biologia sciaga1.docx

(34 KB) Pobierz

Sinice organizy bezjądrowe, samożywne(autotroficzne),

jednokomórkowe, wielokomórkowe, kolonijne.

Należą do prokariontów gram – ujemnych.

Sinice wykazują duże możliwości przystosowawcze:

-zdolność wykorzystania szerokiego spektrum światła,

-odporne na złe warunki tlenowe i wysokie pH,

-rozwijają się przy niskim stosunku azotu do fosforu w wodzie, gdyż potrafią wiązać wolny azot z powietrza,

-duże rozm. Uniemożliwiają ich wyjadanie przez zooplankton,

-obecność w komórkach wakuoli gazowych umożliwia im zmianę ciężaru właściwego komórki i pozwala na przemieszczanie się ich w pionie wody.

Sinice sklejają się w kolonie i otaczają gęstym śluzem, który uniemożliwia dotarcie do nich zw.chemicznych, które miały je wyeliminować z wody.

Sinice liczą ok.2tys gatunków, żyją w wodach słodkich, morskich i w źródłach solankowych.

Symbioza z: glonami,

grzybami, roślinami zarodnikowymi i nasiennymi.

Morfologiczny podział sinic:

1.Sinice chrookokalne – komórki kuliste lub pałeczkowate, żyją pojedynczo lub w koloniach, np. Gleobacter

2.Sinice pleurokapsalne – jednokomórkowe, często żyjące w koloniach, mające zdolność tworzenia beocytów, np. Dermocarpa

3.Sinice nitkowate – nie mające zdolności tworzenia heterocyst, np. Spirulina

4.Sinice nitkowate- mające zdolność tworzenia heterocyst, np. Anabaena,Calothrix

EUGLENINY Euglenophyta protesty słodkowodne, głownie wolnożyjące, posiadające dwie wici, plamkę oczną i plastydy, w których znajduje się chlorofil a i b. Mogą być miksotrofami. Łatwo przechodzą na heterotroficzny tryb życia, mogą pojawiać się w licznych formach pasożytniczych. Niektóre żyją w drobnych zwierzętach wodnych i larwach widłonogów.

TOBOŁKI – (Pyrrophyta) jednokomórkowe glony morskie i wód zasolonych: nieliczne zasidlają wody Śródlądowe. Komórki mają różny kształt i wielkość. Mogą być nagie albo okryte bardzo cienką pelikulą lub peryplastem, lub otoczone pancerzem, często ze skomplikowaną ornamentacją. Kolor żółty lub brunatny, rzadziej niebieskawy lub zielony. Zawierają chlorofil, karoteny i ksantofile. Grupa glonów bardzo wrażliwa na zmiany  środowiska.

ZŁOTOWICIOWCE – (Chryzophycea) reprezentowane przez organizmy jednokomórkowe, zawierają chromatofory z chlorofilem oraz karotenem i ksantofilem. Odżywiają się autotroficznie, w wodach zanieczyszczonych heterotroficznie. Mają zdolności do przechodzenia na heterotroficzny sposób odżywiania w wodach zanieczyszczonych związkami organicznymi.

OKRZEMKI– (Bacillarriophycea) ponad 10tys gatunków. Jednokomórkowe, często tworzą kolonie. Ciało komórki okryte krzemionkową ścianą komórkową, zbudowaną jak pudełko – z wieczka i denka. Barwa złocisto brązowa. Preferują słabe oświetlenie. Kolonie porastają wszystkie przedmioty, także liście roślin, blokując im światło. Te z braku światła giną. W dotyku okrzemki szorstkie. Gdy kwitną przybierają żółtą barwę.

ZIELENICE – (Chlorophyta)

Jednokomórkowe. kolonijne i wielokomórkowe. Żyją w wodach słodkich. Formy jednokomórkowe przyczyną zakwitów wody. Cechy: duże wymagania świetlne, duża zawartość składników mineralnych. Mają zdolność do rozmnażania wegetatywnego(fragmentacja plechy), daje to możliwość szybkiego rozwoju.

 

GRZYBY – Mycota

Organizmy szeroko rozpowszechnione na kuli ziemskiej. Rozwijają się tam, gdzie w podłożu znajdują dostateczną ilość substancji odżywczych. Nie zawierają chlorofilu, odżywiają się całkowicie heterotroficznie. Najwięcej jest saprofitów mających olbrzymi udział w rozkładzie substancji organicznej. Liczne również gatunki prowadzące pasożytniczy tryb życia, odpowiedzialne za większość chorób roślin, atakujące również ludzi i zwierzęta. Dla wzrostu grzybów niezbędna jest wysoka wilgotność względna powietrza(powyżej70%)...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin