Pozew o odszkodowanie z powodu niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.doc

(33 KB) Pobierz

 

Konin, 12.04.2008 r.

 

Sąd Pracy – Sąd Rejonowy

w Koninie

ul. Długa 10

67-098

 

POWÓD: Jan Boroń,

zam. 67-888 Konin,

ul. Warszawska 10

POZWANY: Zenon Niemcewicz

Zam. 67-888 Konin,

ul. Poznańska 10

W. p. s.: 4500 zł.

POZEW

o odszkodowanie z powodu niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Wnoszę o:

 

1) zasądzenie od pozwanego pracodawcy na rzecz powoda kwoty 4500 (słownie: cztery tysiące pięćset) zł tytułem odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony,

2) zasądzenie na rzecz powoda od pozwanego poniesionych kosztów procesu (wraz z ewentualnymi kosztami zastępstwa) według norm przepisanych.

3) przeprowadzenie rozprawy w razie nieobecności powoda,

4) nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności,

 

5) przeprowadzenie wnioskowanych dowodów podanych poniżej w uzasadnieniu wraz z przesłuchaniem stron.

 

Uzasadnienie

 

Byłem pracownikiem Zenona N. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą „E.” Pośrednictwo i usługi finansowe w Koninie, zatrudnionym początkowo na podstawie umowy zawartej na czas określony, a następnie od dnia 1 sierpnia 2004 r. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Byłem zatrudniony w charakterze kierownika biura obsługi.

 

DOWÓD:

umowa o pracę zawarta na czas określony z dnia 1 stycznia 2004 r.,

umowa o pracę zawarta na czas nieokreślony z dnia 1 sierpnia 2004 r.

 

W dniu 2 kwietnia 2005 r. pracodawca rozwiązał ze mną umowę o pracę w trybie art. 52 § 1 k.p. z powodu otrzymania wiadomości o popełnieniu przeze mnie przestępstwa, za które skazany zostałem prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w Koninie (sygn. akt VII P 897/03).

 

DOWÓD: pismo rozwiązujące umowę o pracę z dnia 2 czerwca 2006 r.

 

Skazanie mnie prawomocnym wyrokiem sądu karnego nie pozostaje w związku z wykonywaną przeze mnie pracą, gdyż przestępstwo to popełniłem w okresie, kiedy nie byłem jeszcze zatrudniony przez stronę pozwaną.

 

W wyroku skazującym sąd karny nie orzekł zakazu zajmowania stanowisk kierowniczych. Poza tym nie ma prawnych przeszkód zatrudniania osób karanych na stanowisku, które zajmowałem u pozwanego. Istotne jest także to, że pozwany pracodawca wiedział, że zostałem skazany za popełnienie przestępstwa, gdyż informację o ukaraniu podałem w kwestionariuszu osobowym.

Trudno zatem zarzucić mi, że w chwili podejmowania zatrudnienia wprowadziłem pracodawcę w błąd, zatajając fakt o ukaraniu. Decyzję pracodawcy z dnia 2 czerwca 2006 r. o rozwiązaniu ze mną umowy o pracę bez wypowiedzenia należy więc uznać za nieprawidłową.

Opiera się ona bowiem na faktach, które miały miejsce przed zawarciem umowy o pracę. Trudno także uznać, aby wyrok skazujący uniemożliwiał dalsze zatrudnianie mnie na dotychczasowym stanowisku pracy, skoro mimo informacji o ukaraniu zostałem zatrudniony i powierzono mi stanowisko kierownicze. Wobec powyższego rozwiązanie umowy o pracę w trybie art. 52 § 1 k.p. należy uznać za niezgodne z prawem, co czyni moje żądanie za w pełni uzasadnionym i koniecznym.

Jan K

Załączniki:

1. Umowa o pracę zawarta na czas określony z dnia 1 stycznia 2004 r.

2. Umowa o pracę zawarta na czas nieokreślony z dnia 1 sierpnia 2004 r.

3. Pismo rozwiązujące umowę o pracę z dnia 2 czerwca 2006 r.

4. Odpis pozwu z załącznikami dla pozwanego.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin