Plecy okrągle.doc

(47 KB) Pobierz
Konspekt zajęć korekcyjno- kompensacyjnych dla pleców okrągłych

Konspekt zajęć korekcyjno- kompensacyjnych dla pleców okrągłych.

Temat: Rozciągnięcie mięśni nadmiernie napiętych i przykurczonych. Wzmocnienie mięśni rozciągniętych.

1. Wada postawy: plecy okrągłe

2. Cel lekcji: wzmocnienie mięśni grzbietu, zginaczy stawu biodrowego. Rozciągnięcie mięśni klatki piersiowej, brzucha, pośladkowych. Łączenie przyjemnej zabawy z wykorzystaniem ćwiczeń korekcyjnych. Wyczucie swojego ciała oraz utrzymanie go w pozycji skorygowanej.

3. Wiek ćwiczących: 6 lat

4. Czas ćwiczeń: 30 min

5. Przybory i przyrządy: materace ,woreczki , piłki

6. Liczba ćwiczących: 6 osób

Prowadzący: Dorota Hendrys, Agnieszka Kwapisz.

Tok lekcji

Cel ćwiczeń

Opis ćwiczeń

Doz

Uwagi organi- metodyczne

1. Część      wstępna

( 3 min )

1. Zbiórka

2. Powitanie

3. Sprawdzenie obecności

4.Przedstawienie

tematu zajęć

5. Zabawa ożywiająca:

„ Berek Skrzydełko”.

 



2. Część

główna

( 20 minut )

1. Ćwiczenia realizujące cel zajęć.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Ćwiczenia oddechowe.

 

 

 

3. Ćwiczenia rozciągające mięśnie klatki piersiowej.

4. Ćwiczenia mięśni głowy i szyi.

 

 

5. Ćwiczenia mięśni grzbietu.

 

 

6. Ćwiczenia mięśni pośladkowych i nóg

7. Ćwiczenia antygrawitacyjne ( obciążenie osiowe kręgosłupa)

8. Ćwiczenia równoważne

 

 

9. Zabawa Wyścig szeregów.

 

 

 

10. Zabawa „Powódź”

 

3. Część końcowa

(7 min)

1. Ćwiczenie oddechowe „Odlot bocianów”.

 

 

 

2. Ćwiczenie uspokajające- ćwiczenie przeciw płaskiej stopie.

3. Zbiórka

4.Podsumowanie

5.Pożegnanie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przyjmowanie skorygowanej postawy

 

 

 

 

 

 

 

 

Poprzez krążenia w tył korygujemy odstające łopatki, wzmocnienie mięśni: czworoboczny grzbietu, równoległoboczny

 

 

 

Wzmacnianie mięśni grzbietu, rozciąganie mięśni brzucha

 

Przyjęcie postawy skorygowanej

 

Zwiększenie pojemności płuc, rozciąganie mięśni klatki piersiowej

 

Rozciąganie mięśni klatki piersiowej

 

 

Rozciąganie mięśni szyi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozciągnięcie mięśni pośladkowych i wzmocniene zginaczy st biodrowego

Przyjęcie skorygowanej postawy

 

 

 

 

Przyjęcie skorygowanej postawy

 

 

 

 

 

Przyjęcie skorygowanej postawy Zwiększenie pojemności płuc, rozciąganie mięśni klatki piersiowej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Berek stara się złapać uciekające dzieci, aby uchronić się przed złapaniem- dziecko wykonuje siad skrzyżny z ramionami ułożonymi w „skrzydełka”.

 

 

 

 

1.Siad skrzyżny- krążenie ramion z jak najdalszym odwodzeniem w tył.

 

 

2. Siad prosty, ręce założone z tyłu na głowie-naciskanie głowy na ręce.

3. Leżenie przodem- skłony T do tyłu, ręce ułożone w „skrzydełka”.

 

4. Leżenie tyłem, ramiona ułożone w „świecznik”.

 

Leżenie tyłem nogi ugięte w stawach kolanowych i oparte stopami o podłoże, dłonie ułożone na klatce piersiowej, wdech i wydech

 

Piłka podkładana pod plecy- poruszanie się w przód i tył

 

 

P.W: pozycja stojąc zwarta plecami do ściany. Woreczek położony na głowie. Ruch: wypchnięcie woreczka głową do góry

Siad klęczny- oparcie rąk na piłce , wytrzymanie pogłębienia skłonu, z jednoczesnym ściągnięciem łopatek

Leżenie przodem wymach NP. i przyciągnięcie nogi do T ( tak samo NL)

 

P.W: postawa stojąc zwarta. Przysiad z woreczkiem na głowie. RR wyprostowane w bok

P.W: postawa stojąc zwarta. Wznos NP w przód i ugięcie NL, wznos RR bokiem w bok

 

Siad skrzyżny w dwóch rzędach( plecami do siebie). Na sygnał bieg do wyznaczonego miejsca i siad skrzyżny twarzą do siebie ( ręce w „skrzydełka”)

Na hasło: powódź – podbiegnięcie do materaca i przyjęcie na nim postawy skorygowanej ( siad skrzyżny, RR w skrzydełka). Na hasło: słońce- bieg po sali w pozycji skorygowanej

Siad klęczny- ramiona wzdłuż T. Wznos RR w górę bokiem- wdech. Upuszczanie RR bokiem- wydech.

 

 

Marsz wzdłuż linii- ręce w świecznik. Na Sygnał Gąsienica- zatrzymanie się i posuwanie się po sali chodem gąsienicy.

 

 

 

1 min

 

 

 

 

 

 

2 min

 

 

 

 

 

 

 

 

x 15

 

 

 

 

x 15

 

 

x 15

 

 

 

1 min

 

1 min

 

 

 

 

x 10

 

 

 

x 10

 

 

 

 

x 10

 

 

 

 

x 10

 

 

 

x 10

 

 

 

x 5

 

 

 

2 min

 

 

 

 

2 min

 

 

 

 

 

2 min

 

 

 

 

3 min

 

 

 

2min

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzieci ustawiają się w szeregu.

 

N

 

X   X   X   X   X   X   X 

 

 

Nauczyciel wskazuje dziecko, które będzie berkiem. Określa teren na którym odbywa się zabawa. Przypomina o zachowaniu ostrożności.

X             X             X

       X               X

Dzieci rozstawiają się w luźniej rozsypce, zachowując bezpieczną odległość.

Jednoczesne ściągnięcie łopatek

 

Dzieci wykonują te ćwiczenie bardzo powoli

 

Przy każdym powtórzeniu uczniowie podczas skłony odliczają sobie powoli do 3.

 

Prowadzący zwraca uwagę, aby dziecko przyjęło prawidłową postawę ( by ręce przylegały do podłoża).

 

Dzieci wykonują głęboki wdech przez nos i wydech ustami. Ćwiczenie wykonywane bardzo powoli, mając zamknięte oczy.

Ćwiczenie wykonywane bardzo powoli.

 

 

 

 

 

 

 

Dzieci przy wykonaniu pogłębienia odliczają do 3.

 

 

 

 

 

 

 

Po każdym wykonanym przysiadzie wracamy do pozycji wyjściowej.

 

Dzieci wytrzymuje chwilkę w przyjętej pozycji.

 

 

Prowadzący określa miejsce gdzie odbywa się zabawa. Wygrywa ta grupa która, wykonanie zadanie szybciej i dokładniej. Prowadzący wskazuje grupę, która zwyciężyła.

Dziecko, które jako ostatnie znajdzie się na materacu – wykonuje 5 pajacyków.

 

 

 

Ręce- skrzydła dotykają się w górze zewnętrzną stroną dłoni.

 

 

 

Zmiana pozycji na sygnał nauczyciela.

 

 

W szeregu

        X  X  X  X

Podsumowanie zajęć. Przypomnienie o utrwaleniu pozycji skorygowanej w domu podczas odrabiania lekcji, odrabiania TV, spożywania posiłków

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin