Szkolenie_okresowe_BHP_pracodawcow_i_osob_kierujacych_pracownikami.docx

(284 KB) Pobierz

 

UNIWERSYTET ŁÓDZKI UL. NARUTOWICZA 65, 90-131 ŁÓDŹ

 

 

 

 

 

 

 

SZKOLENIE OKRESOWE BHP

PRACODAWCÓW

I OSÓB KIERUJĄCYCH PRACOWNIKAMI

METODĄ SAMOKSZTAŁCENIA KIEROWANEGO

(materiały szkoleniowe)

 

zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy

z dnia 27 lipca 2004 r.

w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy

(Dz. U. 2004 r. nr 180, poz. 1860 ze zmianami).

 

 

 

Zgodnie z § 15 ust. 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r.                w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy osoby będące pracodawcami oraz inne osoby kierujące pracownikami, a w szczególności kierownicy, mistrzowie i brygadziści mogą odbyć szkolenie w formie samokształcenia kierowanego.

 

 

 

 

 

 

Zatwierdził:

 

 

 

 

1.Organizacja szkolenia

 

1.1. Cel szkolenia

Szkolenie okresowe ma na celu aktualizację i uzupełnienie wiedzy i umiejętności w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zaznajomienie uczestników szkolenia z nowymi rozwiązaniami techniczno - organizacyjnymi w tym zakresie.

 

1.2. Uczestnicy szkolenia

Szkolenie przeznaczone jest dla:

·     pracodawców (rektorów, dziekanów),

·    innych osób kierujących pracownikami (mistrzów, brygadzistów, kierowników innych komórek organizacyjnych).

·    Osoby, które powinny odbyć szkolenie okresowe zostaną powiadomione pisemnie przez Inspektorat BHP o konieczności odbycia szkolenia oraz o terminie egzaminu sprawdzającego.

 

1.3. Sposób organizacji szkolenia

·    Szkolenie zorganizowane jest w formie samokształcenia kierowanego na podstawie szczegółowego programu opracowanego przez Inspektorat BHP UŁ. Uczestnicy szkolenia otrzymują odpowiednie  materiały dydaktyczne, umożliwiające przyswojenie wiadomości i umiejętności.  Materiały dydaktyczne w formie elektronicznej są dostępne na stronie internetowej Inspektoratu BHP UŁ pod adresem www.bhp.uni.lodz.pl lub w formie papierowej w Inspektoracie BHP.

·    Wszelkich informacji na temat szkolenia oraz konsultacji udzielają pracownicy Inspektoratu BHP telefonicznie (635 42 67, 635 42 68, 635 42 69) lub pocztą e-mail (bhp@uni.lodz.pl) we wszystkie dni tygodnia w godzinach od 8.00 do 15.00. Konsultacje nie są obowiązkowe.

·    Każdy uczestnik powinien wziąć udział w konsultacjach stacjonarnych. Konsultacje stacjonarne odbywać się będą w dniu egzaminu sprawdzającego. Informacje o terminie testu sprawdzającego przekazuje zainteresowanym organizator szkolenia.

 

1.4. Egzamin

·    Egzamin przeprowadzany jest przez organizatora szkolenia w formie testowej. Uczestnicy szkolenia, którzy złożą egzamin z wynikiem pozytywnym, otrzymują zaświadczenie ukończenia szkolenia  zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 lipca 2004 r.  w sprawie szkolenia         w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr. 31 poz. 216 ze zmianami).

 

PROGRAM SZKOLENIA OKRESOWEGO BHP

PRACODAWCÓW l INNYCH OSÓB KIERUJĄCYCH PRACOWNIKAMI

Lp.

Temat i treść nauczania

Wymiar godzin lekcyjnych

1.

Wybrane regulacje prawne z zakresu prawa pracy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, z omówieniem źródeł prawa międzynarodowego (dyrektyw WE, konwencji MOP):

a) aktualne przepisy (z uwzględnieniem zmian), w tym dotyczące:

·    obowiązków w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz odpowiedzialność za naruszenie przepisów lub zasad bhp,

·    ochrony pracy kobiet i młodocianych,

·    profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami,

·    szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy,

·    organizacji nadzoru i kontroli warunków pracy,

b) problemy związane z interpretacją niektórych przepisów.

3

2.

Identyfikacja, analiza i ocena zagrożeń czynnikami szkodliwymi dla zdrowia, uciążliwymi i niebezpiecznymi oraz ocena ryzyka związanego z tymi zagrożeniami.

3

3.

Organizacja i metody kształtowania bezpiecznych i higienicznych warunków pracy z uwzględnieniem stanowisk wyposażonych w monitory ekranowe; zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy.              

3

4.

Analiza przyczyn wybranych wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz związana z nimi profilaktyka; omówienie przyczyn charakterystycznych wypadków przy pracy, ze szczególnym uwzględnieniem wypadków powstałych na skutek niewłaściwej organizacji pracy oraz związanej z nimi profilaktyki.

2

5.

Organizacja i metodyka szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy      (z uwzględnieniem metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego) oraz kształtowanie bezpiecznych zachowań pracowników w procesach pracy.

2

6.

Zasady postępowania w razie wypadku w czasie pracy i w sytuacjach zagrożeń (np. pożaru, awarii), w  tym zasady udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku.

1

7.

Skutki ekonomiczne niewłaściwych warunków pracy (np. świadczenia z tytułu wypadków przy pracy, składka na ubezpieczenie społeczne pracowników).

1

8.

Problemy ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska naturalnego.

1

RAZEM

1

1. TEMAT PIERWSZY

WYBRANE REGULACJE PRAWNE Z ZAKRESU PRAWA PRACY DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY

Opracowano w Inspektoracie BHP – grudzień 2009 r.                                                                                   1


1.1. Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP)

 


a) Historia powstania Międzynarodowej Organizacji Pracy

Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) jest jedną z najdłużej działających organizacji międzyrządowych zajmującą się sprawami społecznymi. Powstała w 1919 r. w wyniku rosnącej troski            o reformy społeczne po I Wojnie Światowej. Wśród członków - założycieli znalazły się: Belgia, Kuba, Czechosłowacja, Francja, Japonia, USA, Wielka Brytania oraz Polska. MOP jest jedyną spośród światowych organizacji, w której przedstawiciele pracodawców i pracowników - "partnerzy społeczni" w gospodarce  mają równe prawo z przedstawicielami rządów do kształtowania swojej polityki i programów. Podstawą istnienia MOP jest jej Konstytucja. Obecnie członkami Organizacji jest 181 państw. Po 25 latach działalności Organizacja przyjęła Deklarację Filadelfijską. Deklaracja pozostaje podstawą wszystkich działań MOP
i zawiera następujące zasady:

·    praca nie jest towarem;

·    wolność słowa i zrzeszania się stanowią podstawę trwałego postępu;

·    ubóstwo, gdziekolwiek istnieje, stanowi niebezpieczeństwo dla dobrobytu wszystkich;

·    wszystkie istoty ludzkie, niezależnie od rasy, wyznania lub płci mają prawo dążyć do osiągnięcia zarówno dobrobytu materialnego, jak i rozwoju duchowego w warunkach wolności i godności, bezpieczeństwa ekonomicznego i równości szans.

W 1946 r. MOP jako pierwsza została uznana za organizację wyspecjalizowaną Systemu Narodów Zjednoczonych. W 1969 roku, w 50. rocznicę jej powstania, MOP została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla.

W związku ze zmianami na świecie pracy, jakie nastąpiły w wyniku procesów globalizacji na początku lat 90. Międzynarodowa Organizacja Pracy stanęła przed koniecznością re-definicji zadań i roli. Uznano, iż        w sytuacji, gdy wzrost gospodarczy nie zawsze prowadzi do postępu społecznego, konieczne jest stworzenie katalogu podstawowych praw pracowników, uznanych przez społeczność międzynarodową.

Przyjęta przez MOP w 1998 r. deklaracja dotycząca fundamentalnych zasad i praw w pracy zawiera właśnie taki katalog. Definiuje ona cztery obszary fundamentalnych praw przysługujących człowiekowi w świecie pracy. Prawa te zawarte są w ośmiu fundamentalnych konwencjach MOP.
 

Są to:

·    wolność zrzeszania się i prawo do rokowań zbiorowych: Konwencja Nr 87 dotycząca wolności związkowej i ochrony praw związkowych z 1948 r. oraz Konwencja Nr 98 dotycząca stosowania zasad prawa organizowania się i rokowań zbiorowych z 1949 r.,

·    zakaz wszystkich form pracy przymusowej i obowiązkowej: Konwencja Nr 29 dotycząca pracy przymusowej z 1930 r. lub obowiązkowej oraz Konwencja Nr 105 dotycząca zniesienia pracy przymusowej z 1957 r.,

·    skuteczna likwidacja pracy dzieci: Konwencja Nr 138 dotycząca najniższego wieku dopuszczenia do zatrudnienia z 1973 r. oraz Konwencja Nr 182 dotycząca zakazu i natychmiastowych działań na rzecz eliminacji pracy dzieci z 1999 r.,

·    likwidacja dyskryminacji w dziedzinie zatrudnienia i wykonywania zawodu: Konwencja Nr 100 dotycząca jednakowego wynagrodzenia dla pracujących mężczyzn i kobiet za prace jednakowej wartości z 1951 r. oraz Konwencja Nr 111 dotycząca dyskryminacji w zakresie zatrudnienia i wykonywania zawodu z 1958 r.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin