ELE_lab6_cw8_[gen. niesinusoidlane].doc

(1744 KB) Pobierz
Diody półprzewodnikowe są elementami prostowniczymi wykonanymi z germanu, krzemu lub z arsenku galu

2

 

Laboratorium Elektroniki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sprawozdanie z ćwiczenia numer 8

Data wykonania ćwiczenia: 2003-11-13

 

 

Temat ćwiczenia:

Generatory niesinusoidalne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                 

 

 

Informatyka

Grupa 7, sekcja 8

 

Skład sekcji:

Agnieszka Eberle

Daria Święty

Agnieszka Taras

 

1. Schematy pomiarowe, pomiary i opracowanie wyników

Multiwibrator tranzystorowy symetryczny

        Układ jest zbudowany w oparciu o dwustopniowy wzmacniacz o sprzężeniu pojemnościowym objętym pętlą dodatniego sprzężenia zwrotnego. Tranzystory w tym układzie są na przemian przełączane od stanu zatkania do nasycenia. Okres cyklu zależy od czasów t1 i t2 przeładowania kondensatorów C1 i C2, można go wyznaczyć ze wzoru T = t1+t2 = R1C1ln2 + R2C2ln2.

        Regulacja czasu t1 i t2 (zmiana częstotliwości) może być przeprowadzona przez zmianę stałych czasowych R1C1 i R2C2 lub napięcia zasilania. Przez zmianę R1 i R2 zmienia się stopień nasycenia tranzystorów. Z tego powodu zakres regulacji jest ograniczony i aby tranzystory osiągnęły stan nasycenia rezystancje R1 i R2 powinny spełniać warunki: R1<βRC1, R2<βRC2 gdzie β jest wzmocnieniem prądowym tranzystorów.             

Częstotliwość : 

Na skutek wzrostu wartości opornika RB wzrasta częstotliwość, gdy wzrasta pojemność  C częstotliwość maleje. Amplituda pozostaje mniej więcej taka sama.

 

Przerzutnik Schmitta

 

        Działanie układu polega na okresowej zmianie stanu nasycenia wzmacniacza operacyjnego (od Usat do - Usat i odwrotnie) następującej w chwili, gdy napięcia na kondensatorze i wejściu się wyrównają. W chwili, gdy kondensator się przeładuje  (przekroczy aktualną wartość napięcia na wejściu nieodwracającym - odpowiednio + βUsat i - βUsat), następuje zmiana napięcia na wzmacniaczu i nasyca się on do wartości przeciwnej..

        Okres generowanego przebiegu zależy od stałej czasowej R1C i współczynnika sprzężenia zwrotnego  β i wraz ze wzrostem wartości R1 i C okres rośnie.

 

Częstotliwość drgań:     

 

Zmiany wartości oporu R1 przy wejściu odwracającym wpływa na częstotliwość, nie ma wpływu na amplitudę. Zmiana oporu dla wejścia nieodwracającego zmienia wartości nachylenia progu. Wzrost pojemności C zmniejsza częstotliwość. Im niższa częstotliwość sygnału, tym występują mniejsze zniekształcenia w generatorze.

 

Generator przebiegu trójkątnego

        Trójkątny kształt przebiegu wyjściowego uzyskiwany jest przez całkowanie przebiegu prostokątnego otrzymanego na pierwszym wzmacniaczu.

        Układ ten posiada dwa stopnie:

- generator przebiegu prostokątnego

- układ całkujący

 

 

 

Im większa pojemność, tym mniejsza częstotliwość przebiegu. Zmniejszenie Rpowoduje zwiększenie częstotliwości. Zwiększenie R1 powoduje zmniejszenie amplitudy generowanego sygnału oraz zmniejszenie częstotliwości.

 

Multiwibrator na dwóch uniwibratorach scalonych

Układ ten zbudowany jest z dwóch uniwibratorów. Czas trwanie impulsu uzyskuje się poprzez odpowiednie podłączenie do układów rezystora i kondensatora.

 

 

 

 

 

Amplituda się nie zmienia.  Zmiany wartości potencjonometru powodują zmianę wypełnienia sygnału. Wzrost pojemności powoduje zmniejszenie częstotliwości. Układ może pracować z wyższą częstotliwością (dzięki temu, że jest zbudowany na bramkach TTL).

 

Generator kwarcowy na bramkach TTL

Generator ten generuje sygnał sinusoidalny. Uzyskuje się dzięki temu większą stabilność częstotliwości. Bramka końcowa wzmacnia sygnał oraz formuje go w standardzie TTL

 

Wzrost pojemności powoduje zmniejszenie częstotliwości. Jeżeli stosunek obu rezystorów wynosi 1, zmienia się częstotliwość, jeżeli stosunek ten ma inna wartość, to zmienia się wypełnienie sygnału oraz częstotliwość.

 

Wnioski

 

Podstawowa zasada generowania sygnału o określonej częstotliwości polega na odpowiednim doborze elementów podtrzymujących napięcie ( kondensator ) oraz kluczy przełączających między skrajnymi napięciami ( którymi mogą być tranzystory lub też wzmacniacze operacyjne )

W każdym z układów zwiększenie pojemności powoduje zmniejszenie częstotliwości.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin