Warzywa, które są zdrowsze po ugotowaniu.rtf

(1 KB) Pobierz

Warzywa, które są zdrowsze po ugotowaniu

Marchew – podczas gotowania miękną błony komórkowe warzywa, dzięki czemu obecny w marchewce beta karoten jest lepiej przyswajany przez nasz organizm. Poza tym ilość tego składnika wzrasta wówczas o 15 proc. Taka marchew zawiera trzykrotnie więcej przeciwutleniaczy.

Szpinak – gotowanie tego warzywa zwiększa zdolność organizmu do wchłaniania wszystkich składników odżywczych. Szpinak to źródło wapnia, żelaza, magnezu, luteiny i przeciwutleniaczy, takich jak beta karoten. Ilość wapnia po ugotowaniu wzrasta trzykrotnie.

Pomidory – po ugotowaniu są bogatym źródłem likopenu, związku mającego właściwości antynowotworowe i chroniące przed chorobami serca i miażdżycą.

Warzywa kapustne (kapusta, brukselka, kalafior, brokuły) – zawierają substancje goitrogenne (wolotwórcze). Ich gotowanie powoduje znaczne zmniejszenie zawartości tych substancji, dzięki czemu produkty stają się bezpieczne dla osób z chorobami tarczycy. Po ugotowaniu wzrasta także poziom witaminy A i K oraz błonnika.

Warto pamiętać także o grzybach. Gotowanie grzybów jest nie tylko zdrowszą opcją, ale również bezpieczniejszą. Większość rodzajów grzybów jest bezpieczna tylko po ugotowaniu. Nawet te, które powszechnie podawane są na surowo, np. pieczarki, lepiej gotować, gdyż ułatwia to ich trawienie.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin