Układ Słoneczny.doc

(41 KB) Pobierz

 

Układ Słoneczny

Cały Układ Słoneczny można przyrównać do miasta, a orbity do ulic, po których poruszają się planety niczym auta. Te ulice z kolei są niejako wokół głównego placu miejskiego placu, gdzie w centrum stoi najważniejszy budynek wyobrażający słońce. Tę gwiazdę można przyrównać też do gigantycznej elektrowni. Prosto wytłumaczmy, że Merkury jest czerwony, bo leży najbliżej słońca, jest też najmniejszy a Ziemia niebieska, bo jest na niej dużo wody. Mówiąc o Jowiszu, Saturnie, Uranie oraz Neptunie, można je także porównać do wielkich odkurzaczy, które niejako wysysają duże meteoroidy. Rzecz jasna trzeba przy tym dzieciom wyjaśnić, że te ostatnie to niejako wielkie kosmiczne skały. Wyjaśnijmy chociażby, że Jowisz to największa planeta Układu Słonecznego, która została nazwana imieniem największego boga według starożytnych Rzymian.

Mój Wujek Zawsze Mówił Jak Się Uczyć Na Pamięć.

Ziemia leży w odpowiedniej odległości od słońca i ma optymalną wielkość, a starszym dzieciom można wspomnieć o jej orbicie i ruchu obrotowym. Zaznaczmy, że między innymi dzięki tym czynnikom nasza planeta jest wyjątkowa w Układzie Słonecznym, gdyż panują na niej warunki do życia. Zatem można porównać Ziemię do klejnotu.

Czarna dziura to kosmiczna pułapka, jest niewidoczna i wciąga wszystko do środka, nawet światło. Zanim Czarna Dziura stała się Czarną Dziurą była gwiazdą, której powierzchnia wszystko silnie przyciąga (mówimy, że miała silną grawitację) - właśnie dlatego wchłonęła samą siebie i zapadła się w sobie tworząc dziurę.

Układ Słoneczny to Słońce i wszystko co porusza się wokół niego. Ma kształt eliptyczny, można go porównać do kształtu jajka. Znajduje się w ciągłym ruchu. Słońce znajduje się w środku całego Układu Słonecznego, a wokół niego krąży stale osiem znanych planet, ich księżyce, komety, asteroidy i inne obiekty kosmiczne. Słońce jest największym obiektem w Układzie Słonecznym i zawiera ponad 99% masy całego systemu. Astronomowie uważają, że Układ Słoneczny powstał ponad 4 miliardy lat temu.

Astronomowie stale znajdują nowe obiekty coraz to dalej i dalej od Słońca. Nazywają je planetami karłowatymi. Jedną z takich planet karłowatych jest Pluton, który kiedyś uważany był za zwykłą planetę.

Co dwa lata, NASA wybiera nowych członków do korpusu astronautów. Tysiące ludzi z całego świata składają podania, aby przystąpić do NASA i stać się kosmonautą, ale tylko około 20-tu z nich zostaje wybranych. Aby zostać astronautą, trzeba umieć dobrze współpracować z ludźmi, być chętnym do pracy, komunikatywnym, mieć dobre oceny, odpowiednie wykształcenie i doświadczenie. Większość przyszłych kosmonautów uczy się dużo matematyki i nauk ścisłych.

Bycie astronautą jest bardzo trudne, a czasami również bardzo niebezpieczne. Gdy dana osoba zostanie przydzielona do korpusu astronautów, rozpoczyna szkolenie w Centrum Lotów Kosmicznych Johnsona w Houston w Teksasie. Astronauci ćwiczą wszystkie zadania, jakie będą im potrzebne podczas misji w kosmos. Praktykują te zadania bardzo wiele razy. Jedni kosmonauci uczą się kierować promem kosmicznym, inni wykonywać eksperymenty naukowe, a jeszcze inni odbywać spacery kosmiczne.

Kosmiczna era rozpoczęła się w 1957 roku, kiedy to Związek Radziecki wystrzelił pierwszego sztucznego satelitę o nazwie Sputnik 1. W 1957 roku również został wystrzelony Sputnik 2, na którego pokładzie znajdował się pies o imieniu Łajka. Był on pierwszym zwierzęciem, które orbitowało wokół Ziemi. W 1961 roku pierwszym człowiekiem, który pilotował statek kosmiczny został Jurij Gagarin. Został on wystrzelony na pokładzie Wostok 1 przez Związek Radziecki. Później w tym samym roku, Alan Shepard pilotował statek kosmiczny jako pierwszy Amerykanin, a po nim w 1962 roku John Glenn 3-krotnie okrążył Ziemię.

W 1963 roku, Stany Zjednoczone i Związek Radziecki rozpoczęły wyścig, aby stać się pierwszym państwem, które wyśle człowieka na Księżyc. Wygrały Stany Zjednoczone w 1969 roku, kiedy to dzięki misji Apollo 11, Neil Armstrong i Buzz Aldrin wylądowali w module księżycowym Eagle i stanęli na powierzchni Księżyca.

Stany Zjednoczone i Związek Radziecki utworzyły także stacje kosmiczne, które krążą po orbicie wokół Ziemi. Te kosmiczne konstrukcje służą zarówno jako dom jak i laboratorium dla „kosmicznych podróżników”, którzy znajdują się na tych stacjach.

Stany Zjednoczone zaprojektowały i wystartowały w 1981 roku pierwszy załogowy statek kosmiczny wielokrotnego użytku (wahadłowiec kosmiczny) - Space Shuttle. Od tamtego czasu różne promy kosmiczne wykonały więcej niż 100 lotów w kosmos.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin