chem.jądr.zad.4 izy.doc

(33 KB) Pobierz
Iza Dąbrowska 14

Iza Dąbrowska                                                                                                      14.11.2006r

Zadanie 4

 

Wyznaczanie czasu połowicznego rozpadu krótkożyjącego nuklidu.

 

Istotną cechą charakterystyczną rozpadu każdego izotopu promieniotwórczego, obok rodzaju i rozkładu energii emitowanych cząstek, jest szybkość tego rozpadu. Ilość (aktywność) substancji promieniotwórczej maleje z upływem czasu, przy czym szybkość spadku intensywności promieniowania nie zależy od czynników zewnętrznych, tzn. temperatury, ciśnienia, stanu skupienia substancji promieniotwórczej itp. Rutherford i Soddy w 1902 roku doszli do wniosku, że aktywność substancji promieniotwórczej maleje w czasie w sposób wykładniczy. Szybkość rozpadu można wyrazić stosunkiem DN/Dt, w którym DN jest ubytkiem substancji promieniotwórczej (wielkość ta może być przedstawiona liczbą atomów, liczbą moli lub jednostkami masy pierwiastka promieniotwórczego) ulegającej przemianie w czasie Dt. Wynik pomiaru jest tym dokładniejszy, im mniejszy jest przedział czasu, w którym mierzy się zmianę aktywności.

W równaniu tym l jest stałą rozpadu (często nazywaną także stałą zaniku), N0 oznacza liczbę atomów obecnych w dowolnie obranej chwili początkowej, a Nt oznacza liczbę atomów pozostałych po upływie czasu t. Gdy liczba atomów zmaleje do połowy, tzn. Nt/N0 = 1/2, równanie przyjmuje postać:

gdzie T1/2 oznacza okres półtrwania. Jest to wielkość charakterystyczna dla każdego radionuklidu. Jest to czas, po którym połowa atomów substancji promieniotwórczej ulega rozpadowi. Okresy te wahają się od ułamków sekundy do bilionów lat. Na przykład węgiel 14C ma okres półtrwania 5730 lat. Oznacza to, że po 5730 latach pozostanie tylko połowa atomów tego izotopu, zaś po upływie kolejnych 5730 lat będzie ich już 1/4 itd.
     Wielkość T1/2 jest również określana jako okres połowicznego rozpadu, okres połowicznego zaniku, okres półrozpadu lub półokres. Wszystkie te terminy są jednoznaczne i mogą być stosowane zamiennie.
     Pomiar szybkości rozpadu pierwiastka promieniotwórczego potrzebny jest do jego identyfikacji. Okres półtrwania jest wielkością charakterystyczną dla każdego radionuklidu. Oblicza się go na podstawie pomiarów natężenia promieniowania dokonywanych w określonych odstępach czasu.

 

 Znane są izotopy o bardzo krótkim okresie połowicznego zaniku T1/2 rzędu nanosekund, a także są znane radioizotopy o okresie półtrwania bardzo długim, przekraczającym tryliony lat.
     

 

W praktyce doświadczalnej nie oznacza się bezpośrednio liczby jąder, lecz szybkość rozpadu – aktywność, oznaczaną przez A.

Jeżeli               to  

   gdzie l jest nachyleniem wykresu lnA=f(t).

 

Oświadczenie:

Oświadczam że jestem świadoma, iż na pracowni chemii jądrowej występują następujące zagrożenia:

- izotopy promieniotwórcze, które należy umieszczać za osłona ołowiowa

- wysokie napniecie na zasilaczu

 

                                                                            ……………………………… 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin