etyka.docx

(17 KB) Pobierz

Obiektywizm a subiektywizm w ocenie moralnej

Obiektywizm, postawa człowieka w ocenie zjawisk, ludzkich zachowań i systemów wartości, oparta na równoważeniu pierwiastka racjonalnego i emocjonalnego, na kierowaniu się racjami zarówno dobra ogólnego, jak i własnego.

 

Obiektywizm nie wyklucza angażowania się, wręcz przeciwnie - potwierdza się poprzez zaangażowanie się po stronie prawdy, sprawiedliwości, słusznych argumentów, rzeczowości, przedmiotowości. Obiektywizm w poznawaniu świata, społeczeństwa i człowieka oznacza uznanie niezależności treści wiedzy od podmiotu poznającego, jej intersubiektywnej sprawdzalności i zgodności z rzeczywistością.

Obiektywizm oceny moralnej polega na kierowaniu się rozumem o przemyśleniu faktów widzianych lub potwierdzonych sprawdzonymi informacjami nie można również oceniać człowieka ze względu na dawną przeszłość jeżeli miało się z ta osoba problemy w obiektywnej ocenie moralnej liczy się tylko prawda kierująca człowieka prawdziwymi informacjami i faktami.

Subiektywizm stanowisko filozoficzne głoszące, że wszelkie poznanie zależy od właściwości umysłu ludzkiego i jego sposobu odczuwania. Założenie przyjmujące doznanie podmiotowe (subiektywne), a nie obiektywną rzeczywistość. Stronniczość, kierowanie się osobistymi względami, upodobaniami, obawami, uprzedzeniami i pragnieniami w ocenie faktów i jako miernik dobra i zła.

Subiektywizm oceny moralnej polega na kierowaniu się jedynie uczuciami nie ważne jaki fakt jest czy ta osoba popełniła przestępstwo, osoba ta jest jedno stronna pomimo wszelakich faktów na niekorzyść np. partnera/partnerki.

Obiektywizm a subiektywizm w ocenie moralnej ?. 

Posiada zasadnicze różnice w ocenianiu obiektywnie a subiektywnie.
Posłużę się przykładem bycia sędzią na salach rozpraw.
 

-Sędzia jest obiektywny na każdej z rozpraw jest osobą myślącą i kieruje się własnym rozumem a kieruję go na dodatek fakt postawiony przed nim i osoba oskarżoną to on rozpatruje okoliczności łagodzące czy dana osoba jest winna bądź nie.
-Sędzia może być subiektywny w wypadku sądzenia własnej rodziny np. syn sędziego może zabić niewinną osobę a ma prokurator nie zbite dowody dokonanego czynu że to właśnie syn sędziego dokonał zabójstwa a sędzia mimo to uniewinni go gdyż jest to jego syn.

Podsumowując swoją wypowiedź chciałabym dodać że nie każdy człowiek kieruje się uczuciami jedynie postawiony nie zbity fakt na dokonanie czynu decyduje o pewnych decyzjach jakie człowiek podejmuje, subiektywna decyzja nastaje dopiero w drugim etapie rozwoju zdarzeń np. wybaczenie tej osobie z powodu wielkich uczuć do tej osoby.
 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin