Konspekt do zaj__ z rozwijania poj__ matematycznych przeprowadzonych przez Janin_ Kruk w dniu 13.doc

(28 KB) Pobierz
Konspekt do zajęć z rozwijania pojęć matematycznych przeprowadzonych przez Janinę Kruk w dniu 13

Konspekt do zajęć z rozwijania pojęć matematycznych przeprowadzonych przez Janinę Kruk w dniu 13.10.2007r.

 

 

I. Temat: Liczba 6 w aspekcie kardynalnym i porządkowym.

 

II. Cel główny: Liczenie w szerokim zakresie – poznanie liczby 6

III. Cele szczegółowe:

-         dziecko rozumie znaczenie cyfry 6 w aspekcie kardynalnym                 

       i porządkowym,

-         wskazuje miejsce w szeregu,

-         określa położenie w stosunku do innych przedmiotów,

-         zastępuje liczman symbolem graficznym,

-         dokonuje analizy i syntezy słuchowej wyrazów,

-         odróżnia prawą stronę od lewej,

-         rozwiązuje zadania z treścią,

-         układa zadania z treścią,

-         stawia pytania,

-         zna kolory,

-         doprowadza pracę do końca.

IV. Metody:

-         słowna – objaśnienia,

-         czynna -  aktywność dzieci

V. Formy:

-         praca indywidualna dzieci,

-         praca z całą grupą

VI. Środki dydaktyczne :

     Wiersz , sylwetki 6 parasoli – każdy inny, cyfry od 1- 6, kosz, warzywa, po 6          kółeczek dla każdego dziecka, każde w innym kolorze, kartoniki z obrazkami dla każdego dziecka, listki różnej wielkości w dwóch kolorach, sylwetki ptaków, oś liczbowa, karty pracy dla każdego dziecka.

VII. Przebieg:

1. Ćwiczenia proste

    Na tablicy parasole przypięte wg kolejności takiej jak występują w wierszu. Nauczycielka recytuje wiersz pt. „Sześć parasoli” i pyta dzieci:

-         Ile parasoli wystąpiło w wierszu? Policzcie je. (Dzieci liczą)

-         Który z kolei jest parasol czerwony w kółka? ( 2)

                                               zielony w ciapki (5)

                                                żółty w kwiatki  (4)

-         Kto spróbuje je ponumerować

 

Nauczycielka odsłania przypięty kosz, obok obrazki darów jesieni i znane dzieciom litery (cebula, burak, marchew, pietruszka, kapusta, por, groch, rzepa, itp. i prosi włóż do koszyka warzywo, którego nazwa zaczyna się głoską np.

k – kapusta, jaka jest druga głoska, a ostatnia ( ile wyraz ma głosek )

-         Ile warzyw włożyliście do koszyka? Podpisz (6)

-         Ile nie zmieściło się ? Podpisz (3)

-         Jakie możemy ułożyć zadanie?

 

Mama przyniosła z działki warzywa, 6 włożyła do kosza, 3 zostały na stole.

Ile warzyw przyniosła mama?

 

2.Praca przy stolikach:

2.1 Dzieci mają do dyspozycji 6 kolorowych kółeczek

-         ułóż kółeczka w rzędzie tak, aby białe było pierwsze, czerwone trzecie, zielone piąte........

  Ćwiczenia tej samej operacji umysłowej na różnych materiałach. Dzieci mają przed sobą kartonik z 6 obrazkami. Wskaż drugi obrazek od prawej strony, trzeci, piąty, itp.

2.2 Ćwiczenia różnych ciągów operacji o tym samym rezultacie:

      Dzieci mają te same obrazki:

  Przetnij kartonik tak, aby każdy obrazek był osobno, zamień je miejscami.

  Powiedz, który z kolei u ciebie jest np. licząc od strony prawej, a teraz od lewej.

  Ile jest zawsze tych zabawek ( 6 )

3. Zabawa ruchowa do piosenki pt. „ Ogórek”.

4. Ćwiczenia o tematyce wyrażonej słowami:

    Na tablicy przypięte są listki w 2 podstawowych kolorach – czerwony, żółty o różnej wielkości

-         Przypnij liście żółte od najmniejszego do największego

-         Sprawdź co ukryło się pod każdym z liści

Zmiana listków:

4.1 Na tablicy są przypięte sylwety ptaków: wilga, dudek, wróbel, jaskółka, gil.

      Ile jest ptaków gdy zaczniemy liczyć od prawej strony – sójka, jaskółka, dudek itd. Który z kolei będzie wróbel, kukułka, sroka.

 

4.2 Wniosek : miejsce położenia zmienia się w zależności od którego ptaka zaczynamy liczyć.

4.3 Ćwiczenia o różnym toku zapisu tego samego zadania. Uporządkujemy ptaki na osi liczbowej.......

5. Praca indywidualna dzieci przy stolikach.

6. Zakończenie zajęcia.   

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin