Unia Europejska(1).docx

(15 KB) Pobierz

Unia Europejska

 

Unia Europejska to polityczni gospodarczy związek krajów Europy. Unia powstała w celu zjednoczenia krajów Europejskich, tak, aby nigdy więcej nie było żadnej wojny światowej. W dzisiejszych czasach związek ten znaczy znacznie więcej dla państw będących członkami Unii. Każdy kraj posiada własną kulturę, własny język, własne tradycje i symbole narodowe. Jednak to wszystko stanowi w Unii pewną całość większości państw Unii panuje taka sama waluta. Często też nie ma już kontroli granicznych. Wszystkie te kraje prowadzą wspólną politykę zagraniczną, handlową i gospodarczą. Każdy mieszkaniec kontynentu europejskiego oprócz obywatelstwa kraju, w którym się urodził posiada obywatelstwo unijne. Wprowadzenie w życie pomysłu Unii Europejskiej wcale nie było łatwe, bo po II wojnie światowej większość krajów była niechętna do współpracy, a gospodarka była mocno osłabiona .Jednak ówczesny francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman  dążył do powstania Unii. Przedstawił on wspólna unię Francusko-Niemiecką w oparciu o wspólną produkcję węgla i stali. Po niecałym roku od przedstawienia tego planu  w 1951 Francja razem z Belgią, Holandią, Luksemburgiem, Niemcami i Włochami podpisały w Paryżu Traktat o powołaniu Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Kolejnym krokiem zbliżającym do siebie te kraje było powołanie 25 marca 1957 roku w Rzymie Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (miała w planach przyczynienie się do harmonijnego rozwoju działalności gospodarczej, szybszego podwyższenia poziomu życia ludności, a także zniesieniu ceł, wprowadzenia wspólnej polityki rolnej jak i transportowej, ujednolicenie prawa gospodarczego)oraz Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej(celem jest pokojowe wykorzystanie energii jądrowej).

1 listopada 1993 roku oficjalnie powstała Unia Europejska.

Należało do niej wówczas 12 państw: Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Włochy, Dania, Irlandia, Wielka Brytania, Grecja, Hiszpania i Portugalia. Tych 12 państw  symbolizuje 12 gwiazdek na fladze Unii Europejskiej.

W następnych latach Unia była poszerzana trzykrotnie: w 1995 roku dołączyły do niej Austria, Finlandia i Szwecja; w 2004 - Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia i Węgry a w 2007 Bułgaria i Rumunia.

NAJWAŻNIEJSZE INSTYTUCJE, ORGANY I AGENCJE UNII EUROPEJSKIEJ


*Rada Europy- zajmuje się określaniem celów rozwoju Unii, rozstrzyganiem sporów, pracą na rzecz umacniania demokracji, praw człowieka i przestrzegania przepisów prawa. Składa się z ministrów spraw zagranicznych 41 krajów członkowskich. Spotykają się oni dwa razy do roku a także organizują spotkania nieformalne.

*Rada Unii Europejskiej- jest głównym organem prawodawczym Wspólnot Europejskich. Jej siedzibą jest Bruksela. Rządy państw członkowskich delegują do niej jednego ze swych ministrów.

*Komisja Europejska-  to politycznie niezależna instytucja, która reprezentuje i dba o interesy całej Unii Europejskiej oraz jej organem wykonawczym. Zgłasza projekty aktów prawnych, proponuje kierunki polityki i programy działania, a także jest odpowiedzialna za wykonanie decyzji Parlamentu i Rady.

*Parlament Europejska- to jedyna instytucja wspólnotowa, której skład jest wyłaniany w wyborach powszechnych i bezpośrednich. Wybory parlamentarne odbywają się co pięć lat, a do głosowania uprawniony jest każdy obywatel Unii Europejskiej zarejestrowany jako wyborca. Ma 3 siedziby: Bruksela, Luksemburg i Strasburg. Obecnie liczy 732 deputowanych, sprawujących mandat wolny, wybieranych na pięcioletnią kadencję. Do najważniejszych uprawnień należy zatwierdzanie budżetu Unii oraz wyrażanie zgody na umowy zawierane z krajami nie będącymi członkami UE.

*Trybunał Sprawiedliwości- tworzy go 15 sędziów wspomaganych przez dziewięciu rzeczników generalnych. Jego zadaniem jest zapewnienie, by prawo wspólne było interpretowane i stosowane w ten sam sposób w każdym państwie Unii Europejskiej. Jest uprawniony do rozstrzygania sporów między państwami członkowskimi, instytucjami, przedsiębiorstwami i osobami fizycznymi.

SYMBOLE UNII EUROPEJSKIEJ

1)Flaga-to dwanaście złotych gwiazd usytuowanych w miejscach godzin na tarczy zegara na lazurowym tle.

2)Hymn- "Oda do radości", IV część IX symfonii Ludwiga van Beethovena. Oficjalnie hymn Unii Europejskiej nie ma słów, aby nie doszło do sporów, w jakim języku powinien być śpiewany.

3)Waluta (euro)- jednostka wprowadzona w 2002r. Jej symbolem jest grecka litera epsilon przecięta dwiema równoległymi liniami.

Radek Szpindowski kl IV t

Zgłoś jeśli naruszono regulamin