Scenariusz zajęć z obszaru edukacji plastycznej. Grupa dzieci 5-letnich.
Temat: Lecą liście z drzewa. Kalkografia- odbijanie liści.
Cele ogólne: -Tworzenie sytuacji sprzyjających przeżywaniu piękna i bogactwa przyrody jesienią;-Stwarzanie sytuacji umożliwiających wzbogacanie doświadczeń plastycznych, rozwijanie wyobraźni i twórczej inwencji dzieci.-Wyjaśnianie zaobserwowanych zjawisk, bogacenie słownictwa.
Cele szczegółowe – dziecko:-poda rozwiązanie zagadki-wykaże się znajomością nazw drzew: kasztanowiec, klon, dąb-rozpozna liście pochodzące z tych drzew-określi barwę, kształt, wielkość liści-będzie się poruszać zgodnie ze słyszaną muzyką, zareaguje ruchem na przerwę w muzyce-wykorzysta tworzywo przyrodnicze jako materiał plastyczny-pozna nową technikę plastyczną – odbijanie liści przez „przecieranie”-skupi uwagę na zadaniach, doprowadzi je do końca-wypowie się na temat pracy swojej i kolegów.
Metody pracy:oparte na: słowie, bezpośrednim spostrzeganiu, działaniu, przeżywaniu.
Formy pracy: zbiorowa, zespołowa jednolita, indywidualna jednolita i zróżnicowana.
Środki wspomagające działanie: szary papier, liście przyniesione z wycieczki, kaseta z nagraną muzyką do tańca, wazoniki, czarny, biały i kolorowy papier rysunkowy, farby plakatowe, pędzle, kubeczki, ściereczki, kredki woskowe, zszywacz.
Przebieg zajęć:1. Dzieci siedzą w kole, na środku leżą (przykryte szarym papierem) przyniesione z lasu liście. Co to jest? – rozwiązanie zagadki LIŚCIE (spadają z drzewa żółte, rude i czerwone, wiatr je niesie wysoko w tę i tamtą stronę).2. Słuchają wiersza L. Krzemienieckiej „Bukieciki” i wypowiadają się na jego temat: Posypały się listeczki dookoła, to już jesień te listeczki z wiatrem woła: - opadnijcie moje złote i czerwone, jestem jesień, przyszłam tutaj w waszą stronę. Lecą listki, lecą z klonu i z kasztana będą z listków bukieciki złote dla nas3. „Jesienne liście” – klasyfikacja materiału przyrodniczego. Dzieci mają za zadanie posegregować liście, które pomieszał jesienny wiatr (nazywanie drzew z których pochodzą, określanie kształtów, barwy i wielkości). Z posegregowanych liści układają bukiety i wkładają je do wazoników.4. Zabawa ruchowa z ćwiczeniami oddechowymi „Tańczące liście”. Dzieci otrzymują po jednym liściu, kładą go na dłoni i tańczą z nim w rytm słyszanej muzyki. Na przerwę w muzyce dmuchają na swoje liście.5. Działalność plastyczna dzieciWykorzystanie liści do wykonania prac plastycznych. Odbijanie liści na kartce techniką „przecierania” (liść leży pod kartką siateczką naczyń do góry; boczną powierzchnią kredki przesuwamy energicznie po kartce, aby powstało odbicie faktury liścia; na krawędziach i na ogonku liścia przyciskamy mocniej, aby uwidocznić cały jego kształt).6. Porządkowanie sali, wypowiedzi dzieci na temat prac swoich i kolegów; zszycie prac i utworzenie albumów; umieszczenie albumów jako pamiątek z lasu w KĄCIKU PRZYRODY.
monisia012