Zapomniane komputery i konsole ZSRR.doc

(4322 KB) Pobierz



Choć dziś ciężko to sobie wyobrazić jeszcze 25 lat temu globalizacja była mrzonką, a świat był podzielony na dwa obozy. Obecnie doskonale pamiętamy historię rozwoju rozrywki elektronicznej w świecie zachodnim, a zapominamy, że za żelazną kurtyną także produkowano komputery i konsole.

 

Przemysł Radziecki, choć świetnie radził sobie z produkcją czołgów i bombowców, nastawiony był raczej na kopiowanie zagranicznej elektroniki, niż na tworzeniu własnej technologii. To jednak w żaden sposób nie przeszkadza ludziom żyjącym w tamtych czasach z rozrzewnieniem wspominać swoich pierwszych kroków stawianych na komputerze Agat i godzin spędzonych z konsolą Videosport-3.

 

Przed zapomnieniem radzieckie konsole, komputery, zegarki, kalkulatory i inną elektronikę wyprodukowaną w ZSRR próbuje uratować Siergiej Frolov, pomysłodawca idei muzeum radzieckiej elektroniki.

 

Frolov szuka sponsorów, którzy mogliby mu pomóc wcielić plan w życie, jednak jak sam przyznaje, szanse powodzenia są dość nikłe. Póki co swoje naprawdę bogate zbiory pokazuje jedynie w internecie (link do jego strony możecie znaleźć poniżej).

 

Kolekcja Frolova liczy dziesiątki eksponatów. Jej posiadacz przyznaje, że oferty kupna kolekcji zdarzały się na tyle często, że stały się nużące. Dlatego na stronie internetowej pojawiła się cena - półtora miliona dolarów. To oczywiście bardziej żart, niż prawdziwa oferta, ale pytany o to Siergiej Frolov powiedział: "jeśli ktoś zaproponuje mi taką kwotę, to nie odmówię".

 

W galerii możecie zobaczyć kilka eksponatów z kolekcji Frolova i poznać ich przeznaczenie.

 



Agat-9

W 1983 roku na rynkach bloku wschodniego pojawił się komputer Agat, określany na zachodzie jako słaba kopia Apple II, z którym był do pewnego stopnia kompatybilny. Agat-9 był ostateczną wersją urządzenia, która trafiła do masowej produkcji. Dla wielu obywateli Związku Radzieckiego przygoda z grami wideo zaczęła się właśnie od Agata.

 



Iskra-1256

Komputer Iskra-1256 powstał w 1979 roku w Kursku jako jako przelicznik artyleryjski dla marynarki wojennej. Potem urządzenie trafiło do uniwersytetów, gdzie studenci uczyli się na nich programowania. Oczywiście, zaczęły wtedy powstawać proste amatorskie gry wideo. Co ciekawe, na Iskrze można było grać na przykład w cyfrową wersję Okrętów, co zakrawa na ironię, jeśli przypomnimy sobie pierwotne zastosowanie tego komputera.

 



Eksi-Video 01

Kiedy w Związku Radzieckim zaczęła się era konsol domowych? W 1979 roku pojawiła się "czerwona" kopia Ponga, urządzenie o nazwie - Eksi Video 01. Urządzenie kosztowało 120 rubli, czyli mniej więcej tyle, co 25-30 butelek wódki, a dodatkowo, żeby cieszyć się grami, trzeba przecież było posiadać także telewizor.

 



Videosport-3

Kilka lat po pojawieniu się na rynku Eksi-Video 1, dokładniej w 1986 roku, radzieckie fabryki wypuściły na rynek urządzenie Videosport-3. Wciąż był to klon Ponga, wzbogacony o pistolet świetlny, bardzo podobny do tego, którego znamy z kultowego Pegasusa.

Zobacz więcej

 



IM-37

W 1989 roku w sklepach z zabawkami od Lwowa pod Władywostok pojawiły się urządzenia IM-37 "Puchar mistrzów", będące prostymi symulatorami gry w piłkę nożną. W instrukcji sprzętu mogliśmy przeczytać:

"Gra pomaga dzieciom rozwijać szybkość reakcji, uwagę i umiejętności obchodzenia się z komputerem."

 



IM-01

Ważną w ZSRR kategorią sprzętu były komputery szachowe, które potrafiły symulować przeciwnika, obliczając kolejne ruchy. IM-01 to pierwszy sowiecki komputer tego typu. Jego produkcja ruszyła w 1986 w Petersburgu. Urządzenie było oczywiście sprzedawane pod marką Elektronika, która należała do Ministerstwa Przemysłu Elektronicznego.

 



IM-29

Jak wiele innych urządzeń elektronicznych z czasów ZSRR IM-29 było kopią sprzętu produkowanego na zachodzie, a konkretniej urządzenia Computer Chess firmy Mattel. Ta wersja komputera szachowego nie zmuszała nas do samodzielnego przesuwania figur za komputer i wprowadzania naszych ruchów do pamięci urządzenia.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin