Konspekt lekcji: 30,31
Data: 14. III. 2003r
Dyscyplina: PIŁKA RĘCZNA
Temat: Nauka kozłowania. Doskonalenie podań i chwytów w ruchu.
Klasa/płeć: III
Ilość uczniów: 12
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Czas: 45’
Przybory: piłki ręczne
Cele główne lekcji:
1. Umiejętności: uczeń potrafi wykonać kozłowanie piłki w miejscu.
2. Motoryka: uczeń jest w stanie skoordynować ruchy ciała, podczas
podania piłki używa siły na miarę swoich możliwości
3. Wiadomości: uczeń zna technikę kozłowania
4. Akcent wychowawczy: uczeń jest aktywny
Imię i nazwisko prowadzącego: Leszek Rus
Dozowanie
Uwagi
organizacyjno– metodyczne
1.Zorganizowanie grupy i sprawdze- nie gotowości do zajęć.
2. Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji.
3.Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka.
RR
Tpł. strz. w przód
NN
Sił. RR
T pł. cz.
T pł. strz. w tył.
T pł. złożona
B
Równ.
Podskoki
1. Zbiórka.
2. Sportowe powitanie.
3. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.
1. Podanie tematu i celów lekcji.
2. Motywacja do aktywnego udziału w lekcji.
1. Trucht dookoła sali, krążenia RR w przód, w tył – naprzemianstronne.
2. Podskoki tempowe z jednoczesnym krążeniem RR w przód i w tył.
3. Na sygnał obrót o 3600 i bieg dalej.
4. Przeplatanka twarzą do środka koła i tyłem do środka koła.
5. Marsz w przysiadzie.
6. Podskoki obunóż w przysiadzie.
7. Rzuty oburącz zza głowy do partnera.
8. Tyłem do siebie, odległość 6 –7 m RR w górze trzymają piłkę w rozkroku – podania przez skłon T
w przód (pomiędzy NN)
9. Podanie oburącz sprzed klatki piersiowej – po podaniu przysiad.
10. Rzuty jednorącz do partnera Rp i Rl.
11.Podania piłki przez skłon T w bok – RR w górze wyprostowane.
12. Podania partnerowi piłki z pozycji rozkrocznej tyłem do siebie – ćwiczący z piłką wykonują skłon
T w przód, a następnie wyprost T i lekki skłon T w tył.
13. Tyłem do siebie w lekkim rozkroku w odl. 0,5 – 1 m, podania piłki poprzez jednoczesny skręt T w
prawo, później w lewo.
14. Siad rozkroczny naprzeciwko siebie (5-6m) – podanie następuje poprzez wyrzut zza głowy po
wykonaniu leżenia tyłem.
15. Próba utrzymania piłki na jednym przedramieniu jak najdłużej.
16. W parach – nagranie piłki nad partnerem, partner stara się złapać piłkę w wyskoku
2’
1’
10x
5x
20”
15”
15x
4 kol.
8x
5x każdy
- w dwuszeregu
- osoby niećwiczące siadają na ławce
- kontrola stroju
- jeden za drugim
- u. dobierają się parami, jedna piłka na parę
- ustawienie w szeregu
- podający patrzy za wyrzuconą piłką
- NN w kolanach ugięte
- obydwa przedramiona
4. Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności
i rozwijanie zdolności twórczych.
1. Pokaz i objaśnienie prawidłowej techniki kozłowania piłki przez N.
2. Nauka kozłowania w miejscu:
- kozłowanie piłki w miejscu P i L ręką
- jw. ale N wskazuje rękę kozłującą
- jw. ale ze zmianą tempa kozłowania
- kozłowanie P i L ręką z poruszaniem w dowolnym kierunku
3. Doskonalenie podań i chwytów w ruchu:
- podania i chwyty w parach naprzeciwko siebie poruszając się w przód i w tył
- podania piłki w biegu w dwójkach, w ustawieniu jeden za drugim, przodem do kierunku biegu. Z 1 podaje do Z 2, który chwyta ją w biegu, wykonując zwrot za lewym barkiem. Po chwycie piłki zmiana kierunku biegu i Z 2 wykonuje to samo.
4. Kształtowanie koordynacji:
- podanie piłki trzymanej za plecami pod NN kozłem. NN proste w kolanach.
- podanie Rp za plecami z L strony i na odwrót.
5.Kształtowanie siły:
- „taczki” – jedna z osób wykonuje podpór leżąc przodem, druga trzyma za NN. Marsz za pomocą RR
6. Ćw. taktyczne:
- dwóch zawodników biegnie w przód, podając między sobą piłkę. W środku między nimi biegnie obrońca, który stara się wychwycić piłkę.
7. Gra właściwa
10’
- u. ustawieni w półkolu
- każdy ma piłkę
- u. starają się nie patrzeć na piłkę
- piłka na parę
- stała odl. między partnerami ok.3 m.
- w parach naprzeciwko siebie
- zmiana w parach na sygnał N
- u. dobierają się trójkami
- N sędziuje
5. Uspokojenie organizmu.
6. Czynności organizacyjne i wychowawcze.
7. Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym.
1. Ćw. rozciągające.
1. Zbiórka
2. Omówienie błędów.
3. Pochwała dla najlepiej ćwiczących
1. Zachęcenie do samodzielnej aktywności w czasie wolnym.
2. Sportowe pożegnanie.
- u. ustawieni przy drabinkach
- siad skrzyżny
Aguuul6