makrocykl.doc

(48 KB) Pobierz
Teoria sportu 28 X 02

Teoria sportu 28 X 02

 

T: Makrocykle – cykle duże

 

Makrocykle wymagają już znacznie większych dokładności w planowaniu treningu. Są to najczęściej plany roczne albo plany półroczne, w zależności od dyscypliny sportu.

1)   Jednocykliczny makrocykl - makrocykle roczne – jeden okres startowy: koszykówka, siatkówka – okres przygotowawcza, długo okres startowy i okres przejściowy.

2)   Dwucykliczny makrocykl – makrocykl półroczny obowiązuje w dwu zasadniczych okresach startowych: piłka nożna runda wiosenna i jesienna, LA hala i otwarty stadion.

 

Makrocykl wymaga od trenera zaplanowania kilku bardzo ważnych elementów:

1)   Stan wyjściowy i stan docelowy wszelkich wytrenowanych cech i zdolności motorycznych. Wykonuje się pewna diagnozę i sprawdzamy poziom wyjściowy wszelkich interesujących nas cech. Rejestrujemy to. Planujemy pewne docelowe wartości – zależy to od naszych celów.

2)   Ustalenie kalendarza imprez. Dokładne zaplanowanie ile startów w danym sezonie i określenie rangi tych startów: starty kontrolne, podstawowe, priorytetowe – szczyt formy sportowej. Są dyscypliny, w których odgórnie są narzucone starty: gry zespołowe. Dyscypliny, w których w większości my sobie wybieramy starty, zawody: LA na wyższym poziomie. Od koncepcji szkoleniowca zależy czy przyjmuje się małą częstotliwość startów i większe obciążenia treningowe i większe startowe, czy małe lub średnie obciążenia treningowe a bardzo dużo objętościowo politykę startową (duże wahanie w formie). Zależy od predyspozycji psychicznych, fizycznych danego osobnika i koncepcji szkoleniowca. Czas trwania okresu i podokresów treningowych. Ile ma trwać okres przygotowawczy, startowy, przejściowy. Jak długo podokresy przygotowania wszechstronnego, specjalnego treningu na uzyskanie, utrzymanie formy i wypoczynku aktywnego i pasywnego. Zależy to od: wieku, poziomu sportowego i dyscypliny sportu.

3)   Dynamika obciążeń. Jak zmienia się, narasta obciążenie w makrocyklu treningowym. Przykładowy cykl roczny. Słupki to poszczególne mezocykle treningowe – poszczególne miesiące. Trener ustala wielkość obciążenia w poszczególnych mezocyklach tak, aby tworzyły cały makrocykl. Wysokość słupków odzwierciedla wielkość globalnego obciążenia w danym miesiącu. W strukturze obciążeń należy uwzględnić:

a)      wielkość obciążenia – jaka objętość i intensywność pracy. Tylko i wyłącznie obciążenie, które jest zmienne i narasta w postaci fal może wiązać się z adaptacją organizmu i rozwojem formy sportowej. Rodzaj tych fal jest bardzo różny – w zależności od zawodnika, od roku jego zaawansowania, od konkretnego sezonu – organizm nie może być cały czas na tym samym poziomie obciążenia. Bo albo zastosujemy małe czy średnie obciążenie w każdym miesiącu to są to za małe bodźce dla zawodnika i jego forma będzie stopniowo malała. Jeżeli cały czas stosujemy bardzo wysokie obciążenia, bez okresowych zniżek, to wyczerpią się możliwości adaptacyjne organizmu – jeden wytrzyma 2 tygodnie a drugi 2 miesiące. Muszą być te spadki obciążeń, aby doszło do kompensacji i do regeneracji organizmu. Bo inaczej dochodzi do przemęczenia, przetrenowania, wyczerpania organizmu. Jeśli bo dużych obciążeniach zastosujemy ich spadek to dochodzi wówczas do superkompensacji (odbudowa dużych nadmiarem, wszystkie predyspozycje są z pewną zwyżką) i dużych osiągnięć.

b)     struktura obciążeń trzeba ustalić proporcje pracy treningowej w kolejnych miesiącach, miesiącach zależności od danej dyscypliny sportowej. Dana dyscyplina – różne zadanie, np.: gry zespołowe: technika, taktyka, szybkość, siła, zwinność wytrzymałość, teoretyczne przygotowanie i psychiczne. Na wyższym poziomie sportowym te zadania muszą się zmieniać w poszczególnych mezocyklach. W pierwszym okresie przygotowania wszechstronnego są to najczęściej zadania: ogólno kondycyjne: wytrzymałość tlenowa (zaprawy), siła wszechstronna, zwinność, gibkość. Stopniowo to się zmienia. W środku sezonu startowego – siatkówka: technika, taktyka, szybkość i siła dynamiczna. Wszystko to wynika z naszych wcześniejszych założeń: z tego, co chcemy poprawić a co utrzymać i z naszego kalendarza imprez.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4)   Termin i charakter zgrupowań i obozów. Gdzie i jaki czas trwania zgrupowania i jego charakter. Np.: obóz wysokogórski, cel: poprawa wydolności tlenowej, parametrów hematologicznych, np.: kolarze, biegacze – obóz adaptacji do hipoksji. Obóz o charakterze adaptacji klimatycznej np.: start w Meksyku, to trzeba się to tego przyzwyczaić. Obóz o charakterze techniczne – taktycznym, np.: gry sportowe: zgrupowanie Europejczyka w Azji.

5)   Zaplanowanie badań medyczno – fizjologicznych i wydolnościowych. Regularna kontrola medyczne stanu zdrowia, badania wydolnościowe – określają stan organizmu i zakres zmian adaptacyjnych. Czy np.: jeżeli zaplanowaliśmy sobie obciążenia o charakterze tlenowym to badamy i zmiany idą w ty kierunku czy nie – badamy maksymalny pobór tlenu. Sprawdzamy czy trener nie pomylił się, coś było nie tak: intensywność lub objętość obciążenia.

 

Wszystko razem:

Trzy okresy treningowe:

1)   Okres przygotowawczy – przygotować organizm pod względem sprawnościowym, wydolnościowym, umiejętności do startu i udziału w zawodach. Objętość (ilość pracy treningowej, np.: ilość powtórzeń, liczba przepłyniętych kilometrów) jest tu zdecydowanie większa

a)     Podokres przygotowania wszechstronnego: baza wydolnościowo – sprawnościowa, bez względu na dyscyplinę spójne dla wszystkich

b)     Podokres przygotowania specjalnego: aspekt techniki, taktyki i sprawności specjalnej, jak gimnastyk to koordynacja to zwinność, gibkość i technika.

2)   Okres startowy: trening związany a aspektami techniczno – koordynacyjnymi i ze sprawnością specjalną – dominuje motoryka wiodąca dla danej dyscypliny sportu. Intensywność (jakość, szybkość, dynamika, trudność) jest tu zdecydowanie większa. Głównie wykorzystujemy tu metodę powtórzeniową i interwałową intensywną, np. 4 razy 400m z prędkością większą od startowej lub 2 razy 1000m z prędkością maksymalna. Kilometraż jest tu 2 – 3 razy mniejszy niż w okresie przygotowawczym. Prędkość i siła jest zdecydowanie większa. Pod koniec okresu obciążenia spadają i nie ma sensu ich zwiększać bo to nam nic nie da, dochodzi zmęczenie z tych kilku miesięcy – szukanie superkompensacji poprzez zmniejszenie tych obciążeń.

a)     Faza – trening na uzyskanie formy sportowej

b)     Faza – trening na utrzymanie formy sportowej

3)   Okres przejściowy - najkrótszy

a)     Aktywny wypoczynek – zawodnik bawi się w inne dyscypliny sportu, przy normalnym zdrowiu, odpoczynek psychiczny wypoczynek fizyczny

b)     Pasywny wypoczynek – najczęściej po kontuzjach, przeciążeniach – rehabilitacja, zabiegi fizykoterapeutyczne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proporcja tych okresów i podokresów:

Okres przygotowawczy               Okres startowy               Okres przejściowy

1. Początkujący                            5 – 6 m-ce                            3 – 4 m–ce                            2 – 3 m-ce

(dzieci 9 – 10 - latki)                                                                      raczej mało startów              aktywny

 

2. Poziom krajowy                            3 – 4 mce                            5 – 6 mce                            2 m-ce

    (I i II liga)                                                                                    liczba zawodów przeciętna

 

3 Wyczynowcy                            4 – 6 tygodni                            8 – 10 mce                            1 m-c

                                                                                                  dużo startów (tam spotykają równych sobie partnerów)

 

Im większy staż tym utrata sprawności w okresie przejściowym jest mniejsza.

Trzeba rejestrować makrocykle, żeby móc je odtworzyć albo coś poprawić. Na wyższym poziomie jeden makrocykl wynika z wcześniejszego.

2

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin