłem mleko, zamieszaj, dodaj szczyptę soli i cukier wanilinowy. Gdy płyn wsiąknie, przykryj garnek i wstaw go do nagrzanego piekarnika. Umyte, zamoczone śliwki zalej wodą (3/4 szklanki), posłódź, dodaj skórkę pomarańczową i ugotuj je na wolnym ogniu. Przetrzyj przez sito. Do przecieru dodaj wino oraz namoczone i odcedzone rodzynki. Tą marmoladą polej ciepłą lub przestudzoną kaszę już na talerzykach.

 

 

 

 

Szarlotka z kaszy jaglanej
oliwa  / masło ghi
jabłko   
jaglana kasza   2 szklanki

Ugotować kaszę jaglaną - z troszkę większą ilością wody,
tak, żeby była lekko rozgotowana, a nie sypka -
powiedzmy 2,5 szkl. wody na szkl. kaszy. Po ugotowaniu dodać oliwę.
Obrać dużo jabłek, zetrzeć na tarce jak do szarlotki (można wymieszać z rodzynkami, cynamonem, imbirem).
Do wysmarowanej oliwą blachy włożyć kaszę i lekko ją ugnieść -  wylepić nią całą blachę. Na to nałożyć grubą warstwę jabłek. Zapiec.
Można jeszcze posypać zmielonymi orzechami albo ziarnem słonecznika, sezamem.
Uwaga: na dużą blachę wystarczą 2 szklanki suchej kaszy.
Można też zamiast kaszy jaglanej użyć płatków owsianych
 
Ciasteczka bananowo-jaglane
Składniki:
oliwa/olej   4 łyżki lub masło ghi
jabłko   1 sztuka
banan   3-4 dojrzałe
jaglane płatki   2 filiżanki

Zgniatać banany, dodać płatki jaglane
(ewentualnie 1 filiżankę płatków jaglanych i jedną filiżankę kaszy jaglanej)
i olej, mieszać. Dodać jabłko i mieszać.
Położyć w formie kleksów, batoników etc. na blachę.
Piec w rozgrzanym piekarniku ok. 25-30 min. przy temp. 200 stopni.
Można zastąpić jabłko innymi owocami
(dżem porzeczkowy, drobno pokrojone figi, owoce sezonowe, dodać słonecznika)

 

 


Kuracja oczyszczajaca.
Co jest potrzebne?

Zaopatrujemy się w zapas kaszy jaglanej.
Ostatecznie może być inna, byle pełnoziarnista.
Ale ponieważ zbliża się zima, najlepsza będzie właśnie jaglana, bo świetnie rozgrzewa.
Do tego kupujemy parę butelek naturalnie ukwaszonego żurku.
A jeśli planujemy dłuższy wariant diety (7–10 dni), także buraki, marchew, seler na sok.
Kuracja zdziała bardzo wiele, ale trzeba wejść w nią delikatnie,  jedząc przez trzy dni przed rozpoczęciem diety wyłącznie wegetariańskie posiłki.
Ponieważ jest to monodieta, można ją stosować tylko raz w roku.
Jest stosowana u sportowców - o czym się niedawno dowiedziałam,  więc myślę, że jest skuteczna i bezpieczna.

Jak przeprowadzić kurację?

Gotujemy kaszę na wodzie ze szczyptą soli – nic więcej nie dodajemy.
Gotujemy żurek z wodą i doprawiamy do smaku – nic więcej nie dodajemy.
W wersji krótkiej diety jemy w ciągu dnia tylko gotowaną kaszę (do syta)
i popijamy żurkiem albo wkładamy kaszę do żurku.
Przy dłuższej kuracji wypijamy dodatkowo dziennie kubek soku z buraka, marchwi lub selera.
Dodatkowo pijemy dowolną ilość herbatek ziołowych, z małym dodatkiem rozgrzewającego świeżego korzenia imbiru.
Można pić "kompot" z suszonych śliwek i moreli.



Sposób na domowy masaż / peeling.
Wsyp do kubka 2 łyżeczki kaszy jaglanej. Wlej odrobinkę mleka.
Dodaj szczyptę soli. Wmasuj to w skórę twarzy okrężnymi ruchami.
Odczekaj chwilę i spłucz letnią wodą.

7

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin