scenariusz zajęć hospitowanych Od jedzenia zależy nasze zdrowie.docx

(19 KB) Pobierz

Konspekt zajęć dydaktycznych

Data: 05.02.2014

Nauczyciel prowadzący: Izabela Olędzka

Grupa: 4-latki, Dobre Duszki

 

Temat: Od jedzenia zależy nasze zdrowie

Cele:

- wzbogacenie słownictwa o nazwy dotyczące produktów spożywczych,

- kształcenie nawyku zdrowego odżywiania,

- kształtowanie uwagi i pamięci,

- rozwijanie umiejętności przeliczania elementów,

- rozwijanie umiejętności klasyfikowania produktów ze względu na wartość zdrowotną,

- prawidłowe posługiwanie się pojęciami więcej i mniej,

- wskazywanie figury geometrycznej trójkąta i jej nazywanie,

- rozwijanie umiejętności znoszenia porażek,

- doskonalenie poczucia równowagi,

- ćwiczenie motoryki dłoni,

- rozwijanie umiejętności doprowadzania rozpoczętego zadania do końca,

- kształtowanie nawyku sprzątania po sobie.

 

Metody: słowne, czynne, poglądowe.

Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna.

Pomoce dydaktyczne: wiersz M. Bartkowiaka Słodki kucharz, łyżki, talerzyki plastykowe, szczudła, zabawkowe produkty spożywcze, 2 pętle, jajka na twardo, rzodkiewki, żółty ser, pieprz, paluszki, szczypiorek.

Przebieg zajęcia:

1.      Słuchanie fragmentu wiersza M. Bartkowiaka Słodki kucharz.

Czy wiecie, o czym czasem marzę?                             Mógłbym serwować wam na śniadanie,

Że gdy dorosnę, będę kucharzem,                             omlety z jajek-niespodzianek.

by wam, gdy wszyscy już dorośniecie,               Na obiad barszczyk na rodzynkach.

dawać najlepsze potrawy na świecie.               Prawda, że już wam cieknie ślinka?

2. Rozmowa na podstawie wiersza.

- Kim chciał zostać chłopiec z wiersza?

- Jakie potrawy chciałby przygotować, z czego?

- Jakie znacie rodzaje posiłków w ciągu dnia?

3.      Zabawa dydaktycznaCo jest dla nas zdrowe?”.

Nauczyciel przygotowuje zabawkowe produkty spożywcze i dwie pętle. Do jednej dzieci wkładają produkty zdrowe, wartościowe a do drugiego niezdrowe, takie których powinniśmy unikać. Wybrane dzieci przeliczają elementy zbiorów i ustalają, w której pętli jest więcej produktów.

4.      Zabawa ruchowa „Wyścigi kucharzy”.

Nauczyciel rozdziela dzieci na dwie grupy. Wyjaśnia, że teraz odbędą się zabawy sprawdzające, czy dzieci nadają się na kucharzy. Kucharze muszą radzić sobie w trudnych warunkach np., na śliskiej podłodze, z gorącymi garnkami, więc dzieci przejdą teraz mały test sprawności. Przypomina o przestrzeganiu ustalonych w zabawach zasad.

·         Dzieci mają za zadanie przejść z jajkiem na łyżce.

·         Następnie przedszkolaki muszą przejść na szczudłach, żeby sprawdzić, czy im też to by się to udawało.

·         Dzieci mają przejść po linii dojść do kuchni i wybrać na talerzyk 4 przedmioty (produkty spożywcze), żeby nakarmić głodną ciocię. Nie wolno nic upuścić po drodze, bo inaczej trzeba zawrócić i wymienić jedzenie.

5.      Praca plastyczna – „Myszka i „Łódeczka” z jajek na twardo .

Nauczycielka pokazuje wykonaną przez siebie myszkę i łódeczkę. Pyta dzieci co jest potrzebne do zrobienia myszki a co do zrobienia łódki. Dzieci przeliczają, ile jest tych elementów. Określają jaki kształt ma żagiel łódki. Dzieci wybierają sobie to, co jest im potrzebne do zrobienia myszki i wykonują ją zgodnie z instrukcją nauczyciela. Następnie wykonują łódkę. Układają swoje prace na talerzyku. Na koniec jeżeli mają ochotę mogą zjeść sobie, to co sami przygotowali. Dzieci porządkują stoliki.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin