postawa skoliotyczna kszt. naw. praw. post.docx

(22 KB) Pobierz

Konspekt zajęć korekcyjno-kompensacyjnych

 

Temat: wycieczka do ZOO

Wada postawy: postawa skoliotyczna

Cel lekcji: kształtowanie nawyków prawidłowej postawy

Wiek ćwiczących: 6

Czas trwania: 30’

Ilość dziewczyn:  12

Przybory i  przyrządy: wąż (skakanka), wałki korekcyjne, jeżyk, koce, znaczniki zielony i czerwony, pachołki

Prowadzący: Agnieszka Czubała, Agnieszka Czarnik

 

 

Tok lekcji

Cel ćwiczeń

Opis ćwiczenia

Do

zo

wanie

Uwagi organizacyjno-metodyczne

Część I

1. Autokorekcja postawy

Płaskostopie (pkt 1 z części III)

Uczniowie wiedzą jak powinna wyglądać prawidłowa postawa i potrafią skorygować swoje błędy, kształtowanie nawyku prawidłowej postawy

Ćwiczący ustawiają się przed lustrem na jeżyku i postępują według uwag nauczyciela. Następnie schodzą z jeżyka i samodzielnie przyjmują prawidłową postawę ciała.

Wstajemy rano i przygotowujemy się do wyjścia na wycieczkę

 

 

 

 

2’

N-koryguje błędy

2. Ćwiczenie lub zabawa  ożywiająca

+ Ćwiczenie oddechowe (tor piersiowy) (pkt.3)

+Ćwiczenie mm grzbietu na przyrządach (pkt. 14)

Wzmacnianie mm grzbietu odcinka piersiowego i obręczy barkowej

Elongacja kręgosłupa Wzmacnianie mm oddechowych

„jedziemy do ZOO” jeden za drugim po obwodzie koła, leżenie przodem na kocyku z poduszka na wysokości pępka, i odpychamy się RR udając że jedziemy do ZOO. Gdy  światło jest zielone jedziemy gdy czerwone to odpoczywamy elongując kręgosłup RR w górę,  palce stóp obciągnie, czoło obieramy o podłoże, jednocześnie wykonujemy ćwiczenia oddechowe

 

 

 

3’

Jeżeli spowodujemy „wypadek” (zderzymy się z drugim autkiem itp.) siadamy pod ścianą RR w skrzydełka.

N- jest sygnalizacją świetlną oraz pilnuje aby dzieci dokładnie wykonywały zadanie.

-Wdech nosem, wydech ustami.

 

Część II- dojechaliśmy, autka parkujemy w wyznaczonym miejscu

1. Ćwiczenie głowy i szyi

Zwiększenie ruchomości odcinka szyjnego

Wchodzimy do ZOO, bierzemy lornetki (swoje rączki) i rozglądamy się raz w prawo raz w lewo w górę w dół.  Uczniowie podążają za nauczycielem

 

1’

 

Jakie zwierzęta można spotkać w ZOO?

2. Ćwiczenie ramion i obręczy barkowej

wzmacnianie mm kończyny górnej , kształtowanie nawyku prawidłowej postawy

„kakadu na wolności” trucht po sali, machamy RR tak jakby to były skrzydła, na hasło KLATKA stajemy w prawidłowej postawie

 

 

2’

- Obszerne ruchy RR

-uważamy na współćwiczących

-pod koniec zabawy na sygnał N papugi maja ustawić się w szeregu na krawędzi filca

3. Ćwiczenie kształtujące nawyk prawidłowej postawy

umiejętność przyjmowania postawy

skorygowanej

 

Latając zauważyliśmy żyrafy które mają długie szyje. W prawidłowej postawie ćwiczący wyciągają szyję jak najbardziej potrafią, patrząc przed siebie.

 

 

1’

- uczniowie ustawieni w szeregu

-N koryguje błędy

4. Ćwiczenie mm grzbietu połączone z elongacją

Elongacja kręgosłupa, wzmacnianie mm grzbietu

„wystraszony kotek” Ćwiczący chodzą na czworakach wokół Sali, na hasło PSIK i klaśnięcie w dłonie -> klęk podparty i koci grzbiet

 

 

2’

-uważamy na współćwiczących

- chodzimy powoli „dostojnie” jak kotki

- N zwraca uwagę by RR były na wysokości barków, a NN ST. biodrowego

5. Ćwiczenie oddechowe (tor piersiowy)

Wzmacnianie mm oddechowych, nauka przedłużonego wydechu

„słoń trąbalski”- pw. Siad klęczny RR w skrzydełka, wdech nosem, wydech ustami, przy wydechu przeniesienie RR w przód górę i udajemy słonia („truuuu”) jak najdłużej potrafimy

 

 

1’

- n mówi wdech, wydech i pracuje RR jak dzieci

6. Ćwiczenie mm pośladkowych i nóg

Wzmacnianie mm pośladkowych

„kopiące byczki” Pozycja wysoka Klappa. Unoszenie (wykopy) raz jednej raz drugiej nogi w tył do wyprostu

 

 

 

2’

- N kontroluje dokładność wykonywanego ćwiczenia

- N sygnalizuje (byczek kopie L/P kopytem)

7. Ćwiczenie mm grzbietu

Wzmacnianie mm grzbietu

„wesołe foczki” leżenie przodem wałek pod brzuchem, na 1- skłon T w tył z równoczesnym klaśnięciem w dłonie, na 2 powrót do lezenia

 

 

2’

-N kontroluje ustawienie RR i poprawne wykonanie ćw

8. Ćwiczenie oddechowe (tor brzuszny)

Wzmacnianie mm oddechowych

Leżenie tyłem. Ręce splecione na brzuchu podczas wdechu brzuch ma się uwypuklać a dłonie rozłączać

 

 

1’

- łokcie oparte o podłoże

9. Ćwiczenie elongacyjne lub antygrawitacyjne + Ćwiczenie mm grzbietu na przyrządach (pkt. 10)

+ Ćwiczenie oddechowe (tor piersiowy) (pkt. 11)

Elongacja kręgosłupa, wzmacnianie mm brzucha, ćwiczenia oddechowe

„ćwiczące małpki” – ćwiczący stoją przy drabinkach z piętami opartymi o 1-wszy szczebelek i chwyt za szczebel RR (jak najwyżej sięgamy) na 1 wznos NN ugiętych w kolanach do klatki piersiowej z jednoczesnym wdechem, na 2 opust NN z jednoczesnym wydechem, na 3 odpoczynek.

 

 

 

 

2’

- N liczy powoli etapy ćwiczenia

 

12. Ćwiczenie mm grzbietu na przyrządach

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin