Modlitwa powsz 11 listop.doc

(87 KB) Pobierz
Modlitwa powszechna - na dzień 11 listopada

Modlitwa powszechna  - na dzień 11 listopada

 

 

1. Bóg wspiera mocą zwycięskiej prawicy. Wspieraj Dobry Boże Kościół św., by czerpiąc ze źródła prawdy owocnie   wypełniał swoje posłannictwo. Ciebie prosimy

 

2. Niech Imię Boga cię chroni. Daj Boże swym sługom : Ojcu Świętemu, biskupom, kapłanom wsłuchiwać się w Twój głos i świadczyć o wierze, prawdzie i sprawiedliwości. Ciebie prosimy

 

3. Boga naszego podnieśmy sztandary. Miej Boże w opiece naszą umiłowaną Ojczyznę, by wciąż odradzała się w wolności, prawdzie, godności. Ciebie prosimy

 

4. Mocni Imieniem Pana. Prowadź Boże rządzących naszym państwem, aby sprawujący władzę szanowali prawo każdego człowieka do godnego życia. Ciebie prosimy

 

5. Niech Bóg pamięta o twych ofiarach. Dozwól Boże, aby wszyscy, by wszyscy patrioci walczący o wolność i niepodległość Ojczyzny dostąpili łaski udziału w Królestwie niebieskim. Ciebie prosimy

 

6. Obyśmy się cieszyli z Twojego zwycięstwa. Pomóż nam wszystkim pielęgnować to, co wartościowe i ucz nas wytrwale zmierzać ku prawdzie. Ciebie prosimy

W homili kaznodzieja mówił o miłości Ojczyzny, o ofierze życia złożonej w tym i wielu miejscach polskiej ziemi, abyśmy żyć dziś w wolnej Polsce. W modlitwie wiernych wołano: "Panie Boże Piastów, Jagielonów, żołnierzy Armii Krajowej, Panie Boże Sprawiedliwy, Panie Boże Miłosierny wysłuchaj nas. Niech dotrze do Ciebie głos męczenników, pomordowanych, żołnierzy obrońców Ojczyzny, głos poniżonych i cierpiących, winy nasze wybacz nam! Po mszy świętej odbyła sie uroczystość patriotyczna, w czasie której złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym ofiary zbrodniczego ludobójstwa, postawionym na miejscu męczeńskiej śmierci mieszkańców Skarżyska, Starachowic, Iłży, Lipska, Ostrowca, Kielc, Buska, Ćmielowa, Sandomierza, Radomia. Królewca.

Do Boga, który nas umacnia we wszystkim i daje moc do czynienia dobra, zanośmy pokorne prośby.

 

„Panie, Ty jesteś naszym Pasterzem.”

Spraw, aby Kościół Święty wiernie wypełniał swoje powołanie do głoszenia światu Twojej Ewangelii.

 

„Panie, od Ciebie pochodzi wszelka władza.”

Spraw, aby ludzie sprawujący władzę w naszym państwie mieli świadomość, że zostali powołani do służby dla dobra wszystkich i odpowiedzialnie oraz rzetelnie wypełniali swoje zadania.

 

„Panie, odwieczna Mądrości.”

Spraw, abyśmy przyjęli odpowiedzialność za dobro naszej Ojczyzny i przystąpili do jutrzejszych wyborów, a w podejmowaniu decyzji kierowali się Twoja mądrością.

 

„Panie, Nauczycielu dobry.”

Spraw, aby młodzi Polacy prowadzili życie zgodne z Twoja nauka i wiernie bronili prawdy Ewangelii.

 

„Panie, który jesteś Dawca życia wiecznego.”

Spraw, aby ludzie którzy polegli w walce o dobro naszej Ojczyzny mogli świętować Twoje zwycięstwo na Uczcie Niebieskiej.

 

„Panie, Ty jesteś Królem wszechświata.”

Spraw, aby nasze życie było zawsze wierna służbą Tobie i bliźnim.

 

Propozycja I:

 

 

1.       „Niechaj Pan skieruje serca wasze ku miłości Bożej i cierpliwości” (2 Tes 3,5)

Módlmy się za Kościół Święty, aby był światłem oświecającym mroczne drogi współczesnego świata.

 

2. „O nic nie śmiali Go pytać” ( Łk 20, 40)

Módlmy się za Papieża Benedykta XVI, całe kolegium biskupów i prezbiterów, aby poprzez sakramentalną posługę pomagali ludziom trwać niezachwianie przy Bogu.

 

3. „Co do was, ufamy w Panu, że to co nakazujemy, czynicie i będziecie czynić” (2 Tes 3, 4)

Módlmy się za naszą Ojczyznę, aby jej mieszkańcy szczerze miłowali swoją ziemię, jej historię    i wielkie tradycje.

 

 

4.       „Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych; wszyscy bowiem dla niego żyją” (Łk 20, 38)

Módlmy się za poległych w obronie Ojczyzny, aby radowali się życiem w tej ojczyźnie, w której nie ma już cierpienia i śmierci.

 

5.      „Jesteśmy bowiem gotowi raczej zginąć, aniżeli przekroczyć ojczyste prawa” (2 Mch 7, 2 b)

Módlmy się za nas tu zgromadzonych, abyśmy uczyli się wypełniać wolę Bożą  w codziennym życiu przez czyny spełniane w duchu miłości.

 

 

Propozycja II:

 

1.       Prośmy Boga za wszystkich chrześcijan w naszym kraju, aby byli wierni przyrzeczeniom chrztu świętego.

 

2.       Prośmy Boga za biskupów, prezbiterów i diakonów, aby wiernie naśladowali Chrystusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem Wiecznym.

 

3.       Prośmy Boga za tych, którzy pragną dobra naszej Ojczyzny, aby ich siłą był przede wszystkim Chrystus.

 

4.       Prośmy Boga za chorych i cierpiących, aby pamiętali, że Chrystus, który jest Drogą przemieni każde cierpienie w radość.

 

5.       Prośmy Boga za naszych zmarłych, zwłaszcza za tych którzy przelali swą krew dla dobra naszego kraju, aby cieszyli się oglądaniem Boga twarzą w twarz na wyżynach Niebieskiego Jeruzalem.

 

6.      Prośmy Boga za nas samych, aby uczestnictwo w Eucharystii umacniało nas w miłości wobec wszystkich ludzi.

 

 Kazanie na 11 listopada, ks. Grzegorz

Co mi w mym życiu najświętsze w świecie,
Cudne jak wiosna, wonne jak kwiecie,
To polska ziemia, krwią, łzami żyzna
Moja Ojczyzna.

Mój Boże, kto z nas teraz woła takimi słowami, przepełnionymi miłością do Boga, ludzi, swojego kraju i oczywiście tym samym, do siebie samego? Ile tych wyższych wartości ( Bóg, Honor, Ojczyzna, dalej uczciwość, szczerość, bezinteresowność itp…) pozostało w nas samych? Tych wartości, bez których, tak naprawdę, niczego nie można stałego, konkretnego, mocnego zbudować i utworzyć na tym świecie?
Zamiast tego, coraz częściej rozbrzmiewają słowa: „a co mnie inni obchodzą” , „ inni tak robią to i ja muszę tak robić”, „a po co ja będę się wychylał”, „ a co mi Pan Bóg pomoże”?- słowa pełne egoizmu, które destrukcyjnie wpływają na innych i nas samych, które nie potrafią wyzwolić w nas „ tego człowieka Dobrego”, niszczą nie tylko nas ale wszystkich ludzi. I z jednej strony, gdzieś we wnętrzu nas samych odzywa się głos wzywający do tego, aby było lepiej, bezpieczniej, sprawiedliwiej w kraju, rodzinie, w pracy na ulicach. Czujemy się jednak bezradni uważając, że my nie mamy wpływu na losy świata i szukamy winy w innych tylko nie w nas samych - jak że się mylimy!!!
Zofia Bobik w swoim wierszu „Patriotyzm” tak to ujęła:
Próbowałam podnieść z ziemi
Zabłocone sztandary,
Na których widniał napis
Wykonany złotymi literami
„Bóg, Honor, Ojczyzna”.
Próbowałam ukazać
Młodemu pokoleniu
Ich moc i sens historyczny
Oraz piękno życia
W imię patriotyzmu.
Nagle zrozumiałam, że dorośli
Nie wiedzą, co to Honor,
Zgubili w pośpiechu Ojczyznę,
A wszystko dlatego,
Że podjęli z Bogiem wojnę.
Podjęliśmy, mniej lub bardziej świadomą walkę z Bogiem i Jego przykazaniami, uważając, że są przestarzałe i niedostosowane do życia współczesnego człowieka, czyli naszego życia.. W imię wolności własnej, odsuwamy się od tych Bożych zaleceń, tym samym gubimy swoją własną ludzką tożsamość, gubimy prawdziwy sens budowania świata lepszego, bardziej humanitarnego.
Dziś ambitne słowa takie jak: Humanitaryzm, Pokój, Dobro, Solidarność, Wolność, Ojczyzna… mają całkowicie inny wydźwięk. Dziś można je zamknąć w jednym zdaniu: „Dobre jest to, co mi przynosi korzyść”
Czy krew naszych Ojców, wylana za te wyższe wartości, za to, by nam się dziś lepiej żyło, została wylana na marne? Czy naprawdę uważamy, że jesteśmy w stanie, tylko swoimi własnymi siłami, sprytem, swoim własnym rozumem i osiągnięciami nauki, uczynić ten świat lepszym???
JA WĄTPIĘ !!! Wątpię, widząc jak ten mój świat, moja ojczyzna, nasze rodziny, miejsca pracy czynią z ludzi zwyczajną „maszynę”, która- jeśli się „zepsuję”- można wyrzucić na „śmieci”.
Dziś ocenia się człowieka pod względem produktywności, jeśli jest z Ciebie jakaś korzyść - masz swoje miejsce na tej ziemi, jeśli nie - trzeba Cię usunąć. Boję się takiego praktycznego podejścia do człowieka: nienarodzonego, starego, chorego, człowieka, któremu trudno odnaleźć się w tej rzeczywistości, człowieka który ma jeszcze zwykłą ludzką wrażliwość – po prostu zachował jeszcze swoje CZŁOWIECZEŃSTWO.
Patriotyzm! – To zgoda wśród ludzi,
To wspólna praca, dla wspólnego celu,
To myśl, co serca i umysły budzi.
Pamiętaj o tym, … przyjacielu!.


Warto sobie wziąć za wzór patrona dnia dzisiejszego św. Marcina z Toursu, który cały oddał się innym ludziom, oddał ubogiemu żebrakowi nawet połę swojego płaszcza.
Weźmy również do naszego serca słowa dzisiejszej Ewangelii.
„Jeśli w zarządzie cudzym dobrem nie okazaliście się wierni, kto wam da wasze?”

Ks. Grzegorz

 

 rodzy moi. Wraz z psalmista śpiewaliśmy „zegnijmy kolana przed Panem, który nas stworzył.” Tak. Bardzo dziś potrzebujemy odnowy naszych serc, naszego myślenia. Bardzo potrzebujemy zgiąć kolana przed Tymi, którzy byli przed nami. Mówimy, że Bóg jest w każdym człowieku. I to prawda. A zatem Bóg był i w tych, którzy ginęli na barykadach Warszawy. To właśnie Chrystus chodził kanałami Stolicy. To On, nasz Zbawiciel był maltretowany we więzieniach bezpieki. Musimy zgiąć karki przed tymi, dla których słowa Bóg i Ojczyzna nie były tylko powtarzanymi frazesami, lecz największymi wartościami stanowiącymi treść życia. Dziś, gdy Seym Państwa Polskiego ogłasza rok bieżący Rokiem Powstania Warszawskiego, każdy z nas zobowiązany jest do uczynienia rachunku sumienia ze swej odpowiedzialności za Matkę Ojczyznę. Każdy z nas powinien zrewidowac swe serce i zapytać się, jakim jestem patriotą? Ale pamiętajmy, że Patriotyzm, to nie tylko wylewanie krwi na froncie, czy ulicznych walkach. Patriotyzmu uczymy się, gdy matka nie pozwala pluć na ulicę, czy rzucać śmieci byle gdzie. Uczymy się od ojca, który każe szanować starszych ludzi. Od nauczyciela, który zabrania rysować cyrklem po ławce. Jeśli dziecko nie nauczy się szanować innych ludzi i ich pracy, to jakim będzie dorosłym człowiekiem?

 

 

 

4.  MODLITWA  POWSZECHNA4.  MODLITWA  POWSZECHNA

    Boże, Ty prowadziłeś naród polski po drogach czasu, byłeś z nim w dniach wolności i niewoli, przyjmij dzisiaj dziękczynienie za opatrznościowe odzyskanie niepodległości w 1918 r.

    Za Kościół święty, że budził wiarę i nadzieję w narodzie oraz podtrzymywał ducha patriotyzmu.
    Ciebie prosimy, przyjmij dziękczynienie.

    Za twórców kultury - że przez prozę, poezję, malarstwo, pieśń i muzykę przygotowywali naród na przyjęcie daru wolności.
    Ciebie prosimy, przyjmij dziękczynienie.

    Za żołnierzy, że przez walki powstańcze upominali się o prawo Ojczyzny do suwerenności.
    Ciebie prosimy, przyjmij dziękczynienie.

    Za matki i ojców, kapłanów i nauczycieli, że strzegli mowy ojczystej i przekazywali miłość do Polski.
    Ciebie prosimy, przyjmij dziękczynienie.

    Za polityków i przywódców wojskowych, że po rozbiorach i długiej niewoli ogłosili światu i Europie dzień niepodległości państwa polskiego.
    Ciebie prosimy, przyjmij dziękczynienie.

 

  1. Módlmy się za Kościół święty w naszej Ojczyźnie, aby zawsze dochowywał wierności Chrystusowi, Krzyżowi i Ewangelii.
  1. Módlmy się za Papieża Benedykta XVI, całe kolegium biskupów i prezbiterów, aby poprzez sakramentalną posługę pomagali ludziom trwać niezachwianie przy Bogu.

 

  1. Módlmy się za naszą Ojczyznę, aby jej mieszkańcy szczerze miłowali swoją ziemię, jej historię i wielkie tradycje.

 

  1. Módlmy się za wszystkich, którzy w obronie Ojczyzny oddali swoje życie, aby radowali się życiem w tej ojczyźnie, w której nie ma już cierpienia i śmierci.

 

  1. Módlmy się za nas tu zgromadzonych, abyśmy uczyli się wypełniać wolę Bożą w codziennym życiu przez czyny spełniane w duchu miłości.

więcej

 

Modlitwy za Ojczyznę

 

Modlitwa do Św. Michała Archanioła:

        Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną, Niech go Bóg pogromić raczy, pokornie o to prosimy, a Ty Wodzu Zastępów Niebieskich, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła.
Amen.

Modlitwa za Ojczyznę ks. Piotra Skargi:

        Boże, Rządco i Panie narodów, z ręki i karności Twojej racz nas nie wypuszczać, a za przyczyną Najświętszej Panny, Królowej naszej, błogosław Ojczyźnie naszej, by Tobie zawsze wierna, chwałę przynosiła Imieniowi Twemu a syny swe wiodła ku szczęśliwości.
        Wszechmogący wieczny Boże, spuść nam szeroką i głęboką miłość ku braciom i najmilszej Matce, Ojczyźnie naszej, byśmy jej i ludowi Twemu, swoich pożytków zapomniawszy, mogli służyć uczciwie.
        Ześlij Ducha Świętego na sługi Twoje, rządy kraju naszego sprawujące, by wedle woli Twojej ludem sobie powierzonym mądrze i sprawiedliwie zdołali kierować. Przez Chrystusa, Pana naszego.
Amen.

 

Modlitwy wiernych za Ojczyznę

 

Przykłady modlitw:

·         o poszanowanie dnia świętego,

·         za poczęte dzieci, których życie zagrożone jest w łonie matki,

·         za sprawujących władzę o uczciwość w życiu społeczno-politycznym,

·         za poległych w obronie Kościoła Świętego i Ojczyzny,

·         za odnowę moralną i duchową oraz mężne wyznanie wiary katolickiej dla Narodu Polskiego,

·         o święte powołania kapłańskie i zakonne,

·         o zawierzenie Opatrzności Bożej losów naszej Ojczyzny,

·         o trwały pokój w Polsce i zachowanie jej przed głodem, ogniem i wojną,

·         o intronizację Chrystusa Króla w Polsce,

·         o zakorzenienie życia prywatnego i publicznego w prawie Bożym i w nauce Kościoła, ...

 

- o poszanowanie dnia świętego,
- za sprawujących władzę o
 ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin