Osobowość i postawy.docx

(16 KB) Pobierz

Socjologiczna koncepcja człowieka – człowiek jest istotą składającą się z elementów biopsychospołecznych. Według socjologów najistotniejszy jest element społeczny, czyli OSOBOWOŚĆ. OSOBOWOŚĆ to specyficzny twór kulturowy dwojako powiązany  z życiem społecznym , nie tylko bowiem jest jego produktem ale i współwyznacza kierunek zjawisk jakie się na życie społeczne składają. Osobowość społeczna to zespół idei , postaw i nawyków ugruntowanych ponad naturą biologiczną człowieka

Osobowość społeczna jest pojęciem nieco różnym od natury ludzkiej. Wielu autorów określa jakoby natura ludzka była biologicznie uwarunkowana, niezmienna natomiast osobowość powstawała w skutek socjalizacji człowieka i może się zmienić.

Elementy osobowości społecznej:

1)     Kulturowy ideał osobowości

2)     Rola społeczna

3)     Jaźń subiektywna

Ad 1)

Kulturowy ideał osobowości postawy , cechy i ideały najbardziej charakterystyczne i wyrażające wszystkie istotne wartości danej kultury , nawet jeśli występują one wśród znacznej mniejszości społeczeństwa.

Ad 2)

Pełnienie roli społecznej pozwala poznać rzeczywiste „wnętrze” człowieka . Rola społeczna to spójny zespół idei, cech i zachowań wynikających z przynależności jednostki do określonej grupy społecznej lub innego typu osobowości, O roli mówimy w pojęciu tego jak jednostka ją wypełnia oraz tego jakiego wypełnienia oczekuje grupa.

Ad 3)

Jeśli człowiek pełni role konfliktowe, sprzeczne często odzywa się jego wewnętrzny głos zwany „Jaźnią” lub „sumieniem”. W zależności od punktu widzenia możemy wyróżnić :

1)     Jaźń pierwiastkowa -  najbardziej osobista . Wewnętrzny, własny pogląd na siebie niezależnie od tego co sądzą o nas inni i jak inni nas traktują.  „ Ja sam wiem najlepiej na co mnie stać, wiem jak to zrobić i nikt mi nie będzie dyktował”.

2)     Jaźń fasadowa –przejawia się w reklamowaniu własnej osoby , w samochwalstwie i tytułomanii ale również modne ubieranie się, perfumowanie i szminkowanie.

3)     Jaźń odzwierciedlona- Zawiera elementy opisowe zawierające nasze wyobrażenia o tym co sądzą o nas inni ludzie.

Jeśli ktoś nie bierze pod uwagę jaźni odzwierciedlonej i jest przekonany o swojej jaźni fasadowej to mówimy, że jest „mitomanem”.

4)     Jaźń zobiektywizowana – suma wszystkich doświadczeń i procesu socjalizacji danego osobnika -  NAJBARDZIEJ OBIEKTYWNA.

 

TYPY OSOBOWOŚCI:

Wg Hipokratesa:

- sangwinik

- melancholik

-choleryk

- flegmatyk

 

Wg Kretschmera:

- pyknik

-astenik

-atletyk

-dysplastyk

 

Wg Junga:

-introwertyk

-ekstrawertyk

 

Wg Sprangera

-teortyczny

-ekonomiczny

-estetyczny

-religijny

-polityczny

-społeczny

 

Wg Znaneckiego

-ludzie dobrze wychowani

-ludzie pracy

-ludzie zabawy

-ludzie zboczeńcy

-ludzie dobrzy a mądrzy

              Wg Szczepańskiego

               -twórcy

               - ludzie przeciętni

               - ludzie aktywni negatywni

               - jednostki zdane na pomoc innych

Zgłoś jeśli naruszono regulamin